کد خبر: 1150083 A

کارآفرین جوان مشهدی گفت: عدم همکاری برخی از بانک ها بویژه بانک های خصوصی در زمینه ارائه تسهیلات مورد نیاز بنگاه های تولیدی سبب شده است بسیاری از واحدهای تولید کننده با ظرفیتی کمتر از ظرفیت واقعی تولید ، مشغول باشند.

امیررضا ابراهیمی کارآفرین صنعت پلاستیک در گفت وگو با خبرنگار ایلنا در مشهد گفت: برای حمایت از صنعت پلاستیک، دولت کاری که می‌تواند انجام دهد اصلاح سهمیه های مواد پتروشیمی و حذف طرح افق است، سامانه های ما سامانه های خوبی هستند اما طرح های بدی را در آن اجرا می‌کنند.

وی ادامه داد: حذف سهمیه بندی برای تمامی واحد ها برای اینکه بتوانند خرید مواد اولیه خود را به صورت کامل انجام دهند نیز از جمله مواردی است که دولت می تواند کمک کند.

این جوان کارآفرین کشور با بیان اینکه باید واسطه ها در این صنعت حذف شوند گفت: دستگاه های امنیتی باید به ما کمک کنند. عامل افزایش قیمت ها بعد از نوسان قیمت ارز، و  ناکارآمدی بعضی از مدیران وزارت صمت ، واسطه ها هستند که مواد اولیه را در انبار هایشان توقیف می‌کنند و متاسفانه نظارت درستی هم وجود ندارد . این وسط هم ما ضرر می‌کنیم و هم مصرف کننده آسیب و ضرر می بیند.

وی ادامه داد: دولت باید صادرات مواد اولیه به کشورهای همسایه را هم کم کند و توجه ویژه ای به تولید کننده های داخل داشته باشند تا شاهد شکوفایی بیشتر محصولات پلاستیک و کاهش نسبی قیمت ها در  داخل باشیم. اگر به این مشکلاتی که بارها در جلسات مطرح کردم توجه شود ظرف مدت کوتاهی این صنعت با کاهش چشمگیر قیمت ها و البته با رفع موانع روبرو خواهد شد.

عدم همگرایی بین تولیدکنندگان صنعت پلاستیک

ابراهیمی در خصوص مشکلات این صنعت نیز گفت: یکی دیگر از مشکلاتی که صنعت پلاستیک دارد این است که اگر چه انجمن ملی در کشور دارد اما تولیدکنندگان آن صدایی واحد ندارند تا مشکلاتشان را به مسئولان رده بالاتر برسانند.

وی با اشاره به این که مشکل بزرگ ما برگشت ارز حاصل از صادرات است که امیدوارم کلا حذف شود افزود: ارزش افزوده های صادرکنندگان در پایان هر ماه باید به آنها بازگردانی شود تا سریع‌تر در خدمت تولید گرفته شود و پروسه رفع تعهدات ارزی این امر مهم را بسیار زمان‌بر کرده است طوری که تا رفع تعهد ارزی صورت نگیرد، ارزش افزوده ای نیز برنخواهد گشت و باید سریعا موضوع برگشت ارز حاصل از صادرات، حذف شود.

وی اضافه می کند: متاسفانه مدیریت های اشتباه این صنعت را با چالش ها مواجه کرده به طوری که از سال قبل تاکنون مواد اولیه ساخت پلاستیک افزایش ٣٠٠ درصدی قیمت را تجربه کرده اند.

وی ادامه داد: بسیاری از کشورها مانند افغانستان، عراق، چین، ترکیه و پاکستان مواد اولیه خود را از ایران وارد می کنند، زیرا هزینه های برق در کشور ما ارزان تر و به صرفه تر از دیگر کشورها است و این نیز یک مزیت است.

ابراهیمی گفت: عدم همکاری برخی از بانک ها بویژه بانک های خصوصی در زمینه ارائه تسهیلات مورد نیاز بنگاه های تولیدی سبب شده است بسیاری از واحدهای تولید کننده با ظرفیتی کمتر از ظرفیت واقعی تولید ، مشغول باشند.

افزایش فروش محصولات پلاستیک در دوران کرونا

این صنعتگر درباره شرایط کرونا افزود: ویروس کرونا برای فروش حوزه پلاستیک مشکلی ایجاد نکرد و حتی مصرف هم مقداری بیشتر شد اما برای کارگران خط تولید به دلیل اینکه موظف بودند دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کنند دوران سختی بود .

ابراهیمی با بیان اینکه اگر محصولات پلاستیکی بی کیفیت باشد مقصر شخص تولید کننده است که از مواد نامرغوب استفاده کرده است، گفت: در کنار استفاده از مواد درجه یک و مرغوب، استفاده از ماشین آلات متنوع دیگر می تواند تولید بهتری نسبت به دستگاه های ایرانی داشته باشد زیرا کیفیت آنها نسبتاً بهتر است.

وی اظهار کرد: در صورتی که ما در کشور ظرفیت های زیادی در حوزه پتروشیمی داریم متاسفانه به آن توجه نمی‌شود و گاهی شنیده می شود حتی مواد اولیه را نیز باید وارد کنیم که بسیار عجیب است.

 

انتهای پیام/
ارز پلاستیک دولت صنعت بنگاه های تولیدی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر