کد خبر: 1135901 A

به مناسبت هفته دفاع مقدس صورت گرفت؛

به مناست هفته دفاع مقدس، از ۲ اثر دیده نشده ۲ عکاس پیشکسوت دفاع مقدس در اهواز رونمایی شد.

به گزارش ایلنا از خوزستان، امروز شنبه سوم مهرماه در آیین رونمایی از ۲ اثر دیده نشده دفاع مقدس از ۲ عکاس پیشکسوت، ساسان مویدی و علی فریدونی در شرکت لوله سازی اهواز رونمایی شد.

علی فریدونی عکاس پیشکسوت دفاع مقدس، در این مراسم اظهار کرد: با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، من و دیگر عکاسان دفاع مقدس احساس کردیم که اگر دوربین بدست بگیرم مفید تر عمل خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه در زمان جنگ با امکانات بسیار کم و شرایط سخت عکاسی می‌کردیم، افزود: در عملیات‌ها با رزمنده‌ها از ابتدا تا پایان عملیات پیش میرفتیم و اسلحه و وسیله حفاظتی برای حفظ جان خود نداشتیم.

وی تصریح کرد: به هیچکدام از عکاس‌ها امر و نهی و نمی‌شد و عکاسان با میل و میزان شجاعت خود منطقه‌ای را برای عکاسی انتخاب می‌کردند.

وی با اشاره به ثبت ۲۵ هزار عکس در دوران دفاع مقدس، گفت: علیرغم تحریم‌ها تلاش شد اثر عکاسان جنگ تحمیلی و دفاع مقدس در نمایشگاه‌های بین المللی و جهانی به نمایش گذاشته شود که در بسیاری موارد به دلیل تحریم و برای دیده نشدن رشادت رزمندگان دفاع مقدس آثار عکاسان ایرانی را از دور خارج می‌کردند با این وجود در ۲ یا ۳ مورد از عکس‌هایم در بخش فرهنگی جنگ در نمایشگاه سازمان جهانی یونسکو به نمایش درآمد و برگزیده شد.

وی با اشاره به جایگاه خوب عکاسان ایرانی در جهان، اضافه کرد: طبق‌ آمار یکی از انجمن‌های عکاسی بیش از یک میلیون ۶۰۰ هزار نگاتیو از دفاع مقدس به ثبت رسیده است و بیش از ۴۰۰ عکاس شهید شناسایی شد.

ساسان مویدی دیگر عکاس پیشکسوت دفاع مقدس گفت: حدود ۱۰ درصد از فعالیت‌های دوران عکاسی من از دفاع مقدس بود و توانستم ۱۲ هزار و ۷۶۱ فریم از جنگ تحمیلی از عملیات‌ها و وضعیت مردم بعد از بمباران را به ثبت رساندم.

وی با اشاره به چاپ ۲ کتاب ۵۰ روز از جنگ و حلبچه بهار ۶۷ از آثار خود درخصوص دفاع مقدس عنوان کرد: جنگ هنوز تمام نشده و هر روز تبعات آن را مشاهده می‌کنیم و عکاسان جوان می‌توانند به ثبت این اتفاقات بپردازند.

انتهای پیام/
دفاع مقدس عکاس دفاع مقدس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر