کد خبر: 1066762 A

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی از عملیات بازپیرایی و مرمت بازار تاریخی فرش مشهد با مشارکت شهرداری، کسبه بازار و میراث فرهنگی خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، ابوالفضل مکرمی‌فر درخصوص آغاز عملیات اجرایی بازپیرایی و مرمت بازار فرش اظهار کرد: بازار تاریخی فرش در دهه‌های گذشته به‌دلیل مداخلات متعدد، تغییرات کالبدی و عمر بالا و فرسودگی دچار آسیب‌های منظری و کالبدی بسیار بود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی ادامه داد: این عملیات بازپیرایی و مرمت بازار فرش با هدف آشکار ساختن ارزش‌های تاریخی‌، فرهنگی و اجتماعی آن که بخش مهمی از حافظه تاریخی شهر مشهد است، با مشارکت شهرداری مشهد و کسبه آغاز شد.

او اظهار کرد: در ابتدا طرح پروژه مورد نظر توسط دانشگاه خیام مشهد به‌عنوان مشاور تهیه و پس از بررسی و تأیید وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به شهرداری مشهد ابلاغ شد.

مکرمی‌فر تصریح کرد: هم‌اکنون با تأمین اعتبار لازم، عملیات اجرایی طرح مذکور به کارفرمایی شهرداری مشهد (منطقه ثامن)، و قرارداد پیمان با شرکت همیارسازه و با نظارت مشاور دانشگاه خیام و نظارت عالیه این اداره‌کل در دست اقدام است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: با اجرای این پروژه، پوشش و سقف این اثر تاریخی با رعایت پروتکل‌های حفاظتی میراث جهانی، به وضعیت دوره قاجار با پوشش گنبدی (طاق و تویزه) و هم‌چنین کف‌سازی دوره قاجار برخواهد گشت.

مکرمی‌فر افزود: داخل مغازه‌ها نیز با مشارکت‌های فنی و اعتباری این اداره‌کل و شهرداری مشهد از سوی کسبه بازار مرمت و احیاء خواهد شد.

اثر تاریخی بازار فرش مشهد به شماره ۱۳۴۹۹ در تاریخ ۱۳۸۴/۰۶/۰۷ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است.

خراسان رضوی شهرداری فرش گردشگری و صنایع دستی مشهد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر