کد خبر: 819821 A

معاون زارعت وزارت جهاد کشاورزی:

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: پنبه اسباب توسعه است که برای کشور ایجاد ثروت و ارزش افزوده می‌کند و اهمیت آن از محصولات استراتژیک بالاتر است.

به گزارش خبرنگارایلنا از کاشمر، معاون زارعت وزارت جهاد کشاورزی در همایش ملی روز جهانی پنبه در کاشمر که با حضور جمعی از مدیران و کارشناسان حوزه پنبه و نساجی برگزارشد اظهار کرد: با بررسی‌های انجام شده در سال ۹۲مشخص شد که هشت محصول ۹۴ درصد واردات را تشکیل می‌دهند که این بیانگر وابستگی و خارج شدن ارز از کشور بود.

عباس کشاورز با اشاره به اینکه در سال‌های ۹۱، ۹۲ و ۹۳ کمتر از ۴۰ درصد نیاز پنبه کشور در داخل و ۶۰ درصد از خارج کشور تأمین می‌شد ابراز داشت: این مهم در شرایطی اتفاق افتاده است که در دهه ۷۰ و ۸۰ صادر کننده پنبه بودیم.

وی با اشاره به اهمیت و جایگاه پنبه افزود: اگر امروز در دنیا به بحث پنبه ورود پیدا کردند و صنعت توجه ویژه به این محصول پیدا کرده است، به این دلیل است که اهمیت آن از محصولات استراتژیک بالاتر است.

کشاورز با تاکید بر اینکه پنبه اسباب توسعه است که برای کشور ایجاد ثروت و ارزش افزوده می‌کند تصریح کرد: امروز تمام کشورها فارغ از بنیه اقتصادی و کشاورزی از تولید محصول پنبه حمایت خاص می‌کنند به این دلیل است که برای کشور ایجاد فرصت، ثروت و ارزش افزوده می‌کند.

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه پنبه یکی از چند محصولی است که تمام تکنولوژی‌های کشاورزی را دارد یادآور شد: عدم توجه به تولید داخلی و عدم توجه به بینش کشور باعث شده که به این محصول توجه جدی نشود.

وی با ابراز تأسف از اینکه عمیق و دوراندیشانه و مستمر به مسائل نگاه نمی‌کنیم و خودمان را تابع اتفاق روز قرار می‌دهیم ادامه داد: پس از محصولات گندم و چغندر قند، رویکرد تحقیقات کشور به سمت پنبه رفته است.

کشاورز با بیان اینکه نهاد تحقیقات پنبه کشور ضعیف نبوده، بلکه در دهه ۷۰ با تشکیل یک موسسه تحقیقاتی پنبه در کشور این محصول مورد توجه قرار گرفته است گفت: تنها در مدت ۵ سال فعالیت این موسسه تحقیقاتی موفق شدیم ۲۰ درصد وابستگی را کم کنیم.

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی شفاف شدن نرخ ارز را از دلایل اثرگذار در رشد پنبه کشور دانست و افزود: این مهم باعث افزایش تمایل نساجی و ایجاد انگیزه در کشاورزان برای تولید این محصول شد، به طوری که در تمام استان‌های کشور به جز البرز شاهد افزایش سطح زیر کشت پنبه بودیم.

وی میزان عملکرد، بالا بودن هزینه‌های تمام شده و نیاز بالای میزان آب را از مهم‌ترین چالش‌های پنبه در کشور عنوان و خاطر نشان کرد: با تهیه یک پکیج کارشناسی و عملیاتی می‌توانیم علاوه بر اجرایی کردن راه حل مصرف آب کمتر در تولید محصول پنبه، به یک راهکار مناسب برای کاهش هزینه‌ها و افزایش تولید دست یابیم.

کشاورز با بیان اینکه در گام نخست باید پنبه را به صورت قراردادی تولید کنیم و پنبه کاران مورد حمایت صنعت قرار گیرند یادآور شد: در گام دوم هم باید به موضوع مدیریت از کاشت  تا برداشت توجه شود و با کمک کارخانجات و نظام مهندسی شرکت‌های فنی خصوصی راه اندازی کرد.

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه در گام سوم موضوع بذر تا حدودی مورد توجه قرار گرفته است، افزود: در ۴ سال گذشته موفق شدیم موضوع بذر را از بسیاری ابهامات خارج کنیم و آنچه که امروز به کشاورزان عرضه می‌شود، اگرچه یک بذر استاندارد است اما با بذر مورد انتظار ما فاصله دارد.

وی با تاکید بر اینکه مقامات سیاسی و بازرگانی کشور باید در خصوص واردات تولیداتی که از پنبه ناشی می‌شود سخت گیری کنند، بیان کرد: اگر به دنبال اشتغال، رونق و افزایش درآمد هستیم، قطعا پنبه یکی از محصولاتی است که می‌تواند این زمینه ها را فراهم کند.

 

 

پنبه ثروت درآمد صنعت وزارت جهاد کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر