کد خبر: 1045562 A

مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان خبر داد:

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان از صدور رأی قاطع در دادگاه بدوی کیفری رامهرمز علیه ضارب نیروی یگان حفاظت میراث فرهنگی رامهرمز و متعرضان به محوطه تاریخی جوبجی خبر داد.

به گزارش ایلنا از خوزستان و به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، سیدحکمت‌اله موسوی اظهار داشت: پیرو شکایت اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان در خصوص ضرب و شتم نیروهای در حال انجام وظیفه یگان حفاظت این اداره‌کل و تعرض به محوطه تاریخی جوبجی که در هشتم دی‌ماه سال جاری اتفاق افتاد، موضوع از طریق مراجع قانونی پیگیری شد و متعرضان از سوی مراجع قضائی خوانده شدند و مراحل قضائی موضوع نیز طی شد.

وی ادامه داد: در نهایت دادگاه کیفری رامهرمز حکم خود در خصوص شکایت اداره‌کل میراث فرهنگی استان را صادر کرد که براساس آن، بابت اتهام تعرض به نیروهای یگان حفاظت و تخریب عمدی قسمتی از محوطه باستانی جوبجی که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، مسببان و متعرضان به پرداخت دیه و خسارت و هر نفر به تحمل ۴۰ ضربه شلاق و تحمل پنج سال و شش ماه و یک روز حبس تعزیری محکوم شدند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان از رئیس دادگستری، دادستان و قاضی شعبه ۱۰۲ کیفری رامهرمز و همکاران حقوقی و پرسنل فداکار یگان حفاظت میراث فرهنگی استان در خصوص صدور این رأی و حفاظت و صیانت از آثار تاریخی تشکر کرد و یادآور شد: پیگیری جدی پرونده به‌منظور صدور رأی قطعی در دادگاه‌های بعدی را به عمل خواهیم آورد.

وی در ادامه افزود: همچنین پیرو خبر منتشرشده مبنی بر باز شدن جاده معدن‌داران از عرصه تاریخی جوبجی که توسط محکومان پرونده تعرض و ضرب و شتم نیروهای یگان صورت گرفته است، به‌طور قاطع اعلام می‌شود که هیچ‌گونه مجوزی در خصوص احداث جاده و یا عبور ماشین‌آلات سنگین از عرصه تاریخی محوطه پیش‌گفته از سوی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان صادر نشده است و در خصوص تعرض جدید نیز بر اساس ضوابط قانونی و از راه مراجعه به مراجع مربوط ذیصلاح در حال پیگیری هستیم که امیدواریم با توجه به‌ پیشینه خوب دادگستری شهرستان رامهرمز، برخورد متناسب بعدی را نیز شاهد باشیم.

موسوی خاطرنشان کرد: این نکته نیز حائز اهمیت است که در راستای حفاظت و صیانت از عرصه تاریخی، نقشه عرصه و حریم و ضوابط مربوط به آن تهیه و به‌منظور ابلاغ، به اداره‌کل ثبت آثار و جرائم وزارت میراث فرهنگی ارسال شده است که تا پایان سال جاری از سوی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ابلاغ خواهد شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: یگان حفاظت میراث فرهنگی خوزستان نیز به‌طور مستمر محوطه پیش‌گفته را پایش می‌کند و در صورت هرگونه شواهد دال بر تعرض به عرصه تاریخی جوبجی، اقدام مقتضی را از راه مراجع قانونی انجام خواهد داد.

گفتنی است، محوطه باستانی جوبجی مربوط به دوره عیلامیان است و در شهرستان رامهرمز، بخش مرکزی، دهستان حومه شرقی، روستای جوبجی واقع شده است. این اثر در تاریخ دوم مردادماه ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۳۰۵۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

میراث فرهنگی خوزستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر