کد خبر: 156693 A

/ تکرار / نائب رئیس کانون سردفتران در گفت و گو با ایلنا: ‌

سازمان ثبت اسناد در ثبت آنی اسناد فراتر از اختیارات خود عمل کرده است‏ ‌ / بر اساس قانون، یک سردفتر تنها به سه دلیل خلاف قانون‏، اخلاق حسنه و نظم عمومی می‌تواند سندی را ننویسد نه قطع بودن سامانه یا اشکال سیستم. در این شرایط فرد می‌تواند علیه سردفتر اعلام جرم کند.

ایلنا: ‌ نائب رئیس کانون سردفتران، گفت: ‌ سازمان ثبت اسناد تلاش خود را می کند تا اشکالات را برطرف کند اما این سامانه دارای نقاط ضعف است و مهمتر اینکه با وجود تبلیغات بسیار‏، جلوگیری از جعل محقق نشده است.

" مسلم آقاصفری " در گفت و گو با خبرنگار ایلنا‏‌، با بیان اینکه امکان تخلفات سردفتران و امکان جعل اسناد با فعالیت سامانه ثبت آنی اسناد همچنان وجود دارد‏‌، افزود: ‌ تخلفات به دلیل فقر مالی و فرهنگی رخ می‌دهد. وقتی یک سردفتر برای ثبت سند خود ۲۵ هزار تومان دریافت می‌کند که کمتر از پول یک ساندویچ است چه انتظاری وجود دارد.

وی ادامه داد: ‌ من مخالف فعالیت دلالان نیستم در همه جای دنیا دلال‌ها فعالیت می‌کنند اما چرا یک دلال ماشین بیش از سردفتر درآمد داشته باشد. آنچه در این میان اهمیت دارد این است که درآمد سردفتران متناسب نیست.

نائب رئیس کانون سردفتران با بیان اینکه هر سردفتری تا زمانی می‌تواند از هزینه شخصی خود فعالیت خود را ادامه دهد‏، اعلام کرد: تخلف تنها ویژه سردفتران نیست ما تخلف را در میان قضات، ‏‌کارمندان دولت و حتی شهرداری نیز مشاهده می کنیم.

آقاصفری با بیان اینکه حتی سامانه ثبت آنی اسناد نیز نتوانست مانع از تخلف شود ‏‌گفت: ‌ در همه جای دنیا متخلفین از تکنولوژی جلوتر بودند و تکتولوژی نمی تواند مانع از این کار شود.

وی با بیان اینکه مشکلات موجود در استفاده از سیستم ثبت آنی برای سردفتران مشکل ساز می‌شود‏‌، افزود: ‌ یکی از سردفتران با مشتری خود به دلیل قطع بودن سامانه به مشکل جدی برخورد کرده است و طرف مقابل به دلیل شدت عصبانیت وی را مورد ضرب و شت قرار داده است.

وی صراحتا اعلام کرد: ‌ مشکلات این سامانه نیز هنوز به خوبی خود را نشان نداده است و به تدریح با مشکلات آن مواجه می شویم البته مشکل اصلی ما این نیست چرا که این قابل حل است، مشکلات اصلی مشکل قانونی است.

آقاصفری با اشاره به اینکه سازمان ثبت اسناد در این مساله فراتر از اختیارات خود عمل کرده است‏‌، گفت: بر اساس قانون یک سردفتر تنها به سه دلیل خلاف قانون‏، اخلاق حسنه و نظم عمومی می‌تواند سندی را ننویسد نه قطع بودن سامانه یا اشکال سیستم. در این شرایط فرد می‌تواند علیه سردفتر اعلام جرم کند.

وی همچنین اظهار کرد: ‌ سازمان ثبت اسناد تلاش خود را می کند تا اشکالات را برطرف کند اما این سامانه دارای نقاط ضعف است و مهمتر اینکه با وجود تبلیغات بسیار‏، جلوگیری از جعل محقق نشده است.

اخلاق پول تبلیغات جرم درآمد دولت شهرداری فقر قانون مشکلات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر