کد خبر: 1027589 A

برای مقابله با سرمای ناگهانی صادر شد؛

با توجه به سرد شدن هوا در استان خوزستان و هشدار هواشناسی استان، اداره کل دامپزشکی خوزستان نسبت به توصیه‌هایی به دامداران، مرغداران و زنبورداران برای مقابله با سرمای ناگهانی اطلاعیه صادر کرد.

به گزارش ایلنا از خوزستان و به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان، در این اطلاعیه آمده است:

با توجه به کاهش دما، دامداران پناهگاه مسقف برای دور نگه‌داشتن دام‌ها از کوران باد و تهیه بستر با ضخامت مناسب، خشک و عایق برای بالا بردن درجه حرارت بدن دام ایجاد کنند.

تامین ذخیره آب آشامیدنی مورد نیاز دام‌ها ضروری است.

خشک‌کردن گوساله‌ها و بره‌ها بلافاصله پس از تولد در هوای سرد، خوراندن آغوز گرم بلافاصله پس از تولد و خوراندن شیر گرم از دیگر توصیه‌های لازم برای مقابله با آسیب سرما به دام‌ها می‌باشد

با فرا رسیدن فصل بارندگی و سرما و مرطوب شدن بستر نگهداری دام‌ها برخی از انواع بیماری‌ها مانند پنومونی و گندیدگی سُم‌، شیوع پیدا می‌کند.

انگل‌های گوارشی و ریوی در شرایط سرما فعالیت بیشتری دارند و خوراندن داروهای ضدانگل به دام زیر نظر دامپزشک ضروری است.

 در تغذیه دام‌ها باید فراهم کردن پروتئین، ویتامین‌ها، مواد معدنی و به‌ویژه انرژی اضافی مدنظر قرار گیرد.

توصیه به مرغداران:

صاحبان صنعت طیور، طیور را در زمستان گرم و خشک نگه دارید و به‌منظور حفظ و تداوم تولیدات تخم‌مرغ، مرغداران باید فضایی گرم و خشک برای طیور خود مهیا کنند.

 خروجی‌ها در واقع به‌منزله تهویه بوده اما در صورت افزایش تراکم هوا، به جریان هوای بیشتر نیاز است.

توصیه به زنبورداران:

فضای داخل کندو را با موادی از قبیل روزنامه، برگ خشک درختان و گونی‌های پلاستیکی پر کنند تا فضای داخل کندو کاملا تنگ و متراکم شود و به حفظ گرما در روزهای سرد کمک کند.

قدرت زمستان گذرانی خوب کندو وابستگی مستقیم با عملکرد کلنی زنبورعسل دارد و در فصول سرد سال با مصرف عسل، انرژی مصرفی به‌صورت گرما در فضای اطراف بدن پخش می‌شود ازاین‌رو عسل در بقای زمستانه زنبورهای عسل نقش مهمی دارد.

کندوی سالم کندویی است که در آن هیچ‌گونه سوراخ یا درزی وجود نداشته باشد و برای زمستان گذرانی زنبورهای عسل منطقه‌ای معتدل و نه‌چندان سرد انتخاب شود و کندوها در مسیر وزش باد و در مسیر سیلاب نباشند.

کندو باید حداقل ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر از زمین فاصله داشته باشد تا رطوبت را از زمین نگیرد و همچنین با آمدن برف، دریچه پرواز بسته نشود.

کندو باید عاری از هرگونه موم، موم مانده از سال گذشته، لاشه زنبوران مرده و هرگونه ماده دیگر شود.

دامپزشکی خوزستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر