کد خبر: 982756 A

معاون وزیر علوم مطرح کرد؛

معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: همواره رتبه کیفی نظام علمی کشور ما عقب‌تر از رتبه کمی بوده ولی برای نخستین بار رتبه نظام علمی ما در این ۲حوزه بر اساس شاخص‌های بین‌المللی برابر شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از نیشابور، غلامحسین رحیمی شعرباف در حاشیه همایش ملی نقد و نظریه ادبی که به صورت مجازی به میزبانی دانشگاه نیشابور برگزار شد در جمع خبرنگاران افزود: واضح است که بالاخره یک زمانی باید توسعه کمی در آموزش عالی متوقف نشود زیرا نمی‌توانیم به طور نامحدود دانش‌آموخته وارد جامعه کنیم در حالی که برای محصولات و فن‌آوری‌ های جدید محدودیتی نداریم.

وی اظهار داشت: باید توجه داشت امکانات و مقدورات وزارت علوم محدود است و در سال‌های اخیر اهتمام این وزارت‌ در جهت ارتقای کیفی موسسات علمی است و ارتقای کمی متوقف شده است.

معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ۲ سال قبل صندوق توسعه ملی اعتباری را برای تجهیز آزمایشگاه‌های دانشگاه‌های کشور در نظر گرفت  که پارسال از این‌ محل ۴۰ میلیون و امسال ۲۲ میلیون یورو اختصاص یافت که این اعتبارات بر اساس ۶ شاخص اصلی توزیع شده و تا یک‌ماه آینده به همه دانشگاه‌ها ابلاغ می‌ شود.

شعرباف با بیان اینکه یکی از افتخارات جمهوری اسلامی این است که عمده تجهیزات آزمایشگاه‌های آموزشی‌ سطح کشور توسط تولیدکنندگان داخلی تامین می‌شود افزود: برخلاف دانشگاه‌ها برای پردیس‌های علم و فن‌آوری از لحاظ توسعه‌ای هیچ‌گونه محدودیتی قائل نیستیم و تا ۲۰ سال آینده از لحاظ کمی برای ایجاد این مراکز محدودیتی نداریم و هر چقدر این مراکز فن‌آوری‌ گسترش پیدا کنند کشور توسعه‌یافته‌تر خواهد شد و در این چارچوب برای مراکز رشد در مقیاس کوچک هم مجوز صادر می‌کنیم.

وی تصریح کرد: دانشگاه نیشابور رو به رشد است ولی دانشگاهی نیست که بتوانیم بگوییم رشد یافته است به همین خاطر تصمیم‌گیری درباره این دانشگاه از منظر آمایشی بسیار مهم است که مشخص شود ماموریت‌های این دانشگاه چیست و از لحاظ کمی چقدر باید گسترش یابد.

معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: زیرساخت‌های بسیار خوبی از لحاظ مراکز فن‌آوری‌ در استان خراسان رضوی وجود دارد ولی این زیرساخت‌ها در حد توسعه علمی که متناسب شهر نیشابور باشد فراهم نشده است.

شعرباف اظهار کرد: رشد دانشگاه‌ نیشابور به یک اهتمام همه جانبه در بین مدیران و مسئولان شهرستان نیاز دارد تا زیرساخت‌های علم و فناوری را در قالب مراکز رشد و پردیس‌های علم و فناوری در این شهر فراهم کنیم و اگر آنان به صورت جدی اقدام نکنند بعید است وزارت علوم بتواند این بار را به دوش بکشد و چنانچه این اتفاق نیفتد نیشابور قطعا عقب خواهد افتاد.

وی با بیان اینکه با توجه به ظرفیت‌های این شهرستان برای تاسیس پردیس علم و فناوری امکان سنجی شود البته نیشابور در این حوزه دارای ظرفیت‌های گسترده‌ای است که بخشی از آن هنوز محقق نشده است عنوان کرد: نیشابور بین مشهد و سبزوار قرار گرفته که اگر آنان سریع‌تر این زیرساخت‌ها را فراهم کنند موفق‌تر خواهند بود، دانشگاه نیشابور یک نقطه تعیین کننده در شرق کشور بین دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه حکیم سبزواری است.

شعرباف اظهارکرد: نیشابور جایگاه خیام یکی از برجسته‌ترین ریاضی‌دانان و منجمان تمدن اسلامی است و بایستی همه مدیران و نهادهای علمی این شهر در این خصوص مانند تبریز و مراغه اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.

تمدن شاخص علوم تحقیقات و فناوری فناوری مشهد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر