کد خبر: 930849 A

کرمانی خبر داد:

​مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های خراسان‌رضوی گفت: بودجه این سازمان نسبت به سال گذشته ۲۷۰ درصد افزایش یافته و به عبارتی ۲/۷ برابر رشد کرده که اتفاق ارزنده‌ای است به شرط اینکه همه شهرداری‌ها پای کار بیایند.

به‌گزارش‌خبرنگار ایلنا از نیشابور ، میثم کرمانی در همایش سازمان همیاری‌ شهرداری‌های استان خراسان‌رضوی با شهرداران نیشابور و فیروزه افزود: متاسفانه در سطح شهرداری‌ها استان ارتباطات موثر طولی و عرضی برقرار نشده و در این راستا هدف اصلی این سازمان افزایش ۱۰ برابری سطح مروادات با شهرداری‌های استان است و با توجه به اینکه نیشابور جزو شهرهای بزرگ‌ استان است در این بخش جایگاه ویژه ای دارد.

وی اظهار داشت: با رویکردهای اقتصادی در سطح شهرداری‌ها و با همکاری و تعامل سازمان همیاری‌ها می‌توان ۱۰ تا ۵۰ درصد بودجه‌های حوزه شهری را افزایش داد که این نیازمند برنامه‌ریزی ویژه است.

وی با بیان اینکه شهرداری‌ها به خاطر اینکه درگیر روزمرگی هستند کمتر به تفکر و برنامه‌ریزی می‌پردازند در صورتی‌که یک شهردار در یک‌منطقه جغرافیایی دارای مزایایی نسبی است که باید تقویت گردد، ادامه داد: چنانچه خریدهای چند شهرداری‌ها تجمیع شود می‌توانند با قیمت پایین‌تر نیازهای‌شان را تامین کنند و در این چارچوب رویکرد سازمان همیاری‌ها تجمیع سرمایه‌های شهرداری جهت انجام فعالیت‌های بازرگانی و اقتصادی است.

مدیر عامل سازمان همیاری شهرداری‌های خراسان رضوی تصریح کرد: در جلسه امروز ۶۸ موضوع مطرح شد که از این تعداد ۴۱ مورد ایده‌های جدید اقتصادی بود و قابلیت تبدیل به هشت طرح اقتصادی را دارد.

کرمانی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت حوزه مدیریت شهری در حوزه رفاه و آسایش و خدمات دهی به مردم، ارگانها و دستگاه های مستقر در شهرها، نگاه به شهرداری ها باید تغییر کند و این نهاد به عنوان اصلی ترین بخش خدمات رسان و فعال در حوزه مدیریت شهری باید به اصل خود برگردد.

وی تاکید کرد: شهردار امین هر شهر است لذا یکی از مزیت‌های اقتصادی شهرداری می تواند این باشد که از ظرفیت امنای شهر استفاده کند بر این اساس سازمان همیاری برای این موضوع برنامه دارد.

فرماندار نیشابور نیز در این همایش گفت: در مدیریت واحد شهری باید از سطح شعار خارج شویم و در این راستا به خاطر اهمیت آن مدیریت بحران شهری و پدافند غیرعامل به شهرداری تفویض شد.

علیرضا قامتی افزود: سازمان همیاری شهرداری‌ها می‌تواند مشاوری قوی و محرک خوبی در جهت تقویت فعالیت های عمرانی شهرداری‌ها باشد و شهرداران باید از ظرفیت‌های این نهاد به بهترین نحو بهره برداری کنند.

وی اظهار داشت: برای رسیدن به این هدف باید یک اراده واحد شکل گیرد و حوزه ماموریت شهرداری‌ها همان‌گونه که با تشکیل شوراها سطوح توقع از این نهاد افزایش یافته توسعه یابد و شوراهای شهر باید در این حوزه از شهرداران حمایت کنند.

فرماندار نیشابور اعلام کرد: ظرفیت‌‌های بسیار خوبی در بخش‌های مختلف نیشابور به خصوص در حوزه گردشگری وجود دارد که در این حوزه و بخش مبلمان شهری با رویکرد نیشابور بزرگ با بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود می‌تواند موجب تحولی عظیم شود و باید در حوزه شهرداری های منطقه مدیریت واحد شهری شکل بگیرد و بعضی از مقررات دست و پا گیر برای شوراها و شهرداری‌ها اصلاح شود.

قامتی یادآور شد: در بحران کرونا در نیشابور با همکاری مردم و مدیریت شورای شهر و شهرداری بسیار خوب عمل شد که‌ موجب کاهش بخشی از نگرانی‌ها شد و جای تقدیر دارد.

شهردار نیشابور در این مراسم گفت: باید با کمک یکدیگر شهرداری ها را از یک سازمانی که فقط کارهای روزانه خود مانند صدور پروانه ها را انجام می دهند به یک سازمان اقتصادی قوی و موتور محرکه اقتصادی شهر تبدیل کنیم.

علی نجفی افزود: اشکال ما درحوزه شهرداری ها تفکر غلط مبتنی برمستقل بودن هر شهرداری است که این موضوع باعث افزایش هزینه‌های می شود.

وی خاطر نشان کرد: با اشتراک توانمندی ها و تعریف پروژه هایی که منافعی برای تمام شهرداری های منطقه دارد و با تکیه بر ظرفیت نسبی هر شهرداری می توانیم گام های موثری در بهبود روند مدیریت شهری برداریم که در این راستا سازمان همیاری ها می تواند نقش تعیین کننده ای داشته باشد.

نجفی با اشاره به تفاهم نامه‌های سازمان همیاری‌ها و شهرداری نیشابور گفت: این تفاهم نامه‌ها در حوزه تامین مصالح، تامین قیر، خدمات فنی، خرید ماشین آلات است که می تواند به بهتر و ارزان تر اداره کردن شهر کمک کند. 

گفتنی است طی این جلسه علی نجفی شهردار نیشابور به عنوان مشاور افتخاری سازمان همیاری شهرداری‌های استان خراسان رضوی در حوزه اقدامات اساسی زیست محیطی مدیریت شهری استان معرفی و تفاهمنامه‌هایی در حوزه‌های عمرانی، گردشگری، بیمه، آموزشى و بازرگانی بین شهرداری‌های نیشابور و فیروزه با سازمان همیاری شهرداری‌های استان امضا شد.

بودجه خراسان رضوی رشد زیست محیطی شهرداری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر