کد خبر: 949189 A

دپارتمان تحقیقات و توسعه بازار گروه صنعتی سدید

یورواستات(دفتر آمار اتحادیه اروپا ) روز جمعه اعلام کرد که اقتصاد منطقه اروپا در سه ماهه دوم سال 2020، 12.1 درصد در مقایسه با سال گذشته کاهش یافته است. این میزان بیشترین کاهش ثبت شده است.

به گزارش ایلنا، بر اساس برآوردهای اولیه دفتر آمار اتحادیه اروپا ، انتظار میرود  تولید ناخالص داخلی برای کل اتحادیه اروپا 11.9 درصد کاهش داشته باشد.

یورواستات با بیان اینکه دوره آوریل تا ژوئن با اقدامات مهار COVID-19 در بیشتر کشورهای عضو همراه بوده است اظهار داشت این روند شدیدترین کاهش مشاهده شده از سال  1995 بوده است.

هیچ کشوری از اثر اقتصادی همه گیری جهانی مصون نبوده است  ولی اقتصاد اسپانیا با کاهش  18.5 درصدی بیشترین آسیب را دیده است. پرتغال که خیلی سریع مرزهای خود را با اسپانیا بست  و تدابیر سختگیرانه ای برای متوقف کردن شیوع ویروس اعمال کرد، دومین انقباض بزرگ در بلوک اتحادیه اروپا  را با 14.1 درصد ثبت کرد. شبه جزیره ایبری پس از فرانسه و ایتالیا - که از کرونا به شدت آسیب دیده اند - قرار دارد که اقتصادشان  به ترتیب 13.8 و 12.4 کوچک تر شده است.

در میان کشورهای عضو که داده های آن در دسترس می باشد، به نظر می رسد لیتوانی بهترین امتیاز را از آن خود کرده است،  تولید ناخالص داخلی این کشور 5.1 درصد کاهش یافته است. GDP آلمان، به عنوان الگوی مهار ویروس، 10.1 درصد کاهش یافته است.

کمیسیون اتحادیه اروپا در ماه می هشدار داد که انتظار دارد این بلوک وارد یک رکود بی سابقه در سال 2020 شود و در ماه جاری بر این موضوع تاکید بیشتری داشت و اعلام کرد که این رکود از پیش بینی های قبلی هم عمیق تر خواهد بود.

در حال حاضر اتحادیه اروپا پیش بینی میکند اقتصاد 19 کشور که از واحد پولی مشترک استفاده می کنند در سال جاری 8.7 درصد کوچک خواهد شد. بر این اساس  تولید ناخالص داخلی کل اتحادیه اروپا 8.3 درصد کوچکتر می شود.

منبع: یورونیوز

ترجمه و تدوین: دپارتمان تحقیقات و توسعه بازار گروه صنعتی سدید

اتحادیه اروپا اقتصاد ویروس اروپا منطقه یورو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر