کد خبر: 852459 A

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی مطرح کرد:

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به مشکلات تحریم ها در کشور اشاره کرد و گفت: به منظور برقراری ارتباط تجاری با کشورها هم اکنون هشت بازار هدف را برای تبادل تجاری در نظر گرفته ایم که بیشتر برنامه های اتاق در این راستا انجام می شود.

سعید پورآبادی در نشست خبری با خبرنگاران استان به مناسبت بزرگداشت سالروز صادرات در استان با اعلام این خبر گفت:  بازار اوراسیا شامل کشورهای روسیه، قزاقزستان، ارمنستان، قرقیزستان و بلاروس است که باید از این ظرفیت بیشتر بهره برداری کنیم.

وی افزود: علاوه بر بازار اوراسیا، بازار کشورهای افغانستان، ترکیه و عراق را نیز باید بیشتر مد نظر داشته باشیم.

پورآبادی بازار ترکمنستان که کشور همسایه شمالی این استان است را برای توسعه صادرات خوب ارزیابی کرد و اظهارداشت: امسال در تلاش هستیم  تفاهم نامه ای برای توسعه تجارت با اتاق بازرگانی روسیه امضا کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه طی 8 ماهه نخست امسال ۲۴۵ هزار و ۴۰۰ تن کالا به ارزش ۷۴ میلیون دلار صادر شده است، گفت: پس از افغانستان کشورهای هند با ۱۸ درصد و چین با ۸ درصد بیشترین سهم صادراتی استان را به خود اختصاص داده اند.

وی افزود: این میزان صادرات در مقایسه با مدت مشابه پارسال از لحاظ ارزش ۷.۷ درصد رشد داشته اما از لحاظ وزنی ۵.۸ درصد کاهش داشته است.

وی عمده کالاهای صادراتی استان را محصولات پتروشیمی، پلاستیکی، فولادی، موادغذایی،کشاورزی و مصالح‌ساختمانی دانست و گفت: ۷۰ درصد محصولات صادره شده در بخش پتروشیمی، ۱۵ درصد در بخش صنعت و ۸ درصد هم در بخش کشاورزی بوده است.

پورآبادی اظهارداشت: در این بازه زمانی بیش از ۲ هزار تن کالا به ارزش ۱۵ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار وارد شده است که این میزان  در مقایسه با مدت مشابه پارسال از لحاظ ارزش  ۳۰.۸ درصد و از لحاظ وزن ۱۸.۷ درصد کاهش داشته است.

وی کالاهای وارداتی را شامل لامپ روشنایی، کنتور گاز، سوزن ریل تقاطعی، برنج، پرس هیدرولیک دندانسازی و فروسیلیکو منگنز، الکترو ذغالی و فروکروم دانست و گفت: این کالاها از کشورهای چین، ترکیه، آلمان، اسپانیا، پاکستان، هلند و اتریش وارد شده است.

اتاق بازرگانی- خراسان شمالی - بازارهای اوراسیا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر