کد خبر: 950027 A

در گفتگو با ایلنا مطرح شد:

دو شهرک تولیدی در جنوب شهر تهران واقع در منطقه کهریزک و باقرشهر توسط قرارگاه جهادی شهید ابوالقاسمی ضد عفونی شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا ، دو شهرک تولیدی در جنوب شهر تهران واقع در منطقه کهریزک و باقرشهر توسط  قرارگاه جهادی  شهید ابوالقاسمی و نمایندگان خبرگزاری ایلنا ضدعفونی شد و تعدادی از فعالان این شهرک در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا از مشکلات و وضعیت اقتصادی خود گفتند.
 

بازدید از شهرک صنعتی کهریزک

حسین لطفی مدیر یکی از کارگاه‌ها و شرکت‌های صنعتی مستقر در شهرک صنعتی شهید تجریشی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به وضعیت اقتصادی صنعتگران گفت:‌ متاسفانه بعد از گسترش ویروس کرونا نیاز به لوازم بهداشتی و ماسک و دستکش بسیار افزایش پیدا کرد و ما نیز با هدف کمک به کادر درمان و همچنین عموم مردم اقدام به راه‌اندازی کارگاهی کردیم که در آ‌ن قطعات دستگاه‌های تولید دستکش را می‌ساختیم.

وی ادامه داد: ما حدود 20 سال است که در این صنعت فعال هستیم اما متاسفانه امروز نمی‌توانیم به خوبی فعالیت کنیم زیرا دستگاه‌های چینی وارد کشور شده است و به دلیل آنکه قیمت آن دستگاه‌ها پایین‌تر است دیگر قطعات و دستگاه‌های ما را نمی‌خرند. در حالی که ما توانستیم قطعه‌ای را تولید کنیم که در هنگام ساخت دستکش‌های پلاستیکی و فریزری مقاومت آن را بالا می‌برد و مانع از از بین رفتن آن در حین مصرف به سادگی می‌شود.

وی ادامه داد: متاسفانه قطعات چینی هر چند ارزان هستند اما کیفیت خوبی ندارند و اگر خراب شوند نمی‌توان آنها را تعمیر کرد و آن قطعه را کامل باید نو خرید در حالی که قطعات مشابه ایرانی قابل تعمیر هستند و به همین دلیل طول عمر آنها بیشتر از قطعات چینی است اما متاسفانه مصرف کننده داخلی به دلیل توان اقتصادی پایینش و ارزان بودن قطعه چینی از آن استفاده می‌کند.

وی ادامه داد: ورود قطعات چینی و همچنین افزایش اجاره بها تا 200 درصد باعث شده توان تولیدکننده کاهش پیدا کند و ما مجبور به تعدیل نیرو شویم سال گذشته حدود 20 کارگر در شرکت ما کار می‌کردند اما امسال فقط سه نفر در این جا کار می‌کنند.
وی ادامه داد : ما از دولت انتظار داریم که از ما حمایت کند تا بتواینم به تولید ادامه بدهیم و کارآفرینی کنیم و کارگران را به کار بازگردانیم.

بازدید از شهرک صنعتی کهریزک

اکبر اله‌وردی رییس هیات مدیره مجتمع صنعتی شهید تجریشی نیز گفت: در این شهرک حدود 500 واحد کوچک و بزرگ صنعتی در قالب کارگاه‌های مختلف تولیدی فعالیت می‌کنند. متاسفانه وضع تولید و اقتصادی کارگاه‌ها اصلا خوب نیست ولیکن دلایل اصلی آن بحث تورم است.

وی ادامه داد: هر چند دولت مصوب کرده که اجاره بها در شهر تهران نباید از 25 درصد تجاوز کند و ما نیز با مالکان در این زمینه گفت‌وگو کرده‌ایم اما واقعیت این است که میزان تورم و مشکلات اقتصادی باعث شده تا برخی مالکان اجاره‌های بیشتری را طلب کنند و این مساله به تولیدکنندگان فشار آ‌ورده است.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی این شهرک گفت: متاسفانه شهرداری باقرشهر خدمات خوبی به این شهرک نمی‌دهد و تمام خدمات شهری همچون نظافت و جمع آ‌وری زباله توسط پیمانکاری انجام می‌شود که خود ما با آنها قرارداد بستیم. از لحاظ گازرسانی نیز دچار مشکلاتی هستیم و از سوی دیگر مالیات و بخصوص مالیات بر ارزش افزوده فشار زیادی را بر تولیدکنندگان وارد کرده است.

بازدید از شهرک صنعتی کهریرک

مهدی کمالی یکی دیگر از کارآفرینان و تولیدکنندگان فعال و عضو خیرین خیریه رهروان شهدای کربلا که در این شهرک مستقر است نیز گفت: متاسفانه اجاره‌بها بسیار افزایش پیدا کرده و همین مساله باعث شده تا ما نتوانیم کارگران جدیدی استخدام کنیم و حتی مجبور به تعدیل تعدادی از کارگران فعلی خود نیز بشویم همچنین عدم ثبات قیمت مواد اولیه و افزایش مرتب قیمت مواد اولیه باعث شده تا مجبور شویم محصول نهایی را گران بفروشیم و گران شدن محصول نهایی تغییر زیادی بر کاهش فروش داشته است.

این تولیدکننده که در شهرک شهید خرمی فعال است افزود: یکی دیگر از مشکلات ما در این شهرک نبود امنیت کافی و روشنایی به شکلی که اگر هوا تاریک شود امنیت در این بخش به شدت پایین می‌آید و ما بارها شاهد بودیم که کارگران ما مورد تعرض سارقان و زورگیران قرار گرفتند.
وی ادامه داد : باید به اجاره بها نظارت بیشتری بشود و از لحاظ امنیتی نیزباید اقدامات بهتری انجام شو تا امنیت تقویت شود و بتوانیم کارگر ایرانی استخدام کنیم

E9rwuR91t2f3

همچنین محمدرضا ابوالقاسمی مسئول قرارگاه  جهادی شهید ابوالقاسمی طی سخنانی گفت: حدود شش ماه است که ما به صورت جهادی در حال مبارزه با ویروس منحوس کرونا هستیم ما علاوه بر بحث ضدعفونی معابر و مناطق مختلف شهرری یکی از نکاتی را که مدنظر قرار دادیم توجه به بحث تولید با در نظر گرفتن نامگذاری امسال به نام سال جهش تولید از سوی مقام معظم رهبری است.

وی ادامه داد: اگر مجموعه‌های صنعتی با توجه به تهدیداتی که این روزها بر آنها مترتب است حمایت نشوند دچار مشکلات زیادی می‌شوند و فشار مشکلات قطعا به مردم وارد خواهد شد و در این راستا با تعامل با مدیران شهرک‌ها از همه توان خود برای کمک به آنها استفاده کردیم.

وی ادامه داد: اگر ما جوانان را که به دنبال تولید و اشتغال هستند حمایت نکنیم دچار مشکلات زیادی خواهیم شد و ما تلاش کردیم به شکل‌های مختلف همچون اختصاص وام کمک‌های ریالی و ارزی، در اختیار گذاشتن کولر برای تاسیس کارگاه در قالب تفاهم‌نامه‌های مختلف بتوانند از تسهیلات برخوردار شوند.

وی با تشکر از کمک‌های فرماندار شهرستان ری گفت:  با توجه به وسعت شهرستان ری باید بپذیریم که توان دولت و فرمانداری نیز محدود است و ما به عنوان قرارگاه جهادی بر خود واجب دانستیم تا در راستای منویات مقام معظم رهبری از تولیدکنندگان حمایت کنیم.

وی ادامه داد: رزمایش کمک مومنانه به خوبی اجرا شد اما این کمک مومنانه فقط بسته معیشتی نیست بلکه ما طرحی را راه‌اندازی کردیم به نام پویش نذر سلامت که در این طرح محصولات کارآفرینان را با استفاده از منابعی که خیرین در اختیار ما می‌گذارند خریداری کرده و بعد آن محصول و کالا را در اختیار نیازمندان می‌گذاریم.

وی همچنین با اشاره به درپیش بودن ایام عزاداری ماه محرم گفت: ما معتقدیم که هیات تعطیل بردار نیست اما با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری باید در اجرای عزاداری‌ها هر آ‌نچه که ستاد مبارزه با کرونا می‌گوید و پروتکل‌های بهداشتی مصوب شده را اجرا کنیم. و ما منتظر ابلاغ دستورات ستاد مبارزه با کرونا هستیم. البته پیشنهاداتی نیز مطرح کردیم تا بتوانیم امسال بهتر مراسم را برگزار کنیم و پروتکل‌ها نیز اجرا شود.

وی ادامه داد: یکی از پیشنهادات ما این بود که مثلا رد هر منطقه 10 هیات جداگانه فعالیت می‌کند بهتر است این 10 هیات در کنار همدیگر هر کدام یک بخش از کار را بر عهده بگیرند و با تجمیع توان آنها بتوانیم باعث تقویت یکدیگر شویم مثلا یک هیات مسئول ضدعفونی کردن و ارائه اقلام بهداشتی بشود یک هیات مسئول تهیه غذاها در قالب پک‌های بهداشتی‌ بشود و یک هیات نیز مثلا مسئول برگزاری مراسم باشد.

بازدید از شهرک صنعتی کهریزک بازدید از شهرک صنعتی کهریزک بازدید از شهرک صنعتی کهریزک بازدید از شهرک صنعتی کهریزک بازدید از شهرک صنعتی کهریزک بازدید از شهرک صنعتی کهریزک
ضدعفونی شهرکهای صنعتی باقرشهر /لزوم حمایت دولت از کارآفرینان و ت محمدرضا ابوالقاسمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر