کد خبر: 245734 A

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع «سرقت به عنف» و به دستور شعبه اول بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۴ تهران، پرونده جهت رسیدگی در اختیار اداره پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

در ۲۰ مهر ماه، وقوع یک فقره «زورگیری منجر به ربایش(آدم ربایی) در پوشش مسافرکشی» به کلانتری ۱۵۴ چیتگر اعلام شد؛ شاکی در اظهاراتش عنوان داشت که توسط چهارسرنشین یک دستگاه خودرو پیکان آبی رنگ مورد زورگیری، ربایش و اخاذی قرار گرفته است.

پرونده در اداره پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ:
به گزارش ایلنا؛ با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع «سرقت به عنف» و به دستور شعبه اول بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۴ تهران، پرونده جهت رسیدگی در اختیار اداره پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.


اظهارات شاکی(مالباخته):
شاکی پس از حضور در اداره پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ، در اظهاراتش به کاراگاهان گفت: «در ساعت۱۹، قصد بازگشت به منزل را داشتم؛ به همین علت، در کیلومتر ۹ جاده قدیم به مقصد میدان آزادی سوار یک دستگاه خودرو پیکان آبی رنگ با چهارسرنشین شدم. زمان سوار شدن یکی از سرنشینان صندلی عقب به بهانه اینکه کمی جلو‌تر پیاده می‌شود، از ماشین پیاده و به این شیوه مرا در بین دو سرنشین صندلی عقب قرار دادند. به محض حرکت ماشین، ناگهان تیزی چاقو را از سوی هر دو سرنشین عقب ماشین در پهلوهای خود احساس کردم که با تهدید چاقو و قمه مرا مجبور کردند که تمامی وجه نقد، گوشی تلفن همراه و کارت عابر بانک خودم را تحویل دهم. سارقین پس از سرقت عابربانک، مرا مجبور کردند تا با خانواده‌ام تماس گرفته و از آن‌ها بابت آزادی خودم درخواست پول نمایم و خانواده‌ام نیز با اطلاع از این موضوع مبلغ مورد درخواست سارقین را پرداخت کردند».
شاکی در ادامه اظهاراتش و در خصوص نحوه آزادی‌اش به کارآگاهان گفت: «تا زمان واریز پول به حساب عابر بانک، سارقین مرا در داخل ماشین نگهداشته و در خیابان می‌چرخیدند؛ پس از آنکه خانواده‌ام با شماره تلفن همراهم تماس گرفته و واریز پول را اعلام کردند، یکی از سارقین به عابربانک مراجعه و از وصول پول اطمینمان پیدا کرد؛ پس از آن مرا در در تاریکی شب و در بیابان‌های اطراف جاده کرج‌‌ رها کردند اما پیش از آن به چشمانم افشانه اشک آور زدند و پس از آن از محل دور شدند».


شناسایی و دستگیری اولین متهم پرونده:
با توجه به اظهارات شاکی پرونده و همزمان با انجام چهره نگاری، کاراگاهان اداره پنجم پلیس آگاهی تهران به بررسی تراکنش مالی حساب عابربانک مالباخته پرداخته و اطلاع پیدا کردند که وجوه داخل حساب، در شعبه بانکی منطقه قلعه حسن خان برداشت شده است؛ با بررسی تصاویر بدست آمده از دوربین‌های مداربسته بانکی، کارآگاهان موفق به شناسایی تصویر برداشت کننده وجه نقد از حساب مالباخته شدند.
مالباخته با مشاهده تصاویر دوربین‌های مداربسته بانکی، یکی از سرنشینان صندلی عقب خودرو پیکان آبی رنگ را مورد شناسایی قرار داد و به کارآگاهان عنوان داشت: «صاحب تصویر‌‌ همان شخصی است که با تهدید قمه مرا مجبور کرد تا با خانواده‌ام تماس گرفته و از آن‌ها درخواست پول نمایم».
با شناسایی تصویر یکی از سارقین و با بهره گیری از بانک اطلاعاتی پلیس، مجرم سابقه دار «نادر. الف»(۲۲ ساله) که پیش از این سابقه سرقت موتورسیکلت در سوابقش ثبت شده بود، شناسایی و تصویر وی نیز توسط مالباخته مورد شناسایی کامل قرار گرفت.
با شناسایی «نادر. الف» به عنوان یکی از متهمین پرونده، مخفیگاه وی در منطقه قلعه حسن خان شناسایی و در ۱۰ آذر دستگیر و در بازرسی از مخفیگاهش چندین قبضه سلاح سرد(چاقو و قمه)، افشانه اشک آور و همچنین عابربانک مالباخته کشف شد.


شناسایی سه عضو دیگر گروه:
با دستگیری نادر و شناسایی وی از سوی مالباخته، متهم که چاره‌ای جز اعتراف نداشت سه همدست خود بنام‌های مرتضی(۲۷ ساله)، آرش(۲۳ ساله) و ساسان(۲۱ ساله) را معرفی کرد. متهم در اعترافاتش به کارآگاهان گفت: «هر چهار نفرمان بچه‌های منطقه قلعه حسن خان هستیم که در یک باشگاه ورزشی با همدیگر دوست شده بودیم تا اینکه تصمیم به سرقت به شیوه زورگیری گرفتیم».
در ادامه تحقیقات، کارآگاهان اقدام به شناسایی مخفیگاه سه متهم تحت تعقیب پرونده در دو منطقه «صفادشت شهریار» و «شهر کرج» کرده، با اخذ نیابت قضایی اقدام به دستیگری هر سه متهم در مورخ ۱۵ دی کردند.
سه متهم پس از دستگیری و انتقال به اداره پنجم و اطلاع از اعترافات صریح همدست خود، اظهارات نادر را به صورت کامل تأیید و در اعترافات خود به ده‌ها فقره زورگیری‌های مشابه اعتراف کردند.

شناسایی شکات جدید:
با بررسی اعترافات و اموال مسروقهٔ بدست آمده از متهمین و همچنین شناسایی پرونده‌های مشابه که مالباختگان و شکات آن‌ها در مناطق غربی تهران بویژه در محدوده میدان آزادی بدین شیوه و شگرد مورد سرقت، زورگیری و اخاذی قرار گرفته بودند، کارآگاهان موفق به شناسایی تعداد دیگری از شکات و مالباختگانی شدند که توسط متهمین مورد زورگیری و سرقت قرار گرفته بودند.


شناسایی اعضای گروه زورگیر و آدم ربایی جدید:
در بررسی یکی از سرقت‌های بعنف همراه با آدم ربایی، پرونده‌ای از اداره یازدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ در اختیار اداره پنجم قرار گرفت که طی آن آدم ربایان قصد اخاذی ۱۰ میلیون تومانی از خانواده یکی از شکات را داشته‌اند که بواسطه اطلاع یکی از بستگان نزدیک شاکی که در نیروی انتظامی مشغول به خدمت می‌باشد، این خانواده از پرداخت پول به سارقین خودداری کرده و موضوع را بلافاصله به پلیس اطلاع داده بودند.
شاکی این پرونده پس از حضور در اداره پنجم و شناسایی یکی از متهمین(ساسان) در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: «این شخص(ساسان) به همراه سه نفر دیگر اقدام به سرقت وجوه نقد همراه و ربایش بنده کرده است».
با توجه به شناسایی ساسان توسط شاکی جدید پرونده، تحقیقات پلیسی جهت شناسایی اعضای گروه جدید سارقین بعنف در دستور کار کارآگاهان اداره پنجم قرار گرفت؛ ساسان نیز که چاره‌ای جز بیان حقیقت نداشت به ناچار لب به اعتراف گشود و به عضویت در گروه دیگری از سارقین بعنف اعتراف و سه همدست خود بنام‌های «احد. ق»(۲۰ ساله)، «مهران. ع»(۲۰ ساله)، «سجاد. ع»(۲۰ ساله) را معرفی کرد.


اظهارات شاکی جدید پرونده:
شاکی پرونده که هنوز آثار کبودی ناشی از ضرب و شتم توسط سارقین بر روی بدنش به وضوح دیده می‌شد، پس از شناسایی ساسان به کارآگاهان گفت: در مورخ ۱۴ دی از میدان آزادی به مقصد خیابان خلیج سوار یک دستگاه خودرو پراید سفید رنگ با چهار سرنشین شدم که در طی مسیر ناگهان دو سرنشین صندلی عقب با تهدید چاقو اقدام به سرقت تمامی وجوه نقد همراهم کردند. آن‌ها پس از سرقت عابر بانک مرا مجبور کردند تا با خانواده‌ام تماس بگیرم و یکی از آن‌ها به پدرم عنوان داشت که اگر مبلغ ۱۰ میلیون تومان پرداخت نکند، آن‌ها مرا خواهند کشت؛ مدتی از تماس آدم ربایان با خانواده‌ام گذشت و نهایتا پدرم به آن‌ها عنوان داشت که در آن مدت کوتاه قادر به تهیه مبلغ مورد درخواست آن‌ها نیست «.
شاکی در خصوص آثار کبودی ناشی از ضرب و شتم بر روی بدنش نیز به کارآگاهان گفت:» سارقین زمانیکه از دریافت پول و اخاذی از خانواده‌ام ناامید شدند، مرا به باغ‌های منطقه شهریار برده و در تاریکی شب، شروع به ضرب و شتم شدید من کرده و پس از آن از محل دور شدند.»


دستگیری اعضای دومین گروه سارقین بعنف:
با بهره گیری از اعترافات بدست آمده از «ساسان» ‌ و شناسایی هویت سه عضو گروه جدید سارقین بعنف که به شیوه آدم ربایی اقدام به اخاذی از مالباختگان خود کرده بودند، مخفیگاه آن‌ها در منطقه قلعه حسن خان شناسایی و هر سه نفر آن‌ها در مورخه ۲۸ دی دستگیر و به اداره پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شدند.
این سه متهم در اظهارات خود ضمن اعتراف صریح به ده‌ها فقره زورگیری و ربایش افراد به شیوه مسافرکشی، آخرین عضو گروه بنام محسن. س(۲۱ ساله) را نیز معرفی کردند که بلافاصله این متهم در مورخه ۳۰ دی در منطقه رباط کریم شناسایی، دستگیر و به اداره پنجم پیلس آگاهی تهران بزرگ منتقل شد.
متهمین این گروه از سارقین بعنف در خصوص نحوه سوار کردن شکات به خودرو عنوان داشتند که در برخی از سرقت‌های خود و جهت ایجاد اعتماد و راضی کردن مالباختگان جهت نشستنِ مابین دو سرنشین صندلی عقب، یکی از متهمین اقدام به پوشیدن لباس سربازی می‌کرده تا شکات به تصور سرباز بودن وی، به اظهاراتش مشکوک نشده، به راحتی سوار ماشین شده و در بین دو سرنشین صندلی عقب قرار بگیرند.
سرهنگ کارآگاه داوود فرد، معاون مبارزه با سرقت‌های خاص پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اعلام این خبر گفت: «با توجه به اعتراف صریح هر هشت متهم دستگیر شده در خصوص ارتکاب ده‌ها فقره زورگیری و اقدام به آدم ربایی جهت اخاذی، از کلیه شکات و مالباختگانی که بدین شیوه و شگرد مورد سرقت، تهدید، ضرب و شتم و اخاذی قرار گرفته‌اند دعوت می‌شود تا جهت شناسایی متهین و پیگیری شکایات خود به اداره پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در خیابان وحدت اسلامی مراجعه نمایند.»

آدم ربایی پلیس آگاهی تهران پلیس آگاهی تهران بزرگ پوشش پول خانواده دوربین سرقت ضرب و شتم معاون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر