کد خبر: 1074231 A

در گفت‌وگو با ایلنا عنوان شد؛

یک کارشناس مطالعات منطقه‌ای خاورمیانه، گفت: متاسفانه سال‌هاست که منطقه خاورمیانه درگیر دار، گروهای تروریستی از جمله القاعده، طالبان، داعش و ... بوده است و کماکان نیز تفکرات آن‌ها ادامه خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، روح الله پورطالب اظهار داشت: بارها از طریق رسانه‌ها اعلام شده است که مثلا داعش یا القاعده از بین رفته‌اند، ولی این نکته را باید یادآور شد که داعش و القاعده و دیگر تفکرات این‌چنینی شخص نیستند که از بین بروند بلکه این‌ها تفکراتی هستند که دست به دست می‌چرخند و ادامه خواهند داشت.

وی بیان کرد: این روزها در افغانستان شاهد این هستیم که مجدد، بنا به گفته مسئولین افغانستان گروهک تروریستی طالبان دست به آماج حملات و عملیات تروریستی می‌زند و شاهد مرگ کودکان و انسان‌های بی‌گناهی هستیم که حداقلات زندگی را در کشور جنگ‌زده افغانستان ندارند.

تحلیلگر خوزستانی امور خاورمیانه ادامه داد: چند روز پیش نیز در اخبار داشتیم که ۵۸ کودک شیعه دختر در مدرسه سیدالشهدا کابل جان خود را از دست دادند و بیش از ۱۵۰ کودک دیگر زخمی شدند! این فرزندان و کودکان به کدامین گناه باید تاوان تفکرات تروریستی طالبان را پس دهند؟

پورطالب با اشاره به حادثه امروز در افغانستان، گفت: امروز دوشنبه نیز شاهد هستیم که یک اتوبوس مسافری در شهر صفا واقع در استان زابل افغانستان دچار حمله تروریستی و انفجار شده است و ۱۱ نفر کشته و ۲۸ نفر زخمی شده‌اند. به نظر می‌رسد تفکرات طالبانیسم با مذاکره و سازش حل نخواهد شد و زمانی که به آن‌ها در افغانستان آزادی داده شده تلاش آن‌ها برای از بین بردن مردم بی‌گناه و شیعیان بیشتر گردیده و بی‌شک در آینده با تلفیق طالبان و داعش نیز بیشتر خواهد شد و امنیت مرزهای شرقی جمهوری اسلامی ایران را نیز دچار خدشه خواهند کرد.

تحلیلگر خوزستانی امور خاورمیانه، در پایان گفت: ذکر این نکته در این مبحث خالی از لطف نیست که اگر مسئولین امر در این خصوص یعنی کنترل مرزهای شرقی کشور و همچنین بازنگری در روابط با طالبان نیندیشند بی‌شک باید منتظر انفجارهای بعدی در مبادی مرزی و داخلی کشور عزیزمان ایران باشیم.

روح الله پورطالب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر