کد خبر: 1024623 A

مسئول واحد حقوقی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان از صدور حکم حبس سه ساله برای متجاوز به حریم محوطه باستانی ارجان خبر داد.

به گزارش ایلنا از خوزستان و به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، سعید محمدپور اظهار داشت:چندی قبل فردی به ساخت‌وساز و کاشت درخت در محوطه باستانی ارجان اقدام کرد که با شکایت اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان و با دستور قضایی عملیات پیش‌گفته متوقف شد.

وی افزود: با پیگیری‌های مستمر اداره‌کل میراث فرهنگی استان، بزهکاری فرد متجاوز به حریم محرز دانسته شد و در نهایت این فرد با حکم قضائی به سه سال حبس تعزیری محکوم شد.

مسئول واحد حقوقی اداره‌کل میراث فرهنگی خوزستان تصریح کرد: از آنجا که محوطه ارجان در نزدیکی روستایی قرار دارد که اداره‌کل جهاد کشاورزی مجوز کشاورزی در این روستا را برای اهالی آن صادر کرده است، تعرضات وسیعی در منطقه رخ می‌دهد و اداره‌کل میراث فرهنگی استان مجبور است به‌منظور جلوگیری از تعرضات، به‌صورت مکرر در مقابل متعرضان ایستادگی و با انجام شکایت از تعرضات جلوگیری کند.

وی بابیان این‌که براساس قوانین میراث فرهنگی هرگونه ساخت و ساز و کاشت درخت در حریم محوطه‌های باستانی ممنوع و تخلف است، گفت: هرگونه عملیات کشاورزی و ساخت‌وساز در این حرائم باید با دریافت مجوز از اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی انجام شود.

در همین باره احمدرضا حسینی‌بروجنی معاون میراث فرهنگی خوزستان نیز با اشاره به این‌که عرصه و حریم محوطه باستانی ارجان، پس از کاوش‌های باستان‌شناسی در سال ۱۳۹۱ تصویب و ابلاغ شد افزود: مطابق ضوابط عرصه و حریم هرگونه دخل و تصرف و ساخت‌وساز در عرصه پیش‌گفته ممنوع و پیگرد قانونی دارد.

وی اضافه کرد: این ضوابط به همه دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شده و همه آن‌ها نیز مکلف به رعایت این ضوابط هستند.

معاون میراث فرهنگی خوزستان ادامه داد: زمین‌های واقع در عرصه ارجان دارای مالکیت‌های مختلف از جمله اشخاص حقیقی و حقوقی هستند و از همین‌رو رعایت ضوابط این عرصه تاریخی الزامی است و برکسی پوشیده نخواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: همه دستگاه‌های اجرایی و مالکان خصوصی مکلف به دریافت استعلام از اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، قبل از هرگونه فعالیت، هستند و این اداره‌کل نیز براساس وظایف ذاتی خود نسبت به بررسی درخواست‌ها و تطابق با ضوابط عرصه و حریم و درنهایت پاسخ‌گویی اقدام می‌کند.

حسینی‌بروجنی اظهار کرد: به دلیل این‌که در بعضی موارد، بدون دریافت استعلام از اداره‌کل، اقدامات مخربی از سوی مالکان در عرصه تاریخی صورت می‌گیرد، ما نیز بنابر وظیفه، به طرح دعوی و شکایت از متخلفان اقدام می‌کنیم.

وی درباره شکایت مطرح‌شده در خصوص تعرضی که به محوطه ارجان صورت گرفت، بیان کرد: در این پرونده، متهم اقدام به حصارکشی و کاشت درخت در زمین خود کرد که این موضوع خلاف ضوابط حاکم بر عرصه تاریخی و موجب مخدوش شدن سیمای منظر و لایه‌های تاریخی محوطه شده است.

معاون میراث فرهنگی خوزستان با بیان این‌که پس از طرح دعوی و بررسی همه جوانب از سوی مرجع قضائی، جرم متهم محرز شناخته شد، تاکید کرد: حفظ آثار تاریخی، وظیفه همه اقشار جامعه است و این اداره‌کل به‌عنوان متولی حفاظت از آثار تاریخی، ضمن تشکر از کسانی که در راستای حفاظت از آثار تاریخی هم‌پای اداره‌کل استان گام برمی‌دارند، با متخلفان و تخریب‌کنندگان آثار تاریخی از راه مراجع قانونی برخورد خواهد کرد.

محوطه باستانی ارجان در کنار رودخانه مارون در ۱۲ کیلومتری شمال‌شرقی بهبهان واقع است. وسعت این محوطه باستانی که با شماره ثبت ۴۴ جزو نخستین محوطه‌های ثبت‌شده در استان محسوب می‌شود، حدود ۵۰۰ هکتار است. در اولین مطالعات پیرامون شهر قدیم ارجان، قدمت این شهر به دوره ساسانیان (۲۲۴- ۶۵۲ میلادی) نسبت داده شده ولی در سال ۱۳۱۶ خورشیدی در نزدیکی این محوطه باستانی، آثار یک آرامگاه متعلق به حدود هزاره دوم قبل از میلاد و به دوره ایلامی کشف شد که باب جدیدی در باستان‌شناسی این محوطه تاریخی گشود.

در یکی دیگر از کاوش انجام‌شده در محوطه ارجان هیات کاوش باستان‌شناسی موفق شدند مسجدی مدفون‌شده متعلق به اوایل دوره اسلامی که در متون و اسناد تاریخی از آن به عنوان مسجد ارجان یاد شده است را از دل خاک بیرون آورند.

میراث فرهنگی خوزستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر