کد خبر: 991254 A

کتاب پهلوان دلها بازخوانی خاطرات پهلوان یعقوبعلی شورورزی طی آیینی با حضور میهمانان این برنامه از طریق فضای مجازی در دانشگاه نیشابور رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از نیشابور، رئیس فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی با حضور مجازی در مراسم رونمایی از این کتاب گفت: انتشار این کتاب حرکتی بزرگ در راستای ترویج فرهنگ پهلوانی و نکوداشت یاد و خاطره پهلوان شوروزی است که امیدواریم تداوم داشته باشد.

مجتبی جوهری افزود: اخلاق و مرام پهلوان شورورزی باعث شد که نامش در تاریخ و در قلب مردم ثبت شده و هیچ‌گاه فراموش نشود.

هادی عامل کارشناس و مجری پیشکسوت کشتی نیز که از طریق فضای مجازی در این مراسم شرکت داشت گفت: پهلوان شورورزی در المپیک‌ رم در کنار تختی عضو تیم ملی بود و همواره تختی در خاطراتش از مرام و منش پهلوانی ایشان تعریف می‌کرد.

او با بیان اینکه طی برنامه‌ها و مسابقات مختلف مصاحبه های زیادی با پهلوان شورورزی داشتم و همیشه ادب و مهربانی ایشان برای ما الگو بود افزود: در مسابقات المپیک رم پهلوان شورورزی پس از مبارزه با ۲ قهرمان جهان و المپیک به مقام پنجم دست یافت ولی پس از مراجعه به کشور با استقبال پرشور مردم مواجه شد که نشان می‌دهد مردم قدر پهلوانانشان را می‌دانند.

امین رشید لمیر نوه پهلوان شورورزی و دارنده بازوبند پهلوانی هم در این مراسم گفت: یکی از بزرگترین دغدغه‌های ما در طی این سال‌ها جمع‌آوری خاطرات پهلوان شورورزی بود.

او افزود: نباید تنها به گرامیداشت بزرگان، هنرمندان و پهلوانان به صورت‌ کلامی اکتفا کنیم و امیدواریم در آینده نزدیک برای گرامیداشت یاد و خاطره پهلوان شورورزی شاهد برگزاری مسابقات جهانی کشتی پهلوانی در نیشابور باشیم.

او اظهار داشت: با آنکه پهلوان شورورزی موفق به کسب ۱۸ مدال طلای کشوری به صورت پیاپی شدند ولی هیچگاه ذره‌ای غرور در رفتار ایشان نبود و برای ما یک الگوی اخلاق کامل بودند. 

پهلوان یعقوبعلی شورورزی در سال ۱۳۰۲ هجری قمری در روستای شورورز از توابع شهرستان نیشابور چشم به جهان گشود وی در سال ۱۳۳۳ عصر ثابت تیم ملی کشور شد و در سال ۱۳۴۰ موفق به اخذ بازوبند پهلوانی و نیز صاحب زنگ و ضرب در همه زورخانه‌های کشور شد.

او در سال‌های فعالیت خود در عرصه کشتی ۱۶ سال در رشته آزاد و فرنگی به طور پیاپی مقام‌های کشوری را از آن خود کرد و در حالی از میادین مسابقات خداحافظی کرد که هیچ حریفی پشتش را با خاک و تشک آشنا نکرد.

پهلوان شورورزی در سال ۱۳۷۶ بازوبند پهلوانی، کاپ اخلاق و مدال‌هایش را به مردم نیشابور اهدا کرد و هم‌اکنون در موزه تاریخی نیشابور نگهداری می‌شود. وی در تاریخ ۱۶ مهر ۱۳۷۸ دیده از جهان فرو بست.

جهان فضای مجازی کشتی مسابقات جهانی پهلوان شورورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر