کد خبر: 1020321 A

ایلنا از خوزستان گزارش می‌دهد؛

حفاری از هر نوع آن در مناطق دارای پیشینه باستانی، به امری عادی تبدیل شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، ایذه به‌عنوان یکی از پایگاه‌های تمدنی استان خوزستان، برای باستان شناسان و علاقه‌مندان به تاریخ دارای جایگاه ویژه‌ای بوده و هست.

در حال حاضر با توجه به حفاری‌های عمیقی که در میادین این شهر با عنوان پروژه‌ی فاضلاب شهری دارد صورت می‌گیرد، نکته قابل‌تاملی که پیش می‌آید اینجاست که چرا باوجود حفاری‌هایی در این سطح، هیچ ناظری از طرف اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان خوزستان در این پروژه‌ها به چشم نمی‌خورد.

حفاری‌هایی از این دست که در موارد بسیاری تیغ‌های لودر بی‌رحمانه در تن آثار تاریخی فرورفته و به نابودی و گاه غارت آثار انجامیده است، طی سال‌های گذشته کم نبوده و نیست. یکی از این موارد، جوبجی است.

عدم نظارت اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان خوزستان بر روی این‌گونه حفاری‌ها را باید از این منظر نگریست که در استان خوزستان حفاری از هر نوع آن در مناطق دارای پیشینه باستانی، به امری عادی تبدیل شده است و این عادی‌سازی همان خطری است که مدت‌ها فعالین حوزه میراث درباره شرایط پیش آمده هشدارهای بسیار دادند و کسی در این بین گوشش بدهکار سازمان‌های مردم‌نهاد و فعالین فرهنگی و مدنی نبوده و نیست.

WhatsApp Image 2021-01-05 at 12.23.24 AM

خبرنگار: بهنام رضایی

ایذه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر