کد خبر: 1083018 A

جلسه کمیته‌ هماهنگی نظارت استانی، زیر مجموعه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی، در خصوص اداره مراکز ترک اعتیاد ماده ۱۶، به ریاست سرپرست بهزیستی خراسان رضوی، در محل این نهاد برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد ، سرپرست بهزیستی خراسان رضوی در این جلسه گفت: معتادان متجاهر، شهروندان بیماری هستند که دارای کرامت انسانی‌اند و باید تا پایان بهبودشان مراقب آنها باشیم که مشکلی برای آنها ایجاد نشود.

 مسعود فیروزی افزود: بر اساس آیین‌نامه اجرایی مراکز ماده ۱۶ وظایف هر یک از دستگاه‌های عضو، در اداره‌ی این مراکز مشخص شده و همه‌ی دستگاه‌هایی که در این آیین‌نامه وظایف آنها مشخص شده باید نسبت به وظایف‌شان پاسخگو باشند.

وی ضمن اظهار امیدواری درباره راه‌اندازی مرکز غربالگری مراکز ماده ۱۶ تا پایان خردادماه گفت: معتادان متجاهر در این مرکز، بر اساس نوع درمان، طول دوره‌ درمان و نوع مرکزی که باید در آن مورد درمان و بازتوانی قرار گیرند غربال و بین مراکز تقسیم می‌شوند.

وی در همین زمینه خاطر نشان کرد: تمام مراکز باید کمیته‌ درمان داشته باشند و پزشک مرکز باید از دانشگاه علوم پزشکی و سایر مراکز قانونی، تأییدیه داشته باشد.

وی ادامه داد: همچنین مددکاران مراکز ترک اعتیاد، باید از بهزیستی تأییدیه‌ تخصصی داشته باشند.

وی با تأکید بر اینکه وظیفه‌ توانمندسازی مددجویان مراکز ماده ۱۶ با اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی است گفت: نهادهای زیرمجموعه‌ این سازمان در استان دارای شرح وظایفی در این زمینه هستند که توسط این اداره کل به این وظایف هدایت می‌شوند.

سرپرست بهزیستی خراسان رضوی به جلسه‌ی اخیر شورای هماهنگی با حضور استاندار خراسان رضوی اشاره کرد و گفت: بر اساس مصوبات این جلسه تاکنون ۵ هزار نفر از معتادان متجاهر در سراسر استان جمع‌آوری و در مراکز نگهداری موقت یا کمپ‌های ترک اعتیاد اجباری ساماندهی شده‌اند.

وی ادامه داد: طبق دستور استاندار خراسان رضوی ۴ هزار نفر باقیمانده معتادان متجاهر در سراسر استان باید تا پایان شهریور ساماندهی شوند.

 فیروزی با تشکر از اعضای کمیته بخصوص معاون دادستان مشهد و دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر گفت: همه‌ی اعضای کمیته خارج از نقش سازمانی خود، به عنوان اعضای یک مجموعه‌ منسجم و یکپارچه در حوزه‌  اداره و نظارت بر مراکز ماده ۱۶ همکاری تنگاتنگ و صمیمانه دارند و موفقیت در این بخش، نتیجه‌ی همین هماهنگی و همکاری صمیمانه است.

معاون پیشگیری بهزیستی خراسان رضوی نیز در پایان این نشست به خبرنگار ما گفت: در این جلسه، تکالیف قانونی دستگاه‌های عضو شورا بر اساس مفاد آیین‌نامه اجرایی و مصوبات جلسات گذشته، مورد بحث و بررسی قرار گرفت و نتیجه‌  این مباحثات توسط بهزیستی به عنوان رئیس کمیته‌  هماهنگی استانی مراکز ماده ۱۶ به مدیران دستگاه‌ها ارائه خواهد شد.

غلامحسین دلبری افزود: بر اساس مصوبات این جلسه، دانشگاه علوم پزشکی مشهد به همراه یک نفر به معرفی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان، وضعیت بهداشتی مراکز را بررسی و نتیجه را به کمیته هماهنگی گزارش می‌دهد.

وی ادامه داد: موضوع قرنطینه و اتاق ایزوله مراکز ماده ۱۶، مراکز تبصره ۲ و مراکز نگهداری موقت نیز مقرر شد توسط دانشگاه علوم پزشکی مشهد مورد بررسی قرار گرفته و نتیجه به کمیته گزارش شود.

وی خاطر نشان کرد: همچنین مقرر شد نیروی انتظامی یک نفر نیروی آموزش دیده و مجرب جهت حفظ نظم و امنیت، در مرکز مستقر نماید.

ترک اعتیاد خراسان رضوی دستگاه های اجرایی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر مراکز ترک اعتیاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر