کد خبر: 1031387 A

امیر مکری خبر داد:

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران گفت: ارزش طرح‌های گسترش فرودگاه بین‌المللی آبادان سه هزار و ۱۸۷ میلیارد ریال است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از آبادان، سیاوش امیرمکری صبح امروز شنبه ۱۱ بهمن ماه در آئین افتتاح طرح‌های عمرانی فرودگاه بین‌المللی آبادان که با حضور معاون رئیس جمهور برگزار شد، اظهار کرد: با افتتاح ترمینال جدید فرودگاه بین‌المللی آبادان، ظرفیت پذیرش مسافر این فرودگاه ۸۰۰ هزار نفر در سال افزایش می‌یابد.

وی افزود: بهسازی ترمینال قدیم فرودگاه آبادان به مساحت هزار و ۷۰۰ مترمربع و محوطه‌سازی به مساحت ۲ هزار مترمربع به ارزش ۱۰۰ میلیارد ریال، بهسازی محوطه لندساید به مساحت ۱۵ هزار مترمربع به ارزش ۱۲ میلیارد ریال، اجرای سردرب جدید فرودگاه به ارزش ۱۵ میلیارد ریال، خرید، نصب و راه‌اندازی تجهیزات الکتریکال و مکانیکال شامل ۲ دستگاه موتور برق، ۲ دستگاه چیلر، ترانسفورماتور، هواساز و دیماند برق و اجرای شبکه هوایی برق به ارزش ۲۱۰ میلیارد ریال از دیگر پروژه‌های این فرودگاه است.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران عنوان کرد: طرح‌های فرودگاه بین‌المللی آبادان از جمله طرح‌های فرودگاهی دهه فجر است و شامل احداث ترمینال جدید به مساحت ۷ هزار و ۲۰۰ مترمربع، ساختمان جنبی به مساحت هزار مترمربع، محوطه‌سازی به مساحت ۳۵ هزار مترمربع به ارزش ۲ هزار و ۸۵۰ میلیارد ریال به‌صورت مشارکت ۵۰ درصدی سازمان منطقه آزاد اروند و شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران است.

لازم به ذکر است، ‌ فرودگاه بین‌المللی آبادان، جزو اولین فرودگاه‌های ایران است که در سال ۱۳۲۰ توسط شرکت ملی نفت ایران و به دلیل وجود پالایشگاه آبادان احداث شد و با رونق گرفتن آبادان و خرمشهر فرودگاه نیز توسعه یافت.

این فرودگاه دارای ۲ باند فرود است که طول باند بزرگ‌تر آن ۳ هزار و ۱۰۴ متر است که ظرفیت هشت هواپیمای پهن‌پیکر را به‌طور هم‌زمان در رمپ مسافری داراست و از آنجا که این فرودگاه با استانداردهای جهانی ساخته شده، ظرفیت پذیرش هواپیماهای بزرگ مانند بوئینگ ۷۴۷، ایرباس ۳۴۰ و هواپیماهای بزرگ‌تر را دارد.

گفتنی است، روزانه بین چهار تا هفت پرواز در فرودگاه بین‌المللی آبادان به نقاط مختلف کشور انجام می‌شود.

فرودگاه بین‌المللی آبادان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر