کد خبر: 1021691 A

در گفت وگو با ایلنا تشریح شد؛

مشاور استاندار خوزستان در حوزه بهداشت و سلامت، از روش‌های تقویت سیستم ایمنی بدن و همچنین رژیم و سلامت غذایی در مقابل ویروس کرونا توضیح داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، امروز جمعه ۱۹ دی‌ماه مهرداد شریفی در گفت وگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به راه‌های تقویت سیستم ایمنی بدن و اهمیت آن، اظهار داشت: با تقویت سیستم ایمنی بدن می‌توان از انواع سرماخوردگی‌ها، آنفولانزاها و دیگر بیماری‌های عفونی پیشگیری کرد.

او می‌گوید: در حال حاضر که واکسن کرونا در دسترس نیست، تقویت سیستم ایمنی بدن با رژیم غذایی مناسب به‌عنوان یکی از مهم‌ترین نکات در کنار ورزش، خواب کافی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی بشمار می‌آید که بارها توسط پزشکان تأکید شده است.

مشاور استاندار خوزستان در حوزه بهداشت و سلامت، با بیان اینکه تقویت سیستم ایمنی بدن در سلامت فرد نقش تعیین کننده و مهمی دارد، گفت: یکی از مهم‌ترین تأکیدهای پزشکان و متخصصان حوزه سلامت، تقویت سیستم ایمنی بدن است تا در صورت ابتلا به بیماری کرونا، بدن توانایی کافی برای مقابله با آن را داشته باشد.

مصرف غذاهای حاوی روی، سلنیوم مانند غذاهای دریایی، غلات، برنج، شیر، فرآورده‌های لبنی و زرده تخم‌مرغ و همچنین مصرف ویتامین A ( جگرسیاه، اسفناج، هویج، کدوحلوایی و گوشت قرمز) به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند.

شریفی اضافه کرد: مصرف ویتامین C ( میوه‌ها، مرکبات، گوجه‌فرنگی، فلفل قرمز و سبز، کیوی و توت‌فرنگی)، ویتامین B ( گندم، جو، سیب‌زمینی، موز و پنیر)، ویتامین D، اُمگا ۳ و همچنین مصرف مواد غذایی دارای آهن و یُد از دیگر مواد غذایی کمک‌ کننده به تقویت سیستم ایمنی بدن محسوب می‌شوند.

وی با بیان اینکه تنش و استرس باعث افزایش کورتیزول و کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن می‌شود، عنوان کرد: مصرف سیگار و قلیان، سیستم دفاع طبیعی بدن را پایین آورده و مشروبات الکلی نیز باعث نابودی سلول‌های آنتی‌بادی خواهد شد و این امر باعث می‌شود که سیستم ایمنی بدن در مقابله با بیماری‌ها ازجمله کرونا ضعیف عمل کند.

وی در ادامه داشتن وزن مناسب و انجام ورزش را از دیگر اقدامات مؤثر برای تقویت بدن در برابر ویروس کرونا دانست و انجام حداقل ۳۰ الی ۴۰ دقیقه ورزش در روز همراه با تعرق ضروری عنوان کرد.

وی در پایان با اشاره به میزان خواب کافی خاطرنشان کرد: کمبود خواب و خستگی سیستم ایمنی را از ترمیم قدرت دفاعی خود ناتوان می‌کند. در نظر داشته باشید که نوشیدن آب کافی به خروج مواد سمی، مُضر و مواد دفعی از بدن کمک‌ خواهد کرد.

 

خبرنگار: سروش یوسفی

مشاور استاندار خوزسستان در حوزه بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر