کد خبر: 949718 A

در راستای مشتری مداری انجام گرفت:

تولید محصول جدید تیرآهن (I-7) نمره ۱۶ در مدیریت نورد ذوب آهن اصفهان انجام شد.

به گزارش ایلنا، معاون بهره برداری ذوب آهن درخصوص تولید این محصول جدید گفت : شمش مورد نیاز این محصول با گرید فولاد 275 توسط بخش فولادسازی تولید و پس از حصول آمادگی لازم در کارگاه نورد 500، تولید این محصول 21 مردادماه سال جاری آغاز و اولین محموله به حوزه فروش تحویل گردید.

وی افزود: تولید این محصول بر اساس استراتژی‌های شرکت مبنی بر تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر، تکمیل سبد محصولات تولیدی و کسب مزیت‌های رقابتی برای ذوب آهن انجام گرفته است .

تولائیان در خصوص اهمیت این محصول گفت : از جمله مسائلی که امروزه در صنعت ساختمان‌سازی اهمیت بسیاری یافته است؛ سبک‌سازی ساختمان‌ها در عین حفظ یا ارتقای استحکام آن‌هاست. انجام سبک‌سازی، منجر به صرفه‌جویی مطلوب در هزینه‌های عملیاتی ناشی از ساخت‌وساز می‌گردد. به همین دلیل سبک‌سازی سازه یکی از فاکتورهای ارزشمند در این صنعت به شمار می‌رود. یکی از روش‌های نوین در سبک‌سازی ساختمان، بهره گیری از مصالح با وزن واحد پایین‌تر است.

معاون بهره برداری ذوب آهن با اشاره به پیشرفت‌های به دست آمده در فناوری‌های ساخت‌وساز و اثبات این مسئله که هر سازه لزوما بایستی دارای وزن متناسب با خود باشد گفت : این امر موجب می شود تا سازه علاوه بر مقاومت،در برابر فشارهای وارده بر اثر زلزله نیز پایدار باشد و لذا ضرورت کاهش وزن مصالح بر اساس استانداردها و مقررات فنی ضروری به نظر می‌رسد.

تولائیان با اشاره به اینکه در صنعت ساختمان‌سازی مقاطع فولادی از جمله تیرآهن نقش اساسی را ایفا می‌نمایند ، اظهار داشت :  لازم است این محصولات همواره در انطباق کامل با استانداردهای ملی یا بین‌المللی تولید و عرضه شوند. از این رو می‌توان با لحاظ شرایط فنی دقیق و در چارچوب الزامات استانداردهای تدوین شده با کاهش وزن تیرآهن، در کنار حفظ خواص مکانیکی و ویژگی های کاربردی تیرآهن، محصولات سبک‌تری تولید نمود.

وی افزود : جهت شرایط فنی تیرآهن‌های با وزن کمتر، استاندارد ملی به شماره 16348 با عنوان  تیرآهن گرم نوردیده نیمه‌سبک بال نیم‌پهن موازی (I-7) ویژگی‌ها و روش‌های آزمون توسط سازمان ملی استاندارد ایران تدوین گردیده است. تیرآهن‌های معرفی شده در این استاندارد دارای وزن کمتری نسبت به تیرآهن‌های بال نیم پهن موازی (I-2) (موسوم به تیرآهن‌های IPE) بوده و شامل تیرآهن‌های نمره 12 تا 20 می‌باشد.

معاون بهره برداری ذوب آهن در خصوص روند تولید این محصول گفت : پس از انجام بررسی‌های لازم توسط حوزه معاونت فروش و با توجه به وجود تقاضا برای محصولات با وزن سبک‌تر برای مقاصد صادراتی، نسبت به بررسی استاندارد فوق و معرفی آن به خریدار اقدام گردید. باتوجه به کفایت الزامات استاندارد ملی INSO 16348 برای اهداف مورد نیاز خریدار، حوزه معاونت فروش در اولین مرحله درخواست تولید تیرآهن نیمه سبک نمره 16 را به منظور صادرات ارائه نمود؛ که مطابق رویه‌ها و دستورالعمل‌های توسعه محصول جدید در شرکت ذوب آهن و نیز الزامات استاندارد ISO 9001 انجام مراحل کار از جمله تعیین مدیر پروژه، تدوین گراف زمان بندی، اجرای مراحل طراحی کالیبراسیون و هادی و شبیه سازی پروسه تولید انجام گرفت. متعاقب آن غلتک‌های مربوطه آماده سازی و شمش مورد نیاز با گرید فولاد 275 نیز توسط بخش فولادسازی تولید و  پس از حصول آمادگی لازم در کارگاه نورد 500، تولید این محصول   آغاز گردید .

سید حسین دیباجی مدیر کیفیت فراگیر شرکت گفت: استاندارد تیرآهن گرم نوردیده نیمه سبک بال نیم پهن موازی (7 I- ) در هفتصد و هفتاد و چهارمین اجلاس کمیته ملی استاندارد مکانیک و فلز شناسی مورخ 29/7/91 مورد تصویب قرار گرفته است و برای تولید و مصرف تیرآهن با نمره 12 الی 20 سانتی متر کاربرد دارد .

وی افزود : طبق نامه ای که اخیراً به اداره کل استاندارد استان اصفهان از طرف این مدیریت ارائه شده است ، گسترش این استاندارد به سایزهای بیش از 20 سانتی متر را درخواست نمودیم. در این استاندارد دو مارک فولاد 275 و 295 جهت این محصول تعریف شده ، لکن مطابق با درخواست مشتری فولاد 275 در بخش فولادسازی تولید گردید .

مدیر کیفیت فراگیر شرکت تصریح کرد :  نکته مهم درباره تولید این فولاد مقادیر نسبتاً پایین فسفر و گوگرد می باشد که در مرحله تولید فولاد دقت بیشتری را می طلبد . لذا در کلیه مراحل تولید از کارگاه کنورتور تا کارگاه شمش ، بازرسین کنترل کیفیت نظارت کامل داشته و موارد مهم مشاهده شده را ثبت نمودند . شایان ذکر است با توجه به اینکه  محصول به دلیل وزن سبک تر نسبت به تیرآهن های2 I- طبیعتاً از نظر ابعادی به خصوص ضخامت در قسمت های بال و جان کوچکتر می باشند بنابراین در صورت وجود کوچکترین عیب در شمش تولیدی مانند حباب و یا سرباره ، عیوب فلزی در محصول نمایان می گردید .

این مقام مسئول خاطر نشان کرد : بنابراین در زمان کنترل شمش ، بازرسی به صورت کاملاً دقیق صورت پذیرفت . بطوری که کلیه شمش های ارسالی به نورد 500 عاری از هرگونه عیوب سطحی بودند . همچنین بازرسین کنترل کیفیت نورد در جریان تولید و در قسمت پایانی مرحله تولید ، این محصول را به دقت از نظر کیفیت سطحی ، اندازه های ابعادی و خواص مکانیکی و شیمیایی بررسی کرده و پس از انطباق کامل با استاندارد  جهت ارسال تائید نمودند. در ضمن این محصول که برای صادرات در نظر گرفته شده است به دلیل انطباق با استاندارد ملی ایران INSO16348 قابلیت عرضه در داخل کشور را هم دارد.

سید حسین دیباجی گفت :  از نکات حائز اهمیت در رابطه با این محصول ، وزن اسمی یک متر از این محصول معادل 4/14 کیلوگرم می باشد که از تیرآهن معمولی بال نیم پهن موازی (2I-  ) سایز 16 حدود 10 درصد سبک تر است . اما با توجه به انتخاب مارک فولاد 275 که از لحاظ وجود عناصر مضر نظیر فسفر و گوگرد تمیزتر است ، عملاً خواص مکانیکی و ازدیاد طول نسبی به راحتی تامین می شود.          .

در پایان ذکر این نکته لازم به نظر می رسد : " یکی از روش های نوین حال حاضر در ساختمان سازی ها ،بهره گیری از مصالح با کیفیت اما سبک تر می باشد ".

محسن سلطانی سرپرست نورد 500  نیز در این خصوص گفت: تولید تیرآهن(I-7) نمره 16 بر اساس استانداردهای روز در ذوب آهن اصفهان در حال انجام است و هم اکنون 1500 تن از آن تولید و صادر شده است.

وی افزود : فرایند تولید این محصول همانند سایر تیرآهن های تولیدی است با این تفاوت که  از تیرآهن های قبلی سبک تر است .  

سرپرست نورد 500 تصریح کرد : استفاده از این محصول سبک در سازه های فولادی کاهش وزن ساختمان را در پی  دارد و لذا صرفه اقتصادی بیشتری برای مشتری حاصل می کند.

سلطانی خاطر نشان کرد : نورد 500 ذوب آهن اصفهان با توجه به نیاز مشتری آماده تولید این تیرآهن جدید است.

علیرضا مهرابی سرپرست خدمات فنی تولید مدیریت نورد نیز گفت : تولید تیرآهن نمره 16 بر اساس استاندارد ملی (I-7) در زمره محصولات سبک قرار می گیرد و بر اساس تقاضای مشتریان تولید شده است. 

وی بیان کرد : کلیه مراحل طراحی این محصول در دفتر طراحی کالیبر نورد و تولید آن درکارگاه نور 500 ذوب آهن انجام گرفت.

سرپرست خدمات فنی تولید مدیریت نورد خاطر نشان کرد : بر اساس استاندارد مذکور نیاز است بر روی تیرآهن لوگوی تعریف شده حک شود این مشخصه مهم،تولید محصول استاندارد ذوب آهن اصفهان را از سایر محصولات فاقد کیفیت متمایز می کند.

وی اضافه کرد : کیفیت این محصول هیچ تفاوتی با دیگر محصولات ذوب آهن ندارد و بر اساس نیاز بازار داخلی و صادرات می توان تیرآهن های12 و14 و16 و18 و20 را تولید کرد.  

مهرابی در خصوص مشخصه این نوع تیرآهن گفت :  مشخصه اصلی آن،سبک سازی سازه های فلزی و بلند مرتبه با رعایت کلیه پارامترهای ایستائی و مقاومتی است.

اصفهان ایران ذوب آهن زلزله سازمان ملی استاندارد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر