کد خبر: 1018272 A

برای نخستین بار در کشور؛

نمایش پرفورمنس با عنوان "فصلی برای کرونا" برای اولین بار در ایران با ۲۶ تابلو و ۴۰ بازیگر، در مناطق مختلف اهواز در حال اجرا است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، تئاتر خیابانی پرفورمنس تحت عنوان "فصلی برای کرونا" به مدت ۱۰ شب در مناطق مختلف اهواز، به اجرا درآمد و امشب هشتمین شب خود را پشت سر خواهد گذاشت.

مهدی پرویش کارگردان این نمایش در گفت وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: این نمایش به مدت ۱۰ شب در اهواز، به نمایش گذاشته می‌شود و هدف آن نشان دادن تأثیرات ویروس کرونا، بر زندگی مردم است.

او با بیان اینکه همه هنرمندان این پرفورمنس از آبادان هستند، افزود: با شیوع و همه‌گیر شدن ویروس کرونا، فعالیت‌های فرهنگی و هنری دچار آسیب‌های جدی شدند و یکی از هدف‌های تیم ما یاری رساندن به هم‌وطنان خود با زبان هنر و به کمک پرفورمنس است.

این کارگردان در توضیح این نمایش گفت: این پرفورمنس با ۲۶ تابلو و ۴۰ بازیگر برای اولین بار در ایران در حال اجرا است و مدت‌زمان هر نمایش ۲ ساعت به طول خواهد انجامید.

وی تشریح کرد: پرفورمنس به معنی هنر زنده هست و از هنرهای تجسمی به هنرهای نمایشی رسیده است. پرفورمنس در صورتی شکل می‌گیرد که تماشاگر سهمی در آن داشته باشد، در این‌گونه نمایش‌ها تماشاگر به بازیگر تبدیل می‌شود و در لحظه معنی تابلوها عوض می‌شود.

پرویش در ادامه، اجرای پرفورمنس با موضوع کرونا را موضوع فراملی دانست و تصریح کرد: طبق تحقیقاتی که داشتیم پرفورمنس با موضوع کرونا و با این تعداد تابلو هنوز در دنیا اجرا نشده و می‌تواند به یک بِرند و یک موضوع فراملی تبدیل شود.

وی با اشاره به استقبال مردم از این اجرا عنوان کرد: ارتباط مردم با تابلوها خوب بود و بسیاری از مردم که از ماسک استفاده نمی‌کردند با دیدن این‌ نمایش و تابلوها، به استفاده از ماسک و شیوه‌نامه‌های بهداشتی روی آوردند و از ما طلب ماسک می‌کردند که این مهم نشان از آن دارد که نمایش پرفورمنس، تماشاگر را به فکر کردن وادار کرده است.

گفتنی است؛ این نمایش تا امروز در مناطق کیانپارس، نادری شرقی و غربی، زیتون به اجرا درآمده و امشب هم مجدداً در منطقه کیانپارس نمایش برگزار خواهد شد. این پرفورمنس پیش از این، در آبادان اجرا شد و درخواست‌هایی برای اجرا از دیگر شهرها و حتی کشورهای خارجی به این تیم داده شده است.

تئاتر اهواز

تئاتر اهواز5

 

تئاتر اهواز2

تئاتر اهواز4

 

خبرنگار: سروش یوسفی

تئاتر خیابانی در اهواز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر