کد خبر: 852926 A

علایی به ایلنا خبر داد:

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: از ابتدای امسال تاکنون هزار و 700 حلقه چاه غیر مجاز در سطح استان مسدود شده است.

حمد علایی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا گفت: در سطح استان خراسان رضوی بیش از 23 هزار حلقه چاه وجود دارد که  7 هزار حلقه آن غیر مجاز است.

وی با بیان اینکه برنامه وزارت نیرو در سال جاری در استان مسدود کردن هزار حلقه چاه است، گفت: هزار حلقه هم خود استان برنامه ریزی کرده است که تاکنون هزار و 700 حلقه آن مسدود و تاپایان امسال 300 حلقه چاه غیر مجاز دیگر را پر و مسدود خواهیم کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با بیان اینکه در استان خراسان رضوی 35 سد وجود دارد، گفت: با توجه به وضعیت بارندگی هایی که امسال در استان داشتیم 650 میلیون متر مکعب از ظرفیت سدها آبگیری شده است در صورتی که مدت مشابه سال قبل 250 میلیون متر مکعب آب در سدها ذخیره سازی شده بود.

علایی با اشاره به اینکه استان خراسان رضوی 37 دشت دارد، گفت: 34 دشت آن جز دشت های ممنوعه و برخی از آنها وضعیت بحرانی دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی از تصویب سند سازگاری با کم آبی در وزارت نیرو خبرداد و گفت: این سند در 18 آبان ماه  به تصویب رسیده است و از طریق استانداری به فرمانداران شهرستان ها ابلاغ شده است.

وی بیان کرد: با اجرای سند سازگاری با کم‌آبی در این استان از اضافه برداشت آب زیرزمینی در خراسان رضوی جلوگیری می‌شود.

وی اظهارداشت: اگر چه اجرای این طرح کار سختی است ولی با مشارکت  دستگاههای دیگر از جمله جهادکشاورزی ، محیط زیست، صنعت و معدن و تجارت و نظام صنفی کشاورزی و  درراس فرمانداران بتوانیم تا سال هزار و 405  این طرح را به صورت 100 درصدی اجرایی و بحران آب را  دراستان مدیریت و مهار کنیم.

علایی اظهارداشت: با گذشت چند ماه از سال جاری به رغم بارندگی ها برای بردسکن سال خشکی بوده است و کشاورزان منطقه با مشکلات زیادی مواجه هستند.

وی طرح مدل  مثلث توسعه اقتصادی استاندار خراسان رضوی را مهم توصیف کرد و گفت: حقیقتا تاکنون گام‌های خوبی در اجرای این طرح در استان برداشته شده است و همه باید کمک کنیم این طرح به خوبی اجرا شود.

وی افزود: بردسکن کشاورزان موفقی در حوزه تولید  محصولات باغی و زراعی دارند و با توجه به وضعیت منابع آبی استان ما چاره ای جز این نداریم که از آب موجود  بهروری لازم را در بخش داشته باشیم تا با بحران بی آبی مواجه نشویم.

وی گفت: کشاورزان از بدو پیروزی انقلاب تاکنون در همه میدان های انقلاب حضور پررنگی داشته و دارند و برماست که حرمت این عزیزان را حفظ و درراستای حل مشکلات این قشر از جامعه  اهتمام بیشتری داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه دولت هیچ طرح و نقشه ای برای انتقال آب از نقطه ای به نقطه  دیگر  ندارد گفت: تمام هم و غم ما این است که با اجرای طرح ها در حوزه آب به اقتصاد و معیشت کشاورزان آسیبی وارد نشود.

استان خراسان رضوی جامعه خراسان رضوی مشکلات منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر