کد خبر: 996522 A

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد؛

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با انتقاد از نظارت ناکافی دولت بر عرضه محصولات نهایی فولادی در بورس کالا، گفت: متاسفانه دولت به جای اصرار بر افزایش عرضه محصولات نهایی که مورد استفاده مردم است، بر عرضه فولاد میانی تمرکز کرده و رانت بالایی را به عده محدودی از نوردکاران نورچشمی اعطا می کند که میزان آن فقط در مهر ماه امسال بالغ بر 600 میلیارد ریال بوده است.

به گزارش ایلنا، سید رضا شهرستانی افزود: به عبارت دیگر این عده انگشت شمار کل سرمایه گذاری انجام شده برای احداث کارخانه خود را فقط با یک سال بهره مندی از این رانت عظیم بازگشت می دهند! به همین دلیل هم دائما در دولت و مجلس و نهادهای دیگر در حال رایزنی هستند.

شهرستانی اضافه کرد: وقتی از عدم عرضه نوردکارانی که شمش را خریده اند صحبت می شود، اعلام می کنند که این شمش ها را به صورت سلف خریده ایم و هنوز تحویل نگرفته ایم. حتی اگر بر اساس ادعای همین جماعت آمار و ارقام را بررسی کنیم، می بینیم که میزان شمش فولادی که در مهر ماه سال جاری تحویل نوردکاران شده، 480 هزار تن و میزان معامله محصولات نوردی مربوط به خریداران شمش 222 هزار تن بوده است در حالی که حتی به صورت حداقلی و بر اساس مصوبات کارگروه تنظیم بازار، باید 287 هزار تن محصول عرضه می شده است. یعنی 65 هزار تن محصول در بورس کالا عرضه نشده و به طور خوش بینانه در بازار به فروش رسیده است. لذا با توجه به اختلاف حدود 1000 تومانی میلگرد در بورس کالا و بازار ، رقمی حدود 800 میلیارد تومان رانت آن هم فقط در یک سال نصیب عده ای انگشت شمار می شود !

با پول رانت خرید شمش از بورس کالا می توان چندین کارخانه را احیا کرد!

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد خاطر نشان کرد: با این میزان رانتی که نصیب نوردکاران نورچشمی می شود، می توان هر ماه چند کارخانه تعطیل شده را احیا کرد و در این شرایط اقتصادی، به تولید و اشتغال کشور و معیشت مردم کمک کرد. حتی می توان سالیانه چند کارخانه جدید در مناطق محروم ساخت و چرخ توسعه کشور را چرخاند اما متاسفانه شاهدیم که این عده محدود با حمایت برخی مسئولین، نه تنها از این رانت خواری سیر نشده اند بلکه به دنبال رانت بیشتر در سایه دستورالعمل ها و شیوه نامه های جدید هستند که امیدواریم با درایت و حساسیت نهادهای نظارتی جلوی اقدامات مخرب آنها گرفته شود.

 

ایران بورس کالا سرمایه گذاری فولاد هیئت مدیره
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر