کد خبر: 1011493 A

ساعتی پیش صادر شد؛

مدیرکل دامپزشکی استان خوزستان، خطر شیوع تب برفکی در استان را محتمل خواند و در این زمینه توصیه‌های لازم را به دامداران ارائه کرد.

به گزارش ایلنا از خوزستان، به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان، مصطفی کنار کوهی با اشاره به نهادینه شدن فرهنگ واکسیناسیون دام‌ها در بین دامداران، اظهار کرد: واکسن تب برفکی در گذشته به‌طور رایگان توزیع می‌شد اما امروزه با توجه به سیاست‌های کلان ملی واکسن رایگان ارائه نمی‌شود و این امر باعث شده تا تهیه  و مصرف آن کم‌تر مورد استقبال دامداران و روستاییان صورت گیرد.

او می‌گوید: دامداران می‌توانند با واکسیناسیون دام‌های خود و صرف هزینه‌ای ناچیز، از سرمایه اصلی خود که دارای اهمیت و ارزش بالایی هست محافظت کنند. کاهش اشتها و وزن، تب، وجود زخم در دهان و سم دام ازجمله نشانه‌های تب برفکی محسوب می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی استان خوزستان، از خطر این بیماری برای انسان، گفت: تب برفکی برای انسان خطری ندارد و دامداری‌ها نیز با رعایت نکاتی می‌توانند از شیوع این بیماری پیشگیری و ضمن همکاری با ادارات دامپزشکی سراسر استان، نسبت به رعایت موازین بهداشتی- قرنطینه‌ای اقدام کنند.

کنار کوهی، تماس بادام‌های آلوده و ترشحات دام‌های درگیر با بیماری، یکی از مهم‌ترین راه‌های انتقال بیماری تب برفکی دانست و افزود: دامداران از تردد و جابجایی غیرضروری دام‌های آلوده و بیمار خودداری و آن‌ها را در مکان جداگانه‌ای نگهداری کنند.

وی با اشاره به جلوگیری از انتشار آلودگی عنوان کرد: به‌منظور جلوگیری از انتشار آلودگی، از جابجایی دام‌های تلف شده و ارسال آن‌ها به کلینیک‌ها و ادارات دامپزشکی اکیداً خودداری شود و در صورت وجود تلفات، مراتب را به اطلاع نزدیک‌ترین اداره دامپزشکی برسانند.

وی تأکید کرد: افرادی که با دام آلوده در تماس بوده‌اند از سرکشی به واحدهای دامداری غیر درگیر تا مدت‌زمان حداقل ۴۸ ساعت خودداری کنند، بدیهی است که عامل بیماری از طریق افراد قابل جابجایی است. فعال نمودن حوضچه‌های ضدعفونی واحد دامداری و ضدعفونی وسایل نقلیه قبل از ورود و خروج، به‌ویژه در دامداری‌های درگیر ازجمله نکات الزامی و مهم بشمار می‌آید.

اقدام به ضدعفونی بستر و مکان نگهداری دام‌های آلوده و اطراف آن‌ها (باراهنمایی و هماهنگی اکیپ‌های دامپزشکی)، دفن بهداشتی دام‌های تلف شده از بیماری در مکان دور از سایر دام‌های گله، نیز از دیگر نکات توصیه شده و لازم‌الاجرا محسوب می‌شود.

وی در ادامه، کنترل تب برفکی و محدود نمودن بیماری جز با حمایت و مشارکت دامداران و عشایر را نامقدور دانست و گفت: اداره کل دامپزشکی خوزستان، خواستار مشارکت، مساعدت و همکاری آن‌ها در برنامه‌های کنترلی و پیشگیرانه است.

وی در پایان تقاضا کرد: دامداران در صورت بروز تلفات در گله، ضمن اعلام سریع موارد بیماری به نزدیک‌ترین اداره دامپزشکی منطقه، همکاری و مساعدت لازم را برای انجام واکسیناسیون در واحد با اکیپ‌های عملیاتی دامپزشکی داشته باشند.

 

دامپزشکی خوزستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر