کد خبر: 823949 A

رئیس اتاق ایران تاکید کرد:

رئیس اتاق ایران گفت: شکاف تکنولوژیکی عمیقی در بخش صنعت به وجود آمده که باید به نوعی ترمیم شود؛ درست است که در شرایط تحریم ممکن است، امر نوسازی ماشین آلات سخت باشد اما هم اکنون در برخی مناطق و البته با هزینه بالاتری در حال انجام است و باید به سمت اصلاح این بخش گام برداریم.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، غلامحسین شافعی در نخستین جلسه کمیسیون انرژی اتاق مشهد، با اشاره به موضوع یارانه های پنهان انرژی و در واقع بحث هدفمندسازی سوبسیدهایی که در این حوزه تخصیص داده می‌شود، متذکر شد: در حال حاضر، این یکی از موضوعات مهم و روز کشور است. مجلس در همین رابطه، دو هفته پیش جلسه ای غیرعلنی برگزار کرد که در آن، از نماینده اتاق ایران نیز برای طرح نظرات بخش خصوصی، دعوت به عمل آمده بود.

وی این نکته را نیز متذکر شد که؛ «در سال های گذشته و در زمان اجرای هدفمندی یارانه ها بخش خصوصی اعلام کرد که اصل این هدفمندی باید اجرایی شود اما بستر مناسب برای پیاده کردن این موضوع باید دیده شود که ما هم در مجلس همین موضوع را مطرح کردیم. در مورد مسئله یارانه های پنهان نیز اصل حرف درست است اما بستر حتما باید ابتدا آماده شود و سپس به این قضیه ورود پیدا کنیم تا اگر اصلاحی در این حوزه رقم می خورد و منابعی حاصل آمد، نحوه تخصیص آن به بخش های موثر، مشخص باشد و به انحراف نرود.»

وی یادآور شد: در مجموع همه قبول دارند که امروز افراد ثروتمند از یارانه بسیار قابل توجهی که پرداخت می شود، بیشتر از افراد نیازمند بهره می برند. معتقدیم اصل قضیه هدفمندی موضوع درستی است اما تجربه تخصیص درآمدهای حاصل از هدفمندی یارانه ها به بخش صنعت، به‌رغم تاکید نص قانون بر آن، به میزان دو درصد بوده و عملا در این حوزه، قانون زیر پا گذاشته شده است. آیا باز هم قرار است همان اتفاق تکرار شود؟

وی نقدی را نیز نسبت به رویه های موجود در سیستم یارانه‌دهی کشور مطرح کرد و به طرح این پرسش پرداخت که؛«چه کسی می تواند ادعا کند که یارانه و یا اعانه می تواند افراد را توانمند سازد؟ اتفاقا در بسیاری از موارد اعانه می‌تواند افراد را ناتوان کند.»

شافعی خواستار بررسی موضوع یارانه های پنهان در کمیسیون انرژی اتاق و مشورت دهی به اتاق بازرگانی در خصوص این موضوع برای انعکاس نظرات بخش خصوصی شد.

رئیس اتاق ایران، در بخش دیگری از اظهارات خود، به موضوع سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه انرژی پرداخت و بیان کرد: شاید بزرگترین مشکلی که در حال حاضر در این بخش وجود دارد و عامل اصلی بی رغبتی بخش خصوصی در زمینه سرمایه گذاری به شمار می آید، پیش بینی ناپذیر بودن این عرصه باشد. از نرخ تسهیلات و مالیات تا حتی بهای انرژی، بر آن فردی که پای در عرصه سرمایه گذاری این بخش می گذارد، پیشبینی پذیر نیست.

وی همچنین از سیستم پاداش دهی کشور به فعالیت ها نیز انتقاد و تصریح کرد: هر چه پاداش هست به سمت و سوی فعالیت های غیرمولد و دلالی می رود؛ در بحث مالیات، بیشترین فرارها از سوی همان‌هایی صورت می گیرد که سهمی در تولید ندارند اما افرادی که در چارچوب قانون فعالیت می کنندبه نوعی جریمه می دهند و بار سنگین تری را بر دوش می کشند.

وی ادامه داد: امروز کار مولد جاذبه لازم را برای سرمایه گذاری در این کشور ندارد. در صورت ایجاد جاذبه، سرمایه گذاری به سمت تولید و کارهای مولد می رود؛ باید سرمایه گذاری در این کارها را جذاب و سودآور کنیم و ریسک فعالیت های مولد را کاهش دهیم.

وی با اشاره به رشد سالانه 26 درصدی نقدینگی کشور، گفت: چه اتفاقی افتاده که به رغم چنین حجم از نقدینگی، رشدی را در بخش های صنعتی و عرصه های مولد شاهد نیستیم؟ هیچ توازنی بین حجم نقدینگی و فعالیت های بخش مولد وجود ندارد و علت این است که سود به جیب فعالیت های مولد نمی رود.

شافعی با بیان اینکه ما تابع سیاست ها و قوانین کشوریم اما هیچ کس حق ندارد بگوید من مامور و معذور، تصریح کرد: اگر خود را مقید به این جمله کنیم، هیچ تغییری ایجاد نمی‌شود. ما تابع سیاست‌ها و قوانین هستیم اما جایی که می دانیم باید سیاست یا رویکردی تغییر کند، موظف به مطالبه گری هستیم. در مقابل کاری که احساس میکنیم اصولی نیست، حق توقف و سکوت نداریم و باید حتما روی نظر کارشناسی خود محکم بایستیم. مهم ترین وظیفه بخش خصوصی و اتاق همین تغییر راه ناصواب به راه صواب است. این خدمتی بزرگ به مردم، جامعه و حاکمیت و اقتصاد خواهد بود.

ایران صنعت مشکلات نقدینگی یارانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر