کد خبر: 845949 A

رئیس اتاق بازرگانی ایران خبر داد:

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICC)، ظرفیت ارزشمندی برای انعکاس توانمندی های اقتصادی کشورمان در مجامع جهانی به شمار می آید و به منظور تقویت جایگاه این ساختار، دفاتر منطقه‌ای آن در آینده نزدیک در سطح کشور ایجاد خواهند شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، غلامحسین شافعی در اولین جلسه استانی کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی ICC  در مشهد گفت: در این برهه دشوار که گرفتار تحریم ها شده‌ایم، اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICC) باید نوک پیکان حرکت ما در مجامع بین المللی باشد و به ارتقای دیپلماسی اقتصادی بخش خصوصی کشورمان کمک کند.

وی تاکید کرد: به رغم ظرفیت شایسته و برجسته این ساختار، تاکنون از قابلیت های آن به میزان لازم بهره نگرفتیم و همین به منظور، توسعه فعالیت های اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICC)، به ویژه در سطح اتاق های بازرگانی استان ها و همچنین با رویکرد منطقه ای، در دستور کار ما قرار گرفته است.

وی یادآور شد: این اتاق در سال‌های اخیر ارتباط گسترده‌ای را با اتاق‌های بازرگانی جهان از یک طرف و با سازمان‌های بین‌المللی نظیر سازمان ملل متحد، سازمان تجارت جهانی(WTO) و سازمان توسعه و همکاری اقتصادی(OECD) از طرف دیگر، برقرار کرده است و در نشست‌های این مجامع مشارکت فعال دارد.

شافعی گفت:این سطح از نقش آفرینی، مجالی را نیز برای ما فراهم می کند تا نقطه نظراتمان را در حوزه های اقتصادی و تجاری، منتقل کنیم، اگر به میزان شایسته ای در این عرصه فعال بشویم می توانیم نقطه نظراتمان را به این مجمع که مرکز آن در پاریس است، منتقل کنیم و یا از مسیر جلسات مذکور، آن ها را بیان نماییم.

رئیس اتاق ایران افزود: اتاق های بازرگانی بین‌المللی(ICC) در کشورهای دیگر جهان دارای جایگاه ویژه‌‌ای در عرصه های تصمیم سازی بوده و اثرگذاری فراوانی بر رویکردها و سیاستگذاری های دولت ها دارند؛ از این منظر توسعه تعاملات ما با این اتاق ها در کشورهای مختلف و توسعه دیپلماسی اقتصادی در این بخش، می تواند به جهت دهی سیاست ها در سطح بین‌المللی نیز بیانجامد.

شافعی، پیوستن ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا را ظرفیت مهم دیگری دانست که ماموریت‌های اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICC) می تواند در راستای توسعه آن قرار بگیرد.

وی توضیح داد: در اتاق ایران، دپارتمانی را با محوریت حوزه اوراسیا ایجاد کرده ایم. بخشی از اقدامات این ساختار بر توجه به ظرفیت استان های مرزی کشور متمرکز خواهد بود.

اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی ایران بخش خصوصی مشهد منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر