کد خبر: 905719 A

در گفت وگو با ایلنا مطرح شد:

رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار خراسان شمالی تحقق شعار سال را در گرو تامین امنیت شغلی و معیشت کارگران دانست.

رضا میرزاجانی  در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در نشست تشکلات کارگری خراسان شمالی به مناسبت هفته کار و کارگر گفت: کارگران به عنوان ستون فقرات و موتور محرکه تولید ، صنعت و کشاورزی در محقق شدن شعار سال تاثیر بسزایی خواهند داشت.  

وی افزود : اگر کارگر متخصص و متعهد نداشته باشیم به هیچ عنوان نمی‌توانیم تولیدی داشته باشیم که از نظر کیفیت قادر به رقابت باشد چرا که وقتی ۵۰درصد جامعه قدرت خرید حداقل های معیشتی را نداشته باشند بازار تقاضا به شدت افت خواهد کرد.

وی با بیان اینکه در شرایط  بحرانی کرونا در کشور بیشترین آسیب متوجه جامعه کارگری شده است، گفت : کارگران روز مزد ، ساختمانی ، صنایع کوچک ، اصناف و .. عملا بیکار شده و از تامین حداقل های معیشتی محروم شدند.

میزاجانی اظهار داشت: در بخش صنایع بزرگ استان نیز علیرغم شرایط پر استرس کرونایی حاکم بر جامعه کارگران با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در محل کار حضور یافته و تولید را حفظ کردند و همچنین بسیاری از کارگران صنایع همگام با کارگران شریف شهرداری و آتش نشانی در اقدامات پیشگیرانه و گندزدایی معابر حضور گسترده داشته و در خط مقدم مبارزه با کرونا انجام وظیفه کردند که جای تقدیر دارد.

مصوبات مزدی شورای عالی کار فاقد وجاهت قانونی است

میرزاجانی گفت : اولین انتقاد وارده به وزارت کار برگزاری جلسات شورای عالی کار در دقایق پایانی سال است که عملا باعث تعجیل در تصمیمات و نداشتن فرصت کافی برای مذاکرات است و همین تاخیرات باعث شد امسال مصوبات مزدی تحت تاثیر شرایط کرونایی قرار گیرد و پیشنهادات غیر منطقی چون فریز مزدی مطرح شود که جای بسی تاسف داشت.

وی افزود : سال هاست کارگران با وضعیت نامساعد معیشتی روزگار سپری می‌کنند.

وی متذکر شد: طبق ماده ۴۱ قانون کار شورای عالی کار موظف است بر اساس نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی و سبد معیشت خانوار نسبت به تعیین حداقل مزد اقدام کنند.

وی ادامه داد: اما علیرغم اعلام بانک مرکزی مبنی بر تورم ۴۱ درصدی و تعیین سبد معیشت خانوار به میزان ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان برای یک خانواده ۳/۳ نفری افزایش مزد به میزان ۲۱ درصد را تصویب کردند.

رئیس کانون شوراهای اسلامی کار خراسان شمالی اظهار داشت: باتوجه به نقض صریح قانون مصوبات شورای عالی کار از نظر جامعه کارگری فاقد وجاهت قانونی است.

متناسب سازی و همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

میزاجانی گفت : مطابق بند ب ماده ۱۲ قانون برنامه ششم توسعه کشور مصوب سال ۱۳۹۶ مجلس شورای اسلامی مقرر شد حقوق بازنشستگان اعم از کشوری و لشگری و بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی همسان‌سازی و متناسب سازی شود.

وی افزود: در آخرین روزهای سال ۹۸ ریاست محترم سازمان برنامه و بودجه از تخصیص ۱۰ هزار میلیارد تومان اعتبار  جهت همسان سازی و متناسب سازی بازنشستگان کشوری و لشگری خبر داد که از فروردین ۹۹ نیز لازم الاجرا شد اما علیرغم بدهی ۲۵۰ هزار میلیاردی دولت به سازمان تامین اجتماعی بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی همچنان بدست فراموشی سپرده شده اند.

شستا برای کارگران و نسل های آینده حفظ شود

رئیس کانون شوراهای اسلامی کار خراسان شمالی در ادامه گفت: شستا متعلق به کارگران و جزو اموال و دارایی های آنها است و جامعه کارگری حتی با واگذاری یک درصد از سهام آن نیز موافق نبوده و نخواهد بود.

وی افزود:  دولت ها به جای آنکه بدهی خود را بپردازند و شفاف سازی کنند و سازمان را از بحران خارج کنند به سراغ واگذاری سهام شستا می‌روند و شبانه چوب حراج به اموال  کارگران می زنند.

شورای اسلامی کار- خراسان شمالی - امنیت شغلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر