کد خبر: 1070989 A

مدیرکل میراث فرهنگی استان خبر داد:

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی با اشاره به اعتبارات هزینه شده برای مرمت آثار تاریخی استان طی سال گذشته گفت: ۱۳۱میلیارد و۴۰۰میلیون ریال اعتبار برای آثار و ابنیه ‌تاریخی خراسان رضوی هزینه شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، ابوالفضل مکرمی‌فر درباره مهم‌ترین پروژه‌های استان در حوزه میراث‌فرهنگی گفت: برای افتتاح فاز یک برج و باروی شهر توس، تاسیسات مجموعه آرامگاه فردوسی، خانه منسوب به فردوسی در روستای پاژ، محوطه سازی عمارت چهار برج، جلوخان آرامگاه فردوسی و خانه های صنایع دستی توس ۷۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال در سال ۹۹ هزینه شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی درباره پروژه‌هایی که طی سال ۹۹ در شهرستان مشهد بهره‌برداری شده است، گفت: برای مرمت و احیاء حیاط اول سرای عزیزاله اف یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال، فازیک مرمت و احیاء بازار فرش سه میلیارد ریال، مرمت و احیاء مدرسه عباسقلی خان یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال، مرمت گنید سبز ۸۰۰ میلیون ریال و احیاء خانه تاریخی امیری و افتتاح موزه حکام در خانه تاریخی داروغه ۸میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال هزینه شده است.

او درباره پرژه‌های مرمتی شهرستان سبزوار اظهار کرد: برای مرمت واحیا جداره بافت بیهقی سبزواریک میلیارد ریال، فاز یک جداره سازی بافت تاریخی شهر سبزوار دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال و بهسازی معابر بافت با ارزش روستای زعفرانیه یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال هزینه شده است.

مکرمی‌فر با اشاره به پروژه سایت موزه شادیاخ نیشابور اظهار کرد: برای این پروژه یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال هزینه شده است.

او درباره پروژه‌های شهرستان تربت حیدریه نیز گفت: موزه مازاری با اعتبار ۴۰۰ میلیون ریال و مرمت و احیاء رباط لاری با اعتبار چهار میلیارد ریال انجام شده است.

او با اشاره به اقدامات انجام شده برای دو خانه موزه اظهار کرد: برای خانه موزه قرایی در شهرستان رشتخوار۵۰۰ میلیون ریال و برای خانه موزه شهید مطهری در شهرستان فریمان ۶۰۰ میلیون ریال هزینه شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی ادامه داد: پروژه مرمت و احیای آسبادهای نشتیفان و خانه موزه اعتباری نیز از دیگر پروژه‌های مهم استان بوده که از سال ۱۳۹۷ آغاز شده و در سال ۱۳۹۹ به پایان رسیده است ۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال هزینه شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی درباره اعتبارات هزینه شده و پروژههای اجرا شده در دیگر شهرستان‌ها اظهار کرد: برای مرمت و احیاء مسجد کبود گنبد کلات سه میلیارد ریال، ساختمان شماره دو پایگاه رباط شرف یک میلیارد ریال، مرمت و احیاء منزل دانش کاشمر ۷۰۰ میلیون ریال، ساماندهی محوطه مسجدملک زوزون خواف یک میلیارد ریال، انبار گمرک قوچان دو میلیارد ریال، مرمت و احیای مسجد ساوط بجستان یک میلیارد و ۱۴۰ میلیون ریال هزینه شده است.

مکرمی‌فر به پروژه‌های معابر منتهی به دو اقامتگاه بوم‌گردی در بافت‌های تاریخی اشاره کرد و گفت: پروژه بهسازی معبر منتهی به اقامتگاه بومگردی کنگ درروستای کنگ شهرستان بینالود با اعتبار ۴۰۰ میلیون ریال و پروژه بهسازی معبر اقامتگاه بومگردی علیپور، روستای ریاب در شهرستان گناباد با اعتبار ۵۵۰ میلیون ریال انجام شده است.

او افزود: برای پروژه ورودی شماره ۲ قنات جهانی قصبه گناباد نیز سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال هزینه شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با اشاره به اهمیت محوطه‌سازی سایت موزه بندیان درگز فاز یک محوطه سازی بندیان گفت: برای فاز یک محوطه‌سازی این سایت موزه سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال هزینه شده است.

مکرمی‌فر درباره اقدامات انجام شده در زمینه ثبت آثار تاریخی اظهار کرد: تعداد ۴۵۰ پرونده آثار غیر منقول، ۱۵۰ پرونده آثار منقول، ۳۰ پرونده آثار ناملموس و ۳۰ پرونده آثار طبیعی استان تهیه شده است.

او در خصوص اقدامات انجام شده برای حرائم آثار تاریخی استان اظهار کرد: پنج اثر تاریخی، یک بافت تاریخی و چهار محوطه تاریخی طی سال گذشته تعیین حریم شده‌اند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با اشاره به اقدامات انجام شده در گروه حفظ و احیای آثار تاریخی این اداره کل گفت: طی سال گذشته ۶۰ بنای تاریخی حفاظت و مرمت شده و ۹ بافت تاریخی نیز بهسازی، حفاظت و مرمت شده است. او ادامه داد: هم‌چنین در پنج محوطه تاریخی حفاظت و پژوهش انجام شده است.

آثار تاریخی خراسان رضوی گردشگری گردشگری و صنایع دستی مدرسه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر