کد خبر: 802896 A

با حضور قائم مقام صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از اولین سامانه مدیریت سرا‌های دانشجویی در مشهد رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، عباس قنبری قائم مقام صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم رونمایی از سامانه جامع مدیریت سرا‌های دانشجویی غیردولتی و خودگردان، گفت: نیازمان در بحث سرا‌های دانشجویی برای ۳.۵ میلیون دانشجو بالغ بر ۵ هزار سرای دانشجویی در کشور بوده و هم‌اکنون کمبود حدود ۲۵۰۰ سرا را داریم.

وی تصریح کرد: ما باید بدانیم که بزرگترین سرمایه کشور جوانان هستند و حکیم ابوالقاسم فردوسی شاعر بزرگ خراسانی در ابیات اشعار خود بار‌ها به این موضوع اشاره کرده است و در سرا‌های دانشجویی باید دانشجویان ساکن در این سرا‌ها علوم و دانش خود را به یکدیگر آموزش دهند و در این مسیر از یکدیگر سبقت بگیرند تا تمامی دانشجویان از علوم و دانش‌های مختلف برخوردار شوند.

قائم مقام صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: از ابتدای سال تحصیلی ۹۹-۹۸ خوابگاه‌های دانشجویی تغییر نام خواهد داشت و با عنوان سرای دانشجویی به دانشجویان ارائه خدمت خواهد داشت؛ علت تغییر نام به این دلیل بوده که دانشجو می‌خواهد حداقل ۴ سال در این مکان که همچون خانه‌اش است سکونت داشته باشد و نباید این دو مکان با همدیگر تفاوت کنند.

قنبری افزود: از کل دانشجویان کشور، تعداد ۲۷۵ هزار نفر در موسسات آموزش عالی، ۶۰۰ هزار نفر در دانشگاه‌های دولتی، ۱.۵ میلیون در دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه ۷۲۵ هزار نفر در دانشگاه پیام‌نور و ۴۰۰ هزار نفر در دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای مشغول به تحصیل هستند و از این تعداد دانشجو ۱۰۰ هزار نفر در مقطع دکتری تحصیل می‌کنند.

وی گفت: از مجموع ۲۵۴۳ سرای دانشجویی کشور ۱۲۷۰ مورد سرای دولتی، ۹۵۲ مورد سرای غیردولتی و ۳۲۱ مورد سرای شخصی هستند و نیازمان در بحث سرا‌های دانشجویی بالغ بر ۵ هزار سرای دانشجویی در کشور بوده و هم‌اکنون کمبود حدود ۲۵۰۰ سرا را داریم و متراژ هر سرا از ۳۰۰ تا ۱۲۰۰ مترمربع و در حال حاضر فضای معادل یک میلیون و ۴۰۰ هزار مترمربع کمبود فضای سرای دانشجویی در کشور داریم که رفع این کمبود نیازمند درایت ویژه مسئولان و حضور پررنگ خیران نیک‌اندیش است.

قائم مقام صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: طرح‌های حمایتی صندوق رفاه دانشجویان در ۲۱ قالب اجرا می‌شود تا بیش از ۳.۵ میلیون دانشجوی دانشگاه‌های کشور مشکلی از دوران تحصیل نداشته باشند.

قنبری تصریح کرد: بیش از  ۳.۵ میلیون نفر دردانشگاه‌های کشور مشغول به تحصیل هستند و صندوق رفاه دانشجویان طرح‌های حمایتی از این گروه را در ۲۱ قالب تدوین و اجرایی کرده تا تمامی دانشجویان به‌ویژه محرومان از خدمات یکسان برخوردار شوند.

وی با اشاره به اجرای برنامه های متعدد برای دانش جویان جدید الورود گفت: معتقدیم که عموم دانشجویان به‌خصوص افراد مستعد کم‌درآمد نباید از تحصیل باز بمانند و تسهیلات صندوق رفاه دانشجویان در بخش‌های مختلفی همچون اسکان، شهریه، ازدواج , سفر حج و عتبات عالیات اختصاص می‌یابد.

ازدواج درآمد علوم تحقیقات و فناوری مشهد سال تحصیلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر