کد خبر: 1049480 A

معاون اداره کل منابع طبیعی استان خبر داد:

معاون اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی از اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری در خراسان رضوی با اعتباری بالغ بر ۲۶ میلیارد تومان در سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمود روشندل در مراسم افتتاح بند سنگ و ملاتی زیرجان گناباد گفت: با توجه به تغییر اقلیم هوا در سالهای اخیر شاهد بارش‌های شدید و سیلاب‌های مخرب هستیم که هر ساله خسارت‌های زیادی در پایین دست ایجاد می‌کنند.

وی ادامه داد: اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری با فراهم کردن پوشش گیاهی مناسب در بالادست، سازه های مکانیکی ، بندهای گاویونی، بندهای خاکی ، بخش اعظم روان آب‌ها و جریان‌های سطحی را در بالادست مهار کرده ، به آن فرصت نفوذ می‌دهد و اجازه نمی‌دهد از حوزه خارج شده و ضمن افزایش آبدهی قنوات و منابع آبی پایین دست از ایجاد خسارت ها در این مناطق جلوگیری و باعث تثبیت اشتغال در پایین دست می شود.

وی افزود: با عملکرد خوب طرحهای آبخیزداری و آبخوانداری در سال۹۷ توسط مقام معظم رهبری مبلغ خوبی برای اجرای این طرحها در نظر گرفته شد که مبلغ ۹۳ میلیارد تومان اعتبار به خراسان رضوی اختصاص یافت و در سال جاری هم مبلغ ۲۶ میلیارد از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای اجرای طرحهای منابع طبیعی به خراسان رضوی اختصاص یافته و مبلغ ۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان برای طرحهای شهرستان گناباد اختصاص داده شده است و در قالب چهار طرح در دست اجرا است.

وی تصریح کرد: پروژه سنگ ملاتی روستای زیر جان گناباد از طرحهای جذب اعتبار ازمحل صندوق توسعه ملی با حجم حدود ۶۶۰ متر مکعب و مخزن ۳۰۰۰ متر مکعب که میتواند نقش مهمی در کنترل سیلابهای مخرب در بالادست داشته باشد.

رئیس منابع طبیعی شهرستان گناباد گفت: افزایش بندهای خاکی علاوه بر کاهش خسارت‌های حوزه های کشاورزی و منابع طبیعی در آبدهی بیشتر قنوات و چشمه سارها و ارزش افزوده اقتصادی برای منطقه نقش موثر دارد.

 محمد رضا نخعی تصریح کرد: طرح بند سنگ ملاتی حوزه آبخیزداری روستای زیرجان بخش کاخک گناباد با هزینه سه میلیارد و ۱۵۰ میلیون ریال  از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی احداث و به بهره برداری رسید.

وی گفت: با توجه به کمبود بارندگی طی سالجاری همه ساله در تابستانها ریزگردها مشکلاتی برای مردم ایجاد میکند ولی با طرحهای موثر اداره منابع طبیعی مانند احداث بادشکن ها ، و توسعه نهالکاری تبعات این معضل کاهش یافته است.

وی افزود: ۱۵ لغایت ۲۲ اسفند ماه به عنوان هفته منابع ‌طبیعی و آبخیزداری و نخستین روز این هفته به عنوان روز درختکاری نامگذاری شده که توزیع ۱۱۵۰۰ اصل نهال رایگان در گناباد در این روز انجام شد.

وی گفت: ۸۵ درصد از عرصه پنج هزار و ۹۰۰ کیلومتر مربعی گناباد را عرصه های منابع طبیعی تشکیل می دهد که چهار کانون فرسایش بادی آن با گستره ۲۳۱ هزار هکتار در وضعیت بحرانی قرار دارند و حدود ۵۰ درصد از وسعت ۵۷۰ هزار هکتاری منابع طبیعی این شهرستان در معرض فرسایش بادی قرار دارد که امیدواریم با تلاش اهالی شهر و روستا و.جذب اعتبارات از اداره کل گامهای روشنی در جهت بیابانزدایی در این شهرستان برداریم.

اداره کل منابع طبیعی خراسان رضوی منابع طبیعی اعتبارات صندوق توسعه ملی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر