کد خبر: 806033 A

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اعلام کرد:

رئیس‌دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: ۷۰ درصد مانع اصلی ماندگاری پزشکان متخصص و فوق تخصص در استان خراسان جنوبی بخاطر نبود زیرساخت مناسب است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از بیرجند، «محمد دهقانی فیروزآبادی» در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به برگزاری میز خدمت برای ایجاد ارتباط مستقیم و مردم در تمام شهرستان ها و مرکز استان، اظهار کرد: مهمترین سرمایه کشور نیروی انسانی کارآمد و با انگیزه است و در این راستا مراسم گرامیداشت روز کارمند برای بیش از 7 هزار نفر از پرسنل دانشگاه علوم پزشکی برگزار شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه گردهمایی پیشکسوتان عرصه سلامت در هفته دولت امسال برگزار شد، گفت: همچنین از فعالیت‌های جهادی سلامت‌محور گروه رضوان مستقر در روستای همت آباد شهرستان زیرکوه بازدید شده است.

وی ادامه داد: عملیات اجرایی پایگاه اورژانس 115 جاده ای روستای استند در منطقه شاسکوه زیرکوه در هفته دولت آغاز شده و با اعتبار بیش از 2 میلیارد ریال تا پایان سال تکمیل می شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند از اعزام تیم پزشکی به 40 روستای محروم و دارای مشکل دسترسی به پزشک در سطح استان خبر داد و افزود: این تیم ها خدمات فوق العاده پزشکی و دارویی را به مردم ارائه دادند.

دهقانی فیروز آبادی با بیان اینکه تیم مراقبت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی به روستاهای ذکری و گل نی اعزام شدند، عنوان کرد: بیماری پوستی کودکان این دو روستا ژنتیکی تشخیص داده شده و درمان و برگزاری دوره های آموزشی مراقبت بهداشتی برای این بیماران پیگیری و در حال انجام است.

وی با اشاره به اینکه پایگاه اوژانس 115 قهستان و فردوس با هزینه کرد 4 میلیارد ریال اعتبار در هفته دولت افتتاح شد، بیان داشت: همچنین در این مدت گروه های پزشکی به شهرهای نهبندان، سربیشه و زیرکوه اعزام شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند از افتتاح پایگاه خدمات جامع سلامت چهکند با زیربنای 500 متر مربع و اعتبار 653 میلیون تومان خبر داد و گفت: پایگاه خدمات سلامت شهری شعبانیه نیز همزمان با هفته دولت با کمک خیران به بهره برداری رسید.

دهقانی فیروز آبادی با اشاره به تجهیز ناوگان خودرویی اورژانس 115 به ارزش 850 میلیون تومان، بیان داشت: در هفته دولت امسال سایت تکرار کننده اورژانس 115 شهرستان سرایان با هزینه کرد 110 میلیون تومان به بهره برداری رسیده است.

وی از پذیرش و جذب دانشجو برای اولین بار در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند خبر داد و افزود: در این راستا با اعتبار 18 میلیارد تومان فضای 6 هزار متری آماده شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه مجوز جذب دکتری داروسازی دانشجویان خارجی و دانشجویان خارجی خواستار تبدیل داخلی اخذ شده، گفت: با راه اندازی دانشکده داروسازی استان زنجیره صنعت و رشته دکتری عمومی تکمیل می شود.

دهقانی فیروزآبادی با اشاره به تشکیل یک هزار و 700 پرونده در مرکز ناباروری استان، عنوان کرد: تاکنون 52 نوزاد در این مرکز ناباروری متولد شدند اما مشکلی اصلی این مرکز عدم وجود پزشک فلوشیپ نازایی است که در حال حاضر برای رفع این مشکل دو پزشک متخصص بومی استان در آزمون قبول شدند و تا 18 ماه آینده برای فعالیت به استان برمی گردند.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگاران مبنی بر اینکه مانع اصلی عدم ماندگاری پزشکان متخصص و فوق تخصص در استان چیست، گفت: 70 درصد مانع اصلی ماندگاری پزشکان در استان خراسان جنوبی بخاطر نبود زیرساخت مناسب (حمل و نقل، تفریحی و رفاهی) است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به پروژه های در دست اقدام این دانشگاه، افزود: در حال حاضر بیمارستان 32 تختخوابی شهرستان خوسف پیشرفت 42 درصدی دارد.

دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: پروژه ساخت بیمارستان 32 تختخوابی بشرویه با 75 درصد پیشرفت فیزیکی از سال 95 متوقف شده و اعتباری برای آن اختصاص نیافته اما اکنون با پیگیری‌های انجام شده اعتبار بسیار خوبی برای بیمارستان بشرویه جذب شده و امیدواریم طی سه ماه آینده قرارداد پیمانکاری مجدد آن منعقد شود.

به گفته وی در بحث اورژانس و آی سی یوی بیمارستان نهبندان کارهای خوبی در حال انجام است و پیگیر کمبود اعتبارات آن هستیم و قرارداد این پروژه 4 میلیارد و 900 میلیون تومان است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: عملیات اجرایی بیمارستان دوم شهرستان قاین از نظر زیرساختی آغاز شده است که مجوز این بیمارستان 96 تختخوابی است اما درخواست کردیم به 120 تخت ارتقا یابد.

دهقانی فیروز آبادی افزود: سال گذشته به دعوت فرماندار وقت طبس تفاهم نامه ای امضاء شد که براساس آن فرماندار تعهد کرد فضای 100 تختخوابی جدیدی در مجاورت محل فعلی بیمارستان طبس بسازد و در اختیار وزارت بهداشت برای تجهیز و تامین نیروی انسانی قرار دهد اما تاکنون این تعهد اجرایی نشده است!

وی یادآور شد: وزارت بهداشت سال گذشته پس  از تعهد فرماندار وقت طبس موافقت اصولی بیمارستان 100 تختخوابی طبس را صادر کرده است اما اکنون بخش خصوصی (شرکت زغال سنگ پرورده) و فرمانداری طبس باید پای تعهدشان برای ساخت بیمارستان طبس باشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با تاکید بر اینکه بازسازی بیمارستان امام رضا (ع) بیرجند فعلاً هنوز مسکوت است، عنوان کرد: شهرستان زیرکوه نیاز به ساخت بیمارستان دارد و باید با همکاری تمام مسئولان استانی در کنار دانشگاه علوم پزشکی، تکلیف این شهرستان مشخص شود.

علوم پزشکی بیرجند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر