کد خبر: 1001867 A

ایلنا از خوزستان گزارش می‌دهد؛

شرایط خاص زاگرس، آتش‌سوزی‌های گاه و بی گاه عمدی در این مناطق و حضور قاچاقچیان چوب و تولیدکنندگان زغال، روزبه‌روز بر وخامت حال جنگل‌های زاگرس می‌افزایند.

به گزارش‌خبرنگار ایلنا از خوزستان، بر اساس اطلاعات و گزارش‌هایی که از طریق منابع محلی به دست خبرنگار ایلنا در استان خوزستان رسیده است، تعداد بسیاری از درختان روستای گردشگری حاجی کمال دهدز توسط افراد غیربومی قلع‌وقمع شده‌اند.

بر اساس آنچه مردم محلی می‌گویند، خطر نسل‌کشی درختان بلوط در زاگرس در بهار و تابستان بیشتر از دیگر فصول سال است.

در همین رابطه، یزدانی دهیار حاجی کمال به خبرنگار ایلنا، گفت: متأسفانه به دلیل عدم حضور نیروهای حفاظتی و حراستی منابع طبیعی و محیط‌زیست ایذه، طی چند ماه گذشته، به شکل بی‌سابقه‌ای درختان بلوط توسط عشایر کوچ رو و گله‌داران غیربومی قتل و عام شده‌اند.

وی افزود: این شرایط زمانی تشدید شد که تنها نیروی نگهبانی منابع طبیعی در منطقه اخراج شد. نبود جنگلبان و عدم نظارت بر رفت‌وآمدهای متعدد افراد غیربومی در این نواحی باعث شده تا به شکل ناجوانمردانه‌ای درختان بلوط منطقه‌ی حاجی کمال قلع‌وقمع شوند.

یزدانی بیان داشت: متأسفانه در این منطقه، افراد غیربومی نه‌تنها به درختان بلوط رحم نمی‌کنند، بلکه عدم نظارت سازمان‌های نظارتی باعث شده تا شکارچیان غیرمجاز به هیچ پرنده و چرنده‌ای نیز در این مناطق رحم نکنند.

یک آگاه محلی می‌گوید: بی‌خیالی دستگاه‌های حراستی از جنگل‌های بلوط در مناطق مختلف زاگرس باعث ورود افراد سودجو و تشکیل حلقه‌های تولید زغال در این مناطق بیش‌ازپیش گردیده است و اگر کُشت و کُشتار بلوط‌ها ادامه پیدا کند باید منتظر نسل‌کشی درختان بلوط در آتیه‌ای بسیار نزدیک باشیم.

یک فعال محیط‌زیست نیز در این مورد به خبرنگار ایلنا، گفت: آمارهای تازه ما حکایت از خریدوفروش تنه‌های تَرِ درختان بلوط توسط قاچاقچیان چوب در دهدز دارد که میزان این آمارها بسیار نگران کننده است.

خبرنگار: بهنام رضایی

دهدز قطع درختان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر