کد خبر: 818964 A

ترابی خبر داد:

طرح کتابخانه سیار روستایی با هدف نهادینه شدن و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی ، افزایش خلاقیت ،‌ گسترش دنیای تخیل ، مهارت و توانمندسازی کودکان و نوجوانان در‌‌ مدرارس روستاها اجرا می شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از گناباد، حسین ترابی در خصوص اجرای این طرح گفت: این طرح در خراسان رضوی در شهرستان مشهد به صورت شهری و‌ روستایی و در شهرستانهای تربت جام ، سبزوار ، نیشابور ، کاشمر ، گناباد ویژه روستاها اجرا می شود.

وی ادامه داد : کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با همکاری اداره آموزش و پرورش شهرستان گناباد از سال 1397 طرح کتابخانه سیار روستایی را بر طبق اهداف کلی کانون (فرهنگی ، هنری ، ادبی ) با اولویت قصه‌گویی‌ و شعر خوانی آغاز کرده است .

 مسئول کتابخانه سیار روستایی در شهرستان گناباد اذعان کرد :در حال حاضر 90% مدارس دوره ابتدایی و راهنمایی گناباد از این طرح بهره مند شده و  تعداد 900 دانش آموز گنابادی ،ثبت سامانه کتابخانه های سیار روستایی گشته اند .

ترابی گفت : هر روز ‌در دو مدرسه این طرح با اولویت قصه گویی و‌ شعر خوانی برگزار و دانش آموزان برنامه‌های قصه گویی با گویش‌های محلی و‌ بومی ، کاردستی خلاق ، اریگامی ، سفالگری ، نقاشی و کاردستی را نیز تجربه می‌کنند.

وی تصریح کرد :مدیران مدارس پس از توجیه طرح ، استقبال خوبی از اجرای آن‌ داشته و امیدواریم با گسترش طرح تعداد زیادی از دانش آموزان از کتب امانتی کتابخانه سیار استفاده کرده و فرهنگ کتاب و کتابخوانی را با داشتن نسلی با نشاط ، سالم ، مطالعه گر نهادینه کرده و از این طریق گامی در جهت کاهش دغدغه پر کردن اوقات فراغت و ساعات بیکاری دانش آموزان با اهداف آموزشی و توانمند سازی داشته باشیم .

 مسئول کتابخانه سیار روستایی گناباد اذعان کرد :طرح برای پنج گروه آموزشی اجرایی است ولی در گناباد به دلیل وجود یک کتابخانه سیار و کمی زمان در دوره دوم ابتدایی و دوره راهنمایی اجرا شده و در هر کلاس تعداد 6 یا 7 نفر از دانش آموزان ، با نظر مدیران و معلمان کتابهایی را به امانت می‌برند و هفته بعد متن کتاب را بازگو میکنند‌  که همین عمل باعث بهتر شدن روخوانی و گسترش دنیای تخیل می‌شود و امیداریم با گسترش طرح شاهد پوشش تمام دانش آموزان خصوصا در روستاهای محروم و کم برخوردار باشیم .

ترابی در پایان گفت: رمان‌های خواندنی و منتخب مانند عاشقانه ها نوشته فرهاد حسن زاده ، گردان قاطرچی نوشته داود امیریان ، از سری رمان‌های پرطرفدار در بین دانش‌آموزان بوده که در هفته دفاع مقدس رمان‌گردان قاطرچی به دلیل بازگویی خاطرات رزمندگان هشت سال جنگ تحمیلی با استقبال خوبی از سوی نوجوانان پسر روبرو‌ شد..

ترویج فرهنگ خلاقیت کودکان و نوجوانان نقاشی کتابخانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر