کد خبر: 589103 A

استاندار خوزستان مطرح کرد:

استاندار خوزستان گفت: تصفیه خانه شرق اهواز بالای 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارد با این وجود در خصوص ادامه کار پیمانکار نگرانی هایی وجود دارد.

به گزارش‌خبرنگار ایلنا از خوزستان، غلامرضا شریعتی در جلسه جمع‌بندی سفر دو روزه معاون جهانگیری در سالن شهید رجایی استانداری خوزستان با تصریح به اینکه شوری آب در اهواز بیش از 2 هزار میکروموس است، گفت: شوری آب در شهرهای خرمشهر و آبادان به چهارهزار میکروموس هم می‌رسد.

وی تصریح کرد: دولت هزینه بسیاری برای اجرای این پروژه کرده اما به دلیل کوتاهی پیمانکار مردم از آن بهره ای نمی برند. از سویی دیگر سلامت مردم نیز در خطر است.

استاندار با اشاره به معضلات استان خوزستان از جمله گرد و غبار، آلودگی هوا، آب و فاضلاب اظهار کرد: باید هر چه سریعتر این مشکلات برطرف شوند، زیرا این شرایط خوزستان به عنوان پایتخت انرژی کشور، در شأن مردم استان نیست.

وی با بیان اینکه مشکلات شهر اهواز در هیچ کدام از کلانشهرها وجود ندارد گفت: باید تلاش کنیم تا سطح رفاه را در استان خوزستان افزایش دهیم تا در نهایت منجر به ایستایی و ماندگاری جمعیت شود و گرنه شاهد افزایش آمار مهاجرت خواهیم بود .

شریعتی به فعالیت های انجام شده برای مهار کانون های گرد و غبار نیز گریزی زد و یادآور شد: امسال نهالکاری در 19هزار هکتار از اراضی فوق بحرانی جنوب شرق اهواز انجام می شود؛ اگر چه اداره منابع طبیعی اندکی دیر اقدام کرد اما با توجه به حجم بالای پیمانکاران امیدواریم تا پایان سال به اتمام برسد.

وی با بیان اینکه 42 هزار از کانون های فوق بحرانی جنوب شرق اهواز امسال تحت پوشش قرار می گیرند افزود: از سال آینده کنترل کانون های بحرانی را در دستور کار قرار می دهیم.

استاندار به طرح های توسعه ای آب شرب هم اشاره و اظهار کرد: در اجرای طرح آبرسانی غدیر نیز مقداری از زمانبندی مصوب دولت عقب هستیم اما پروژه سرعت بیشتری گرفته است. برای تامین آب شمال شرق استان شامل شهرستان های ایذه، باغملک، رامهرمز و صیدون هم پیمانکار معین شده است.

براساس این گزارش، تخلیه فاضلاب شهری به صورت خام مهمترین عامل آلودگی رودخانه کارون است. فاضلاب شهرهای بالادست کارون (دزفول، شوشتر، گتوند، ملاثانی، ویس، شیبان و اهواز) به این رودخانه وارد می شود. تنها در مقطع اهواز بیش از 30 نقطه فاضلاب با حجم بیش از سه هزار لیتر در ثانیه به صورت مستقیم به این رودخانه تخلیه می شود. 

در ضمن، طرح جامع فاضلاب اهواز برای پوشش جمعیتی بیش از 2 میلیون نفر در 2 تصفیه خانه در شرق و غرب رودخانه کارون پیش بینی شده است. 

این طرح با همکاری بانک جهانی از سال 84 آغاز شد و مقرر بود 150 میلیون دلار وام بانک جهانی و 100 میلیون آورده جمهوری اسلامی ایران در این طرح هزینه شود. 83 میلیون دلار از وام بانک جهانی و 27 میلیون دلار نیز از طرف دولت ایران جذب شد اما این طرح با توقف وام بانک جهانی نیمه تمام ماند. 

تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز بزرگ ترین پروژه SBR خاورمیانه و سومین تصفیه خانه SBR جهان است که در صورت بهره برداری توان تصفیه 112هزار متر مکعب فاضلاب را در شبانه روز دارد.

هیات دولت در جلسه فروردین سال 96 اجرای پنج ابرپروژه (مگا پروژه) برای حل مشکلات اساسی خوزستان را به تصویب رساند که ساماندهی آب و فاضلاب خوزستان یکی از آنهاست.

معاون نظارت و هماهنگ کننده معاون اول رئیس جمهوری به همراه استاندار خوزستان از بخش هایی که این طرح اجرا شده یا درحال اجراست در مناطق باوی در شمال شرق اهواز و داریون میان آب شوشتر بازدید کرده و از نزدیک در جریان ابعاد و مسائل پیش روی اجرای کامل این طرح قرار گرفت.

استانداری استان خوزستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر