کد خبر: 1067994 A

اختصاصی ایلنا؛

کارشناس و پیشکسوت فوتبال خوزستان، می‌گوید: چنانچه امور بر وفق مراد فولاد مردان پیش برود، با توجه به تقابل دو تیم النصر و السد در ایستگاه آخر، می‌توان انتظار داشت که فولاد خوزستان ایران را در مرحله بعدی این رقابت‌ها ببینیم.

به گزارش ایلنا از خوزستان، امین یزدانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، به تحلیل این بازی بسیار مهم پرداخت.

اهمیت این بازی نسبت به بازی‌های گذشته را در چه می‌بینید؟

 دیدار دو تیم فولاد ایران و السد قطر در ایستگاه پنجمِ مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا در حالی از ساعت ۲۲:۳۰ دقیقه ششم اردیبهشت ۱۴۰۰ در ورزشگاه ملک فهد شهر ریاض برگزار می‌شود که شکست در این دیدار برای هرکدام از این دو تیم به‌منزله وداعی تلخ با لیگ قهرمانان آسیا محسوب می‌شود، بنابراین، این بازی هم می‌تواند یک بازی تمام  تاکتیکی باشد و هم حداقل در نیمه نخست آن، فوتبالی محتاطانه و بدون ریسکی را شاهد باشیم، مگر آنکه تیمی زودتر به گل برسد.

 وضعیت صعود فولاد از گروه مرگ را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

چنانچه فولاد مردان، بتوانند با یک بازی با برنامه و باحوصله و فکورانه، شاگردان ژاوی را از پیش روی بردارند، به امتیاز هشتم خواهند رسید؛ آنگاه شاگردان نکونام در آخرین دیدار این مرحله باید به مصاف تیم الوحداتی بروند که به علت حذف زودهنگام، انگیزه زیادی برای مبارزه سخت ندارد. هرچند نباید فراموش کرد، مصاف با تیم اردنی که برای دفاع از حیثیت خود و فوتبال کشورش وارد زمین می‌شود، هیچ‌گاه سهل و آسان نخواهد بود. چنانچه  فولاد مردان ایرانی بتوانند السد باکیفیت و باتجربه را ببرند با روحیه‌ای مضاعف قادرند الوحدات را نیز ببرند و بدین ترتیب با کسب هر سه امتیاز آن بازی، مجموع امتیازات خود را به عدد ۱۱ برسانند. چنانچه امور بر وفق مراد فولاد مردان پیش برود، با توجه به تقابل دو تیم النصر و السد در ایستگاه آخر، می‌توان انتظار داشت که فولاد خوزستان ایران را در مرحله بعدی این رقابت‌ها ببینیم.

چنانچه‌‌ دیدار فولاد و السد به‌تساوی بکشد، صعود فولاد به اما و اگرها کشیده خواهد شد، زیرا  باید منتظر نتیجه دیدار دو تیم النصر و السد نشست.در چنین شرایطی کار صعود فولاد نیز سخت و دشوار می‌شود. اما با این اوصاف صعود فولادی‌ها غیرممکن هم نخواهد بود. زیرا در صورت تساوی  السد و ‌النصر و پیروزی فولاد برابر الوحدات، هر دو تیم السد و فولاد ۹ امتیازی می‌شوند و کار صعود آن‌ها به‌عنوان تیم دوم به تفاضل گل می‌کشد که وضعیت السد در این مورد از فولاد به‌مراتب بهتر است، مگر فولادی‌ها گل‌های بیشتری مقابل الوحدات به ثمر برسانند.

تازه، هرکدام از این دو تیم(السد و فولاد) باید در انتظار سه تیم دوم، گروه‌های پنچگانه غرب آسیا بنشینند که بهترین امتیازات ممکن را کسب کرده باشند. به‌طور کلی نتایج هفته پنجم گروه D ، بسیاری از شبهات را روشن می‌کند. از سویی نتایج فوتبال غیرقابل پیش‌بینی‌اند، چون همه‌چیز در بازی فوتبال ممکن است رقم بخورد.

پس تا آخرین ثانیه‌ها باید در انتظار سوت پایان بازی‌ها ماند. این همان راز جذابیت این پرطرفدارترین رشته ورزشی در جهان بشمار می‌رود.

 به نظر شما چه نوع استراتژی می‌تواند موفقیت فولاد در این گروه را رقم بزند؟

به نظرم نکونام برای این دیدار حساس و تعیین‌کننده باید یک استراتژی و راهبرد منطقی و مناسبی اتخاذ کند تا بتواند به ژاوی این مربی خوش‌فکر رو دست بزند؛ نکونام در ۵ دیدار اخیرش از همان ابتدا به دروازه حریفان با تمامی قوا یورش برده بود و بازی پرفشاری را در زمین حریف به نمایش گذاشت و به‌جز دو دیدار مقابل العین و الوحدات، با برد از زمین نیز خارج نشد. در ضمن، هرچه بازی‌های فولاد (دو بازی مقابل النصر و بازی برابر السد) رو به پایان می‌رفتند، بازیکنان فولاد خسته و کم‌رمق و احساسی و بدون برنامه بازی می‌کردند.

شاگردان نکونام به‌ویژه در مقابل السد و همچنین در بازی رفت مقابل النصر، در ۱۵ دقیقه پایانی، طرح و برنامه‌ای برای کنترل و اداره بازی در راستای حفظ نتیجه نداشتند و به‌راحتی شش امتیاز این دو بازی مهم و حساس را با دو امتیاز عوض کردند تا خود را در شرایط سخت و دشواری قرار دادند.

بنابراین می‌طلبد که نکونام و همکارانش در انتخاب استراتژی خود در این دیدار فوق‌العاده حساس و تعیین‌کننده، شیوه و شکل بازی خود را تغییر دهند و برای شکست دادن تیم پر مهره و مدعی السد، دام و تله‌ای پهن کنند. نکونام می‌تواند با استفاده از سبک توپ گرا و شیوه‌ای که سال‌ها از کی روش فرا گرفته، السد را ببرد، زیرا او با توجه به شیوه بازی حریف، خستگی بازیکنانش و نیمکت متواضعش، چاره‌ای جز این کار ندارد که توپ را به حریف بدهد و در عوض، فضا را از السد که به‌خوبی آن را (فضا) پیدا می‌کند، بگیرد. پس، ایجاد بلوک ۱۱در مقابل ۱ و به‌کارگیری بازیکنان سرعتی مانند صابر حردانی، ساسان انصاری و احمدزاده و اضافه شدن‌های شیمبا که قادرند از فضاهای خالی پشت مدافعین السد استفاده کنند به دروازه مشعل برشم برسند.

توصیه آخر شما به بازیکنان و کادر فنی فولاد چیست؟

این دیدار سرنوشت‌ساز به صبر و حوصله و بازی فکورانه‌ای نیاز دارد، دیداری که بازیکنان باید کمتر احساسی شوند.تمرکز بیشتری داشته باشند و همچنین استرس کمتر در حین بازی می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های منطقی بازیکنان که امروزه نقش تعیین‌کننده‌ای در رقم خوردن نتایج بازی‌ها ایفا می‌کند، داشته باشند.

نکته آخر آنکه شاگردان ژاوی در دیدار اخیرشان مقابل الوحدات دو گل از سه گل خود را روی دو ارسال از نقطه کرنر توسط کازورلا که توپ‌ها را بین نقطه پنالتی و شش‌قدم ارسال کرده بود، به ثمر رسانند. پس لازم است که فولادی‌ها در این‌گونه مواقع با هشیاری بالا و بدون هیچ‌گونه اشتباهی، عمل کنند.

 

گفت‌وگو: ذوالفقار شریعت

 

امین یزدانی لیگ قهرمانان آسیا فولاد خوزستان - السد قطر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر