کد خبر: 1059215 A

ایلنا از خوزستان گزارش می‌دهد؛

ایذه از دیرباز جزو مناطق شاخص خوزستان در حوزه دامپروری بوده، شهرستانی که حالا دارد در مسیری گام بر می‌دارد که اگر خیلی زود فکری به حال آن نشود، تعطیلی این صنعت شهرستان دور از ذهن نخواهد بود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، روز به روز بر مشکلات عدیده دامپروران شهرستان ایذه افزوده می‌شود. مشکلاتی که اگر به همین منوال ادامه یابند، باید فاتحه بسیاری از گاوداری‌های موجود در شهرستان ایذه را خوانده شده دانست.

برخی از دامپروران شهرستان ایذه طی تماس با خبرنگار ایلنا عنوان داشتند: اینکه نشد گاوداری. ما فقط اسم خودمان را گذاشته‌ایم دامدار. کل درآمدمان کفاف هزینه غذای دام ها را هم نمی‌دهد.

یکی از گاوداری‌های شهرک دامپروری نوترگی می‌گوید: هیچ‌گونه حمایتی از ما نمی‌شود. اداره صمت هم که فقط کارش شده افزایش فشار بر دامدار. درآمدی نداریم، خرید غذای دام خارج از توان دامدار است. حالا به این مشکلات هزینه‌هایی مثل نیروی کار، دارو، دامپزشک، حمل و نقل و مواردی ازاین دست را نیز اضافه کنید.

جمال کوراوند یکی از دامداران ایذه‌ای می‌گوید: روز به روز بر قیمت دارو و خورد و خوراک دام افزوده می‌شود، آنچه این وسط بدون تغییر باقی می‌ماند قیمت شیری است که ما درب گاوداری باید تحویل مصرف کننده بدهیم. این‌گونه کار کردن به ضررش نمی‌ارزد. با این شرایط باید به‌زودی درب گاوداری‌های خودمان را ببندیم و گاوها را به دست قصاب داده و خودمان خانه‌نشین شویم.

یکی دیگر از این دامپروران می‌گوید: چند ماهی از ابلاغ نرخ نامه سراسری قیمت شیر به اداره بازرگانی شهرستان می‌گذرد. نرخ نامه‌ای که در آن قید گردیده، قیمت شیر درب دامداری ۴۵۰۰ تومان می‌باشد.

ولی متاسفانه اداره بازرگانی شهرستان ایذه نه‌تنها از اجرای مفاد این ابلاغیه سر باز می‌زند، بلکه با ادامه این روش به‌زودی بسیاری از دامداران شهرستان را به مرز ورشکستگی خواهند کشانید. ادامه این کار برای هیچ دامداری به‌صرفه نیست و تعداد زیادی از دامداران، در حال حاضر یا گاوهای خود را دارند می‌فروشند یا برای کشتن به قصاب سپرده‌اند. حالا چرا اداره بازرگانی نمی‌خواهد ابلاغیه سراسری را اجرایی و قیمت دقیق شیر را به دامدار اعلام کند، خدا می‌داند.

3

2

4

5

11

خبرنگار: بهنام رضایی مالمیر

ایذه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر