کد خبر: 1073714 A

پس از گذشت ۴۰۰۰ سال؛

نگارکند خونگ اژدر یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی استان خوزستان است که در روستایی به همین نام، واقع شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، این نقش برجسته «نگارکند» دارای یک تخته‌سنگ گران، تک افتاده در کناره روستاست که در دو سوی آن نقوشی مهم از دوره عیلامی (عیلام قدیم) بر پیشانی و بر سوی دیگر آن از دوره الیمایی (هم‌زمان با سلوکی- پارتی) حجاری شده است.

نگارکند عیلامی با صحنه «بارعام به حضور شاه عیلام» و نگارکند الیمایی «صحنه فرمان‌برداری حاکم محلی الیمایید» یعنی کام ناس گیرس دوم را نشان می‌دهد که در این نقش برجسته، کام ناس گیرس حاکم محلی از مهرداد اول، شاه بزرگ اشکانی، حکم فرمانروایی خودمختار خود را دریافت می‌کند.

WhatsApp Image 2021-05-09 at 12.56.53 AM (1)

این نگارکندها، سال‌ها در برابر حوادث طبیعی مثل باد و باران مقاومت کرده تا به امروز رسیده‌اند. به همین خاطر اگر امروزه می‌بینیم که در برخی از قسمت‌های این نقوش، فرسایشی هم ایجاد شده، به خاطر تاریخ دور و درازی بوده که بر این نقوش رفته است.

 با پیگیری‌های پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر و تلاش‌های موسوی مدیرکل میراث فرهنگی استان خوزستان، اعتبارات ملی برای حفاظت این نگارکندهای ارزشمند جذب، اسکلت‌های فلزی حفاظ انجام و با ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی به‌زودی بام آن نیز پوشش داده خواهد شد تا پس از ۴۰۰۰ سال این نقش برجسته مهم، به زیر یک سایبان به آرامش برسد.

WhatsApp Image 2021-05-09 at 12.56.52 AM

در همین خصوص فرجی رییس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان ایذه به خبرنگار ایلنا، گفت: تلاش ما در جهت حفظ، نگهداری و مرمت آثار منطقه است. با توجه به شرایط فعلی و ارزش تاریخی این نگارکند، از دهیاری خونگ اژدر و مردم هوشمند و فرهنگ دوست خونگ اژدر و شهر ایذه خواهشمندیم که نسبت به حفاظت این مجموعه و سازه‌های حفاظتی آن اهتمام جدی به خرج دهند و خود به‌عنوان محافظان اصلی میراث فرهنگی، این دستاوردها را پاسداری کنند.

WhatsApp Image 2021-05-09 at 12.56.52 AM (2)

فرجی افزود: در سال گذشته نیز نگارکندهای شماره ۲.۳.۶ عیلامی کول فرح که از سال ۱۳۹۷ اسکلت حفاظت آن‌ها برپا شده بود نیز تکمیل گردیدند. همچنین به‌زودی با ابلاغ اعتبارات ملی جدید نگارکندهای شماره ۴ و ۵ نیز به‌زودی دارای سایبان‌های حفاظتی خواهند شد‌.

WhatsApp Image 2021-05-09 at 12.56.52 AM (1)

برخی از فعالین میراث فرهنگی می‌گویند: ما بر این باوریم که قسمت عمده‌ای از تخریب‌ها توسط مردمی صورت می‌گیرد که هیچ نوع شناختی نسبت به این آثار ندارند. اینکه تمام تقصیرها را به گردن باد و باران بیندازیم درست نیست.

هنوز افرادی وجود دارند که با سنگ زدن به پیکر این نگارکندها، آن‌ها را تمثال کافران می‌خوانند.

WhatsApp Image 2021-05-09 at 12.56.51 AM (1)

WhatsApp Image 2021-05-09 at 12.56.51 AM

خبرنگار: بهنام رضایی مالمیر

نگارکند خونگ اژدر خوزستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر