کد خبر: 858150 A

پورآبادی مطرح کرد:

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از برنامه ریزی ۸ بازار اوراسیا برای تجارت استان خبرداد و بر توجه در توسعه مراودات خارجی، بازارهای آسیای میانه و اوراسیا تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، سعید پورآبادی بااعلام این مطلب گفت: با توجه به تحریم ها، هشت بازار هدف را برای تبادل تجاری در نظر گرفته ایم که بیشتر برنامه ها در این راستا انجام می شود.

وی  بر توجه در توسعه مراودات خارجی، بازارهای آسیای میانه و اوراسیا تاکید کرد و اظهار داشت: بازار اوراسیا شامل کشورهای روسیه، قزاقزستان، ارمنستان، قرقیزستان و بلاروس، موقعیت بسیار مناسب برای برقرار ارتباط است و باید از این ظرفیت بیشتر بهره برداری کنیم.

وی افزود: علاوه بر بازار اوراسیا، بازار کشورهای افغانستان، ترکیه و عراق را نیز باید بیشتر مد نظر داشته باشیم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی بجنورد به ظرفیت مناسب بازار  کشور ترکمنستان برای توسعه صادرات اشاره کرد وگفت:البته تجار ما در مراوردات با این کشور با مشکلاتی روبه رو هستند. 

وی به  حدود ۴۰۰ واحد تولیدی و صنعتی با سرمایه‌گذاری ۱۳ هزار میلیارد ریال و اشتغال ۱۱ هزار نفر اشاره کرد واظهارداشت: از لحاظ داشتن صنایع بزرگ صنعتی در بین ۳۱ استان کشور رتبه دهم را داراست.

 

سرپرست دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در خراسان شمالی دیپلماسی اقتصادی را  یکی از اولویت های مهم وزارت خارجه اعلام کرد و افزود: البته با رویکرد توسعه روابط و مراودات با کشورهای همسایه، مد نظر قرار دارد. 

 

وی با اشاره به دیدار استاندار خراسان شمالی با سفیران کشورهای قزاقستان، تاجیکستان و آذربایجان افزود: خراسان شمالی، اشتراکات فرهنگی بسیاری با این کشورها دارد و همسایه بودن با کشور ترکمنستان سبب شده تا دستیابی به این کشورها هم به راحتی قابل انجام باشد. 

سرپرست دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه استان یکی از بسترها برای توسعه تجارت خارجی، بازگشایی معبر پرسه سو دانست  که البته هنوز نتیجه مطلوب در این زمینه گرفته نشده است. 

شنوایی، انجام پروازهای بین المللی از فرودگاه بجنورد را از دیگر الزامات برای توسعه تجارت خارجی عنوان کرد و گفت: اگر پرواز های بین المللی در این فرودگاه نشست و برخاست داشته و این اقدام تداوم داشته باشد می توان امید داشت که بستری دیگر برای توسعه تجارت فراهم شده است.

وی  با بیان اینکه خدمات فنی و مهندسی، یکی از نیازهای بازار این کشور است که خراسان شمالی می تواند آن مرتفع کند افزود: ظرفیت خوبی در خراسان شمالی به لحاظ وجود نیروی مهندس و ماهر وجود دارد که می توان برای صادرات خدمات آنان، برنامه ریزی کرد. 

 

 

 

برنامه ریزی 8 بازار اوراسیا - تجارت - خراسان شمالی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر