کد خبر: 1021374 A

مدیر جهاد سازندگی سرخس خبر داد:

مدیر جهاد سازندگی سرخس از احیاء قنات روستای کاریزک و کلاته عوض خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از سرخس، محمد علی رهنما با اشاره به احیای قنات روستای کاریزک و کلاته عوض در بخش بزنگان گفت: این قنات با سابقه چند صد ساله مدتها منابع تامین آب مزارع باغات ودامداران منطقه بود که براثر فرسایش های متعدد خشک سالی و... چنین سال از آب افتاد که منجر به نابودی باغات مزارع وکوچ بخشی از مردم آن ناحیه شد.

وی افزود: در سال جاری از محل اعتبارات جهاد کشاورزی در قالب اوراق خزانه اسلامی مبلغ ۴۰۶ میلیون تومان برای قنات کاریزک و ۲۲۵ میلیون تومان برای قنات کلاته عوض با انجام مراحل اداری وبکارگیری پیمانکاردر دستور کار بازسازی قرار گرفت نا قنات دو روستای مذکور لایروبی وکول گذاری گردد. 

مدیر جهاد کشاورزی سرخس اضافه کرد: طول قنات کاریزک که نیاز به بازسازی دارد بیش از یک کیلومتراست و می تواند صد هکتار زمین آبی را پوشش و صد خانوار بهره بردار از این نعمت (آب) برخوردار شوند.

محمد علی رهنما با اشاره به میزان آب دهی قنات کاریزک تصریح کرد: با مرمت این کانال آب دهی آن در هر ثانیه ۲۰ لیتر خواهد بود وهمچنین قنات کلاته عوض با اعتبار تخصیص یافته تنها در این مرحله مظهر قنات بازسازی و مرمت می شود و ادامه فعالیت منوط به تامین اعتبار در سال جاری است.

پوشش جهاد کشاورزی زمین قنات سرخس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر