کد خبر: 831552 A

موزه قلب پروفسور صادقی در مجموعه افلاک نمای حکیم عمر خیام نیشابوری گشایش یافت.

به گزارش خبرنگار ایلنا از نیشابور، فرماندار این شهرستان در مراسم افتتاح موزه قلب پروفسور حسین صادقی گفت: احداث افلاک نمای خیام و در کنار آن ایجاد موزه قلب پروفسور صادقی موقعیت ویژه‌ای را برای نیشابور به ارمغان آورده که حاصل تلاش‌ها و همکاری‌های بی دریغ خیرین، مسئولان و شهروندان است.

سعید شیبانی افزود: پروفسور صادقی از چهره‌های ماندگار نیشابور و میراث گرانبهای علمی و فرهنگی در سطح جهان است و ایجاد این موزه در جهت تقدیر و تجلیل از چند دهه تلاش های ارزشمند این شخصیت جهانی است.

شیبانی اظهار کرد: ایجاد این مجموعه فرهنگی و اقتصادی در راستای حرکت نیشابور به سمت یک شهر پایدار و تاریخی است و گذر زمان عظمت این تلاش‌ها را بیش از پیش روشن خواهد کرد.

مدیر افلاک نمای خیام نیز گفت: موزه قلب گنجینه ای علمی شامل تجهیزات، عکسها و اسناد متنوعی است که می‌تواند مورد استفاده دانشجویان و محققان قرار گیرد و به مرور زمان بر این‌مجموعه افزوده خواهد شد. 

محمد چوپانکاره افزود: بازدیدکنندگان از افلاک نما پس از مکاشفه در افلاک قدم به جهان موزه قلب می گذارند برای جویندگان حقیقت به همان اندازه که تماشای کیهان جذاب است موزه قلب نیز جالب است و به سهولت دوره کوتاهی از هستی‌شناسی را طی می‌کنند و درس معرفت‌شناسی می‌گیرند.

پروفسور حسین صادقی نیز در این مراسم گفت: ۸۰ درصد مرگ های ناگهانی مربوط به قلب است که علت عمده آن مصرف غذاهای چرب و فست فودی و کم تحرکی است.

وی افزود: هدف از ایجاد این موزه در کنار افلاک نما آشنایی مردم با این عضو حیاتی است تا پس از دیدن مجموعه افلاک و صورتهای فلکی در موزه قلب با کارکرد این عضو شگفت‌انگیز و پیچیده بیشتر آشنا شوند.

مدیر عامل منطقه آزاد کیش که در این مراسم حضور داشت گفت: در آن زمان که احداث این مجموعه کلید خورد کل اعتبار پژوهشی کشور ۳۰ میلیارد ریال بود در حالی که برای احداث این مجموعه ۳۲ میلیارد ریال جذب شد و در طی سفر استانی ریاست جمهوری نیز یکصد میلیارد ریال اعتبار به این مجموعه اختصاص یافت.

غلامحسین مظفری افزود: تا کنون بیش از ۱۷۰ میلیارد ریال صرف خرید تجهیزات از شرکت زایس آلمان برای این‌مجموعه شده و از محل کمک‌های مردمی ۵۰۰ میلیارد ریال برای احداث این مجموعه جمع‌آوری شده است.

آلمان علمی و فرهنگی قلب مرگ موزه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر