کد خبر: 929687 A

با حضور نمایندگان دستگاه‌های مربوطه انجام شد؛

تفاهمنامه چند جانبه به منظور حمایت از اکوسیستم کارآفرینی استان خراسان رضوی به امضای دستگاه های مربوطه رسید.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، در جلسه ای چند جانبه که با حضور مدیران استانی برگزار شد، تفاهم‌نامه 10 ماده‌ای با هدف توسعه همکاری های مشترک در حوزه کارآفرینی، توسعه و ترویج آن و بمنظور تعامل، راهبری و حمایت از اکوسیستم کارآفرینی و حرکت به سمت دانشگاه نسل سوم با استفاده از ظرفیت‌های طرفین، بر وفق مقررات و آیین‌نامه‌های مرتبط به امضای طرفین رسید.

توسعه، ترویج و آموزش کارآفرینی در سطح استان، توسعه فرهنگ تعاون، کسب وکار و کارآفرینی در دانشگاه و محیط های آموزشی فنی و حرفه ای، برقراری و ایجاد ارتباط دانشجویان، دانش ­آموختگان و اساتید با بنگاه­‌های اقتصادی، شناخت مسائل و معضلات کسب و کارهای فن­آور و ارائه راه حل های آن ساماندهی، استاندارد سازی و گسترش مفاهیم کارآفرینی در جامعه، شبکه سازی در اجزای اکوسیستم کارآفرینی استان از طریق همکاری و مشارکت طرفین تفاهم نامه و ایجاد شبکه مسایل اکوسیستم کارآفرینی استان در جهت حل مشکلات و معضلات استان دیگر اهداف در نظر گرفته شده در این تفاهم‌نامه است.

محمد امین بابایی مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه امور اجتماعی از پتانسیل عظیم موجود در دانشگاه آزاد و اداره کل آموزش فنی حرفه ایی به عنوان یک موهبت و مزیت در استان نام بردند و تاکید کردند اولین قدم برای تربیت نسلی خلاق و کارآفرین ارائه آموزش های صحیح و کاربردی است که برگزاری دوره­های عمومی و تخصصی کارآفرینی برای دانشجویان، متقاضیان، مربیان، کارکنان و دانش آموختگان با رویکرد برآورده کردن نیازهای مدیریتی، مهارتی، فنی، حقوقی در راه اندازی یک کسب و کار می تواند در ترغیب به راه اندازی کسب و کار و درصد موفقیت آن بسیار موثر باشد.

وی گفت: تجربه نشان داده است که آموزش به تنهایی ضامن موفقیت یک کسب و کار نیست و به دلیل وجود فاکتورهای مختلف ریسک و عدم قطعیت  ضریب موفقیت کسب و کارهای نوپا پایین است، عامل اصلی عدم توفیق در این زمینه ناآگاهی از مسایل و مشکلات پیش روی کسب و کار و بی اطلاعی از راه کارهای خروج از بحران می باشد. متاسفانه اغلب کارآفرینان در مسیر راه اندازی کسب و کار خود مجبور به رویارویی و تجربه  تک تک این مسائل هستند و این در حالیست که مسائلی از این دست و غلبه بر مشکلات، به راحتی و با استفاده از دانش مشاوران آگاه و تجربیات کارآفرینان موفق قابل حل است.

بابایی گفت: در این زمینه استفاده از ظرفیت مراکز مشاوره، اطلاع رسانی و خدمات کارآفرینی می تواند به خصوص در زمینه توسعه کسب وکار و یا در هنگام بروز و ظهور بحران های مختلف راهگشا باشد. مراکز شتابدهنده با توجه به رسالت کاری خویش پشتیبانی از صاحبان ایده و استارت آپ ها را بر عهده دارند و طرح های خلاقانه را از مرحله ایده تا بازار پشتیبانی می نمایند. اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان نیز به عنوان متولی اشتغال استان برای خود ماموریت هایی مانند تسهیل قوانین، تلاش برای حذف قوانین مخل کسب و کار و حمایت از طرح های نوآور تعریف کرده است.

وی ادامه داد: عزم و هم دلی بازیگران اصلی اکوسیستم کارآفرینی می تواند در نهادینه کردن فرهنگ والای کارآفرینی به عنوان یگانه راهبرد توسعه اقتصادی و اجتماعی در استان بسیار تاثیر گذار باشد از این رو سعی شده است همکاری و تعاملات فی مابین با امضای یک تفاهم نامه شکل سازمان یافته تری به خود بگیرد و امروز خدا را شاکریم که قدم اول در جهت توسعه همکاری ها در حوزه کارآفرینی با امضای این تفاهم نامه برداشته شد.

محمد سنجری مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی نیز اظهار کرد: این اداره کل در زمینه هماهنگی لازم با نهادهای ذی­ربط در خصوص سیاست­های اجرایی و اسناد بالا دستی مرتبط با موضوع تفاهم­نامه و حمایت از برگزاری رویدادها همچنین معرفی توانمندی­ها و ظرفیت­‌های کسب و کارهای فن آور و فعالیت های کارآفرینانه آمادگی کامل را دارد و می تواند در جهت شناسایی نیازهای آموزشی تخصصی و ایجاد ارتباط بین کارآفرینان با دانشجویان و مهارت آموزان همکاری و مشارکت لازم را با طرفین تفاهم نامه داشته باشد.

مسعود طاهری لاری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مشهد و خراسان رضوی نیز اشتغال جوانان و فارغ التحصیلان را دغدغه ای مشترک دانست و با اشاره به زیر ساخت ها و پتانسیل های موجود در دانشگاه آزاد از آمادگی دانشگاه برای اجرایی کردن مفاد تفاهمنامه خبر داد.

  وی در بخش دیگری از سخنان خود گنجاندن دوره کارآفرینی مهارت محور در سرفصل های رشته های مرتبط دانشگاهی را جزو اهداف دانشگاه برشمرد و ابراز امیدواری کرد با همکاری و تعامل طرفین تفاهم نامه شاهد ایجاد اشتغال و تولید ثروت در جامعه باشیم. 

در پایان محمود جانی در میان و روشنک روسای انجمن های صنفی مراکز مشاوره، اطلاع رسانی و خدمات کارآفرینی و شتابدهنده های استان از حمایت شتابدهنده­های تخصصی و مراکز مشاوره کارآفرینی استان برای جذب، تیم­سازی و توانمندسازی صاحبان ایده، دانشجویان، هنرآموختگان و فارغ التحصیلان خبر دادند.

استان خراسان رضوی جامعه خراسان رضوی مراکز مشاوره اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر