کد خبر: 1047760 A

گزارش اختصاصی ایلنا از خوزستان؛

با وجود وضعیت قرمز و بحرانی ویروس کرونا در خوزستان، اخبار واصله و مشاهدات قابل‌توجه و تامل از شهرستان اندیکا، خبرنگار ایلنا را مجاب به تهیه این گزارش و گفت‌وگو با رئیس مرکز بهداشت این شهرستان کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، تعداد شهرستان‌های قرمز به عدد ۱۱ و شهرستان‌های نارنجی به عدد ۸ رسیده است که این اعداد و ارقام، استان خوزستان را به‌عنوان تنها استان قرمز کرونایی معرفی می‌کند. هرچند که این آمار مربوط به روز گذشته است و اضافه شدن دیگر شهرستان‌ها نیز به این لیست حتی تا پایان امروز، اتفاقی دور از ذهن نخواهد بود.

شهرستان اندیکا یکی از شهرستان‌های استان خوزستان محسوب می‌شود که متأسفانه همچنان شاهد برگزاری مراسم‌های عروسی و عزاداری چندین هزار نفری در آن هستیم.

بر اساس اخبار واصله، تعداد این مراسم‌ها در یک ماه گذشته به اوج خود رسیده است به‌طوری‌که وضعیت این شهرستان را بحرانی کرده و اضافه شدن این شهرستان به لیست شهرستان‌های قرمز، دور از انتظار نیست و با ادامه این روند باید منتظر این خبر هم باشیم.

طبق اخبار دریافتی، در اواخر بهمن‌ماه و اوایل ماه اسفند، تعداد مراسم‌ها در شهرستان اندیکا افزایش پیدا کرده و به گفته برخی از شهروندان، تنها در بخش آبژدان شهرستان اندیکا، بیش از ۶ مراسم عروسی و عزاداری در این روزها برپا شده که افراد شرکت کننده در برخی از آنها نیز، به ۲ هزار نفر تخمین زده شده است.

یکی از شهروندان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا گفت: در این شهرستان مردم یکدیگر را اغلب می‌شناسند؛ به‌تازگی تعداد زیادی از نزدیکان ما به این بیماری مبتلا شدند. شهرستان اندیکا در حال پشت سر گذاشتن بدترین روزهای خود در یک سال اخیر است.

وی افزود: بعضی از آشنایان و نزدیکان ما حتی با وجود بیماری هم مراسم‌های خود را برگزار کردند. وقتی‌که برای منصرف کردن آنها به جهت عدم برگزاری مراسم صحبت کردیم، هیچ‌گونه توجهی نداشتند و بر تصمیم‌ خود پافشاری می‌کردند که این پافشاری در نهایت باعث ابتلای تعداد زیادی از نزدیکان شد.

وحید کاظمی رئیس مرکز بهداشت اندیکا در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار داشت: در روزهای گذشته تعداد مراجعه‌کنندگان و تست‌های مثبت چند برابر شده و می‌توان گفت که آژیر خطر کرونا در این شهرستان به صدا درآمده است.

وی با اشاره به تجمع‌ها و نقش و مقایسه شهرهای بزرگ و کوچک در شکل‌گیری تجمع‌ها، گفت: در شهرهای بزرگ و کلانشهرها، بازارها و مراکز خرید یکی از عمده‌ترین دلایل شکل‌گیری تجمع‌ها هستند، اما در شهرستان‌های کوچک به‌ویژه شهرهایی که دامنه اهمیت به سنت و قومیت‌ها وسیع‌تر است، برپای مراسم‌های عزاداری و عروسی از عمده‌ترین دلایل شکل‌گیری تجمع‌ها بشمار می‌آید.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان اندیکا افزود: درحالی‌که تیم بهداشت شهرستان به همراه نماینده فرماندار و دادستان، پیش از برگزاری هر مراسمی، از صاحب مراسم تعهد می‌گیرند و آن را مجاب به عدم برپایی مراسم می‌کنند، اما متأسفانه بازهم تمکین نمی‌کنند و مراسم خود را در خانه‌های حیاط دار برگزار می‌کنند که ما هم اجازه ورود نداریم.

کاظمی عنوان کرد: خانواده‌هایی که مراسم‌های بزرگ برگزار کردند با آنها برخورد قانونی خواهد شد و همچنین مقرر شده که از این پس از هرگونه تجمع به‌صورت جدی خودداری شود.

وی در پایان ضمن اشاره به پلمپ چندین فروشگاه و مرکز خرید، در ادامه دلیل اصلی افزایش تعداد مبتلایان را برپایی مراسم‌ها دانست و خاطرنشان کرد: در حال حاضر تعداد مبتلایان ثابت مانده است، اما اگر این ثبات شکسته شود مجبور هستیم که محدودیت‌ها را با جدیت بیشتری اتخاذ کنیم که با شرایط فعلی، احتمال افزایش مبتلایان در هفته‌های آینده نیز وجود دارد؛ چرا که روزانه به‌طور متوسط ۱۵۰ تست PCRگرفته می‌شود و تعداد مراجعه‌کنندگان در حال افزایش است.

اما نکته قابل‌توجه و تامل این است که چرا مسئولان شهرستان اندیکا، با برگزارکنندگان مراسم‌ها برخورد جدی و قاطعانه ندارند. بدون شک اگر همه ما در قبال اطرافیان و همشهری‌های خود احساس مسئولیت می‌کردیم و برای حقوق شهروندی احترام قائل بودیم و همچنین نظارت و اراده بیشتری در برخورد قاطعانه و محکم را از سوی مسئولان شاهد بودیم، بی‌تردید این روزها استان خوزستان، شاهد وضعیت قرمز و بحرانی نبود.

خبرنگار: سروش یوسفی

اندیکا کرونا در خوزستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر