کد خبر: 736387 A

ریختگر عنوان کرد:

شهردار منطقه 11 مشهد با اشاره به اینکه انتقال زندان 300 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، گفت: مطالعات این کار انجام شده و زمین برای احداث زندان جدید در حوالی چناران تامین شده اما اجرایی شدن آن نیازمند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است.

به گزارش ایلنا از مشهد، سعید ریختگر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه افزود: یکی از طرح‌های مهم منطقه 11 مشهد انتقال زندان مرکزی مشهد است اما شهرداری مشهد توانایی تملک همه این زمین‌ها را ندارد لذا باید با در نظر گرفتن کاربری‌هایی بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری وارد شود تا بتوانیم زندان مرکزی مشهد را انتقال دهیم.

وی اضافه کرد: ما برای انتقال زندان پیشنهادات خود را ارائه و پیش‌نویس پروانه را نیز صادر کرده‌ایم اما انتقال زندان مشهد که زمین آن در حولی چناران تامین شده حدود 300 میلیارد تومان هزینه دارد.

شهردار منطقه 11 مشهد با بیان اینکه متاسفانه شهرداری‌ها با توجه به خدمات گسترده‌ای که ارائه می‌دهند از بودجه‌های دولتی ،عمومی و مالیات سهمی ندارند، اظهار کرد: این در حالی است که در کشورهای پیشرفته این گونه نیست و در کنار این بودجه‌ها مدیریت واحد شهری نیز اجرا می‌شود.

ریختگر تصریح کرد: سیما و منظر شهرها گویای توسعه هر کشور و شهری است اما نمی‌دانیم چگونه حرفمان را به گوش مسئولان برسانیم که قوانین شهرداری‌ها نیاز به اصلاح دارد تا شهرداری‌ها مجبور نباشند با فروش تراکم شهرها را اداره کنند.

شهردار منطقه 11 مشهد ادامه داد: این منطقه 200 هزار نفر جمعیت دارد به اندازه شهر نیشابور اما اختیارات شهرداران مناطق براساس قانون کمتر است که امیدواریم نمایندگان مجلس به دنبال راهکارهایی جهت اصلاح قانون شهرداری‌ها باشند .

وی گفت: البته خوشبختانه در این دوره از مدیریت شهری رویکرد شورای شهر و شهردار مشهد تفویض اختیار به شهرداران مناطق است که امیدواریم با توفیض اختیار به اندازه مسئولیت‌هایمان در ارائه خدمات به شهروندان رو به جلو حرکت کنیم.

شهردار منطقه 11 مشهد در ادامه به پروژه‌های عمرانی منطقه اشاره کرد و افزود: یکی از پروژه‌های در حال اجرا در این منطقه مجموعه ورزشی امامت 49 است که در نیمه اول و یا بهار سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید که با توجه به استقبال بانوان از مجموعه ورزشی سید رضی که امسال افتتاح شد؛ این مجموع ورزشی بخشی برای بازی کودکان در نظر گرفته شده تا مادران با خیال آسوده ورزش کنند.

ریختگر اضافه کرد: یکی دیگر از اقدامات انجام شده در منطقه ایجاد پژوهشکده مشاغل با مشارکت شورای اجتماعی محلات است که در آن با ارتباط با بخش صنعت نسبت به آشنایی جوانان جویای کار با مشاغل و آموزش‌های لازم اقدام می‌کند که شهرداری منطقه مکان این پژوهشکده را در اختیارشان گذاشته است.

شهردار منطقه 11 مشهد به اجرای پروژه مشارکتی احداث پارکینگ در ضلع جنوبی بوستان ملت اشاره و تصریح کرد: این پروژه با مشارکت سازمان همیاری‌ها و دهیاری‌ها با اعتبار 60 میلیارد تومان بصورت 20 درصد نقدی و 80 درصد تهاتر در حال احداث است.

وی به احداث پل زیرگذر در منظریه اشاره کرد و ادامه داد: این پل زیرگذر که حدفاصل حافظ به منظریه و بولوار شاهد با اعتبار 25 میلیارد تومان در حال احداث است تاثیر بسیاری بر ترافیک سنگین این منطقه خواهد داشت.

شهردار منطقه 11 مشهد گفت: یکی دیگر از مشکلات ترافیکی منطقه تردد عابران پیاده در پل ستاری مجاور دانشگاه پیام نور است که در طرح جامع و تفصیلی جدید ایجاد معبر برای آن دیده نشده است لذا با توجه به اینکه ادامه بوستان چهل بازه در این مسیر اجرا خواهد شد این محل را پیاد‌ راه در نظر گرفته‌ایم و پیشنهاد احداث یک پل معلق کابلی را ارائه داده‌ایم تا جنبه گردشگری نیز داشته باشد.

ریختگر افزود: همچنین با تصویب شواری شهر و شهردار مشهد و در راستای بزرگداشت مقام جانبازان پروژه آسایشگاه جانبازان در بوستان ملت توسط شهرداری در حال اجراست که سال آینده افتتاح خواهد شد.

شهردار منطقه 11 مشهد با انتقاد از تعرفه‌های پایین صدور پروانه و پایانکار ساختمانی در مناطق برخوردار شهر گفت: پیشروی‌های طولی، افزایش تراکم و غیره باید به ارقام کارشناسی روز نزدیک شود؛ این امر مفت فروشی است و باید سریعا جلوی آن گرفته شود.

ریخته‌گر افزود: اگر تقاضای ساخت و ساز در منطقه 11 در چنین شرایط اقتصادی زیادی است یعنی سود برای بخش خصوصی در این بخش وجود دارد و این امر رونق را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: از طرف دیگر اقبال بخش خصوصی به افزایش فعالیت‌های ساختمانی نیازمند آن است که شهرداری نیز تعرفه‌ها را افزایش دهد در حالی که در حال حاضر با تعرفه‌های قبل پاسخگویی صورت می‌گیرد و این امر احجاف به شهر است.

شهردار منطقه 11 مشهد اضافه کرد: در این شرایط که تقاضای ساخت و ساز زیاد است، تنها عده‌ای خاص سود می‌برند، ضرورت دارد در منطقه‌هایی که با رشد ساخت و ساز مواجه‌ایم، تعرفه‌ها تغییر کند.

زمین زندان سرمایه گذاری بخش خصوصی مالیات مشهد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر