کد خبر: 951783 A

معاون شهردار مشهد خبر داد:

معاون خدمات شهری شهرداری مشهد گفت: از ابتدای راه اندازی طرح ساماندهی کارگران تاکنون بیش از ۲۵ هزار کارگر مشاغل ساختمانی، از طریق تماس تلفنی یا مراجعه حضوری شهروندان، مشغول کار شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، مهدی یعقوبی در این خصوص گفت: با توجه به شیوع کرونا، اشتغال کارگران ساختمانی و موقت دچار تزلزل شد که شاهد افزایش و ازدحام کارگران بر سر تقاطع‌ها و میادین بودیم که بر همین اساس شهرداری طرح ساماندهی کارگران را به طور ضربتی آغاز کرد.

وی با اشاره به اینکه بالغ بر سه ماه از راه‌اندازی این طرح می‌گذرد ادامه داد: در همین مدت اقدامات گسترده‌ای از جمله ایجاد ۵ جایگاه ساماندهی کارگران، با امکانات رفاهی و به کارگیری آنها در پروژه‌های عمرانی شهری صورت گرفت و در این مدت بالغ بر ۲۶۰۰ نفر از این کارگران هم در برخی پروژه‌های شهری مشغول به کار شدند.

یعقوبی اضافه کرد: از ۵۶۰۰ کارگری که در جایگاه‌های ساماندهی کارگران ثبت‌نام کردند، ۲۲۰۰ نفر کارگر متخصص و ماهر و دارای کارت مهارت از سازمان فنی و حرفه‌ای می‌باشند و مابقی کارگران ساده اما شناسنامه‌دار هستند که مورد تایید انجمن صنفی کارگران قرار دارند.

معاون خدمات شهری شهرداری مشهد افزود: در نظر داریم با هماهنگی‌های سازمان فنی و حرفه‌ای و حمایت‌های انجمن صنفی کارگران و گروه‌های مردم نهاد دوره‌های آموزشی برای مهارت و تخصص هر چه بیشتر کارگران در جایگاه های ساماندهی کارگران برگزار کنیم.

یعقوبی گفت: یکی از مهمترین آثار خوبی که در طرح ساماندهی کارگران رخ داده است، برقراری ارتباط موثری با خانه کارگر، کارخانجات صنعتی، کارگاه‌های تولیدی و  اداره معین اقتصادی شهرداری بوده است، که این اقدام باعث شده تا ۲۰۰ کارگر، مشغول کار دائم شوند.

وی تاکید کرد: باتوجه به اینکه راه‌اندازی طرح ساماندهی کارگران ساختمانی تجربه اول شهرداری بود اما تاکنون شهرداری مشهد با حمایت‌های شورای اسلامی شهر و اداره‌کل دادگستری توانسته اقدامات بسیار خوبی در راستای ساماندهی و حمایت کارگران با حفظ شأن آنها انجام دهد.

معاون خدمات شهری شهرداری مشهد ادامه داد: با وجود همه این اقدامات موثر اما برای توسعه جایگاه‌ها و به کارگیری حداکثری کارگران باید سایر دستگاه‌های اجرایی و نهادها پای کار بیایند.

یعقوبی یادآور شد: افرادی که در محل‌هایی غیر از جایگاه‌های ساماندهی کارگران حضور دارند کارگرنما هستند که برای دریافت نذری و خیرات از سوی شهروندان تجمع می‌کنند و در واقع این امر، تکدی گری به سبک مدرن محسوب می‌شود.

وی افزود: در راستای تکریم کارگران و برنامه ریزی های صورت گرفته، شهرداری مشهد  ۲ هزار بسته معیشتی به کارگرانی که در جایگاه‌ها ثبت‌نام کردند اهدا توزیع کرده است و حتی خیرانی هستند که نذری خود را در بین کارگران جایگاه‌ها توزیع می‌کنند.

وی ادامه داد: بیشترین درخواست کارگر به ترتیب از جایگاه واقع در میدان امام حسین (ع)، سیدی، میدان فردوسی، سیدرضی و دلاوران بوده است.

معاون شهردار مشهد با اشاره به اینکه تمامی دستورالعمل های بهداشتی در جایگاه‌های ساماندهی رعایت می‌شود، بیان کرد: جایگاه‌های ساماندهی کارگران در سطح شهر روزانه دو بار ضدعفونی می‌شود و کارگران به وسیله تب سنج و «اکسیمتر» دستگاه سنجش اکسیژن خون، چکاپ می‌شوند.

امام حسین شهرداری مشهد معاون شهردار مشهد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر