کد خبر: 1031382 A

ایلنا از خوزستان گزارش می‌دهد؛

روستای کُهرِلا از جمله روستاهای حاشیه کارون است که در جریان آب‌گیری سد کارون ۳، بیشترین خسارت ممکن را دید.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، کُهرِلا نام روستایی است در فاصله‌ی صد متری رود کارون که در جریان آب‌گیری سد کارون سه در سال ۸۳ قسمت‌هایی از این روستا و اراضی آن برای همیشه به زیرآب رفت و قسمت دیگر این روستا، با توجه به نزدیکی آن به آب کارون، همچنان در تشنگی محض به سر می‌برد.

کُهرلا تشنه‌ترین روستای نزدیک به آب جهان است

مردم این روستا می‌گویند: این روستا از جمله روستاهای حاشیه کارون است که در جریان آب‌گیری سد کارون ۳، بیشترین خسارت ممکن را دید. روستایی که عمده درآمد مردمش از طریق کشاورزی و دامداری به دست می‌آمد و آبگیری سد کارون ۳ نه‌تنها سودی عاید مردم این روستا نکرد، بلکه بیشتر باغات و زمین‌های حاصلخیز مردم این روستا را نیز نابود کرد.

این‌ مردم می‌گویند: ۱۷ سال از آبگیری سد کارون ۳ می‌گذرد. آب دریاچه با هر بار جزر و مد تا وسط روستا می‌آید و برمی‌گردد و مردم کُهرلا و ۴۵ روستای دیگر حاشیه رود کارون در تمام این سال‌ها فقط تماشاگر آب کارون بوده‌اند. اگر متولیان آب از هر نقطه پایداری از دریاچه که بخواهند یک ایستگاه پمپاژ بگذارند و آب را برای مردم‌ کُهرلا انتقال دهند، حداقل ۱۰۰ متر و حداکثر۲۰۰ متر لوله بیشتر نیاز نخواهد بود.

آنان می‌گویند: از این نقطه تا هرکجای خوزستان که حساب کنید، ما مردم خوزستان بی سهم‌ترین مردم در استفاده از آب کارون هستیم، حالا این آب کجا می‌رود خدا می‌داند.

کُهرلا یکی از بی‌شمار روستاهای تشنه بخش دهدز از توابع شهرستان ایذه در استان خوزستان است.

خبرنگار: بهنام رضایی

سد کارون 3
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر