کد خبر: 1048648 A

ایلنا از خوزستان گزارش می‌دهد؛

در پی شرایط وخیم آبی در دهدز و عدم رسیدگی به خواسته‌های مردم این ناحیه، اوضاع آب در این شهر هرلحظه دارد وخیم و وخیم‌تر می‌شود. مخزن چاه آب دهدز، حالا به عمق ۳۵۰ متری رسیده است و هیچ تضمینی برای تداوم این آبدهی وجود ندارد. بدون تردید اگر تا قبل از تابستان اقدامی در جهت مدیریت آب دهدز صورت نگیرد، اوضاع بحرانی‌تر خواهد شد.

گزارش‌های مکرری که به دست خبرنگار ایلنا در استان خوزستان رسیده است، از بی‌آبی یکصد و11 روستا حکایت دارد که تمامی این روستاها مشکل آب شرب دارند. آب‌رسانی در این روستاها با تانکر صورت می‌گیرد، چهل‌وسه روستا تحت پوشش آبفا و مابقی آن‌ها خود گردانند. سلامت و بهداشت این مناطق به‌شدت درخطر است.

یک آگاه محلی می‌گوید: چهل‌وسه روستا در این منطقه به‌زور با دو حلقه چاه  آبشان را تأمین می‌کنند. به‌رغم افزایش عمق از ۴۵ تا ۱۷۰ متر از ۴۵ لیتر بر ثانیه به ۱۰ لیتر بر ثانیه کاهش پیدا کرده و مابقی روستاها وضعیت بحرانی دارند و خود گردانند. نمونه‌اش روستای بر آفتاب موسوی و حاجی کمال است.

در چنین شرایطی مردم دهدز به همت انجمن دوستداران طبیعت و محیط خوزستان به یک کمپین ملی روی آورده‌اند تا شاید بتوانند از ورود به بحران بیشتر جلوگیری نمایند.

در این پویش ملی، انجمن دوستداران طبیعت و محیط زیست خوزستان به‌عنوان یک سازمان مردم‌نهاد در جایگاه حقوقی مسئولیت این پویش/کارزار/کمپین را در دفاع از حقوق مردم دهدز بر عهده گرفته است. 

این انجمن به مردم دهدز قول داده است تا صدای اعتراض تشنگی آن‌ها را به گوش ملت ایران و رئیس قوه قضائیه برساند.

هژیر کیانی دبیر این انجمن معتقد است: این فجایع باوجود علم و آگاهی وزیر نیرو دارد صورت می‌گیرد. و باید متذکر شد در چنین شرایطی، مسئولیت پیامدهای اجتماعی بحران آب دهدز مستقیما بر عهده شخص وزیر نیرو و وزارت نیرو است.

خبرنگار: بهنام رضایی مالمیر

دهدز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر