کد خبر: 948578 A

یک شرکت سوئیسی با رونمایی از نتایج فاز دوم اقدامات اجتماعی خود که بر «مدیریت پساب و منابع آبی» تمرکز داشت، مدعی است این تلاش‌ها پس از 2 سال منجر به کاهش چشمگیر مصرف آب در مزارع شیری کشور و افزایش باروری خاک در مگافارم‌ها شده است.

ایلنا، شرکت نستله ایران در نوزدهمین سال حضور خود در ایران، با چاپ کتابی، از نتایج یکی از پروژه‌های خود در کشور خبر داد.

«مدیریت پساب در صنعت دام‌پروری و مزارع شیری» موضوع دومین ابرپروژه ایجاد ارزش مشترک نستله ایران است که درنتیجه مطالعه متخصصین این شرکت بر چرخه تولید و تأمین مزارع شیری و شناسایی کمبود در 3 حوزه اصلی فعالیت آنها (آب، جریان مواد مغذی و مصرف خاک) عملیاتی شد.

نتایج مطالعات این شرکت نشان می‌دهد که کشاورزی سنتی در کشور به‌موجب وابستگی به مصرف کودهای شیمیایی، درگیر مشکلاتی چون هزینه بالای واردات، میزان مصرف بسیار بالای آب، فقر مواد مغذی، کاهش تنوع زیستی و باروری خاک‌ها در طی زمان و درنهایت آثار مخرب زیست‌محیطی است.

ازاین‌رو، نستله که مدعی است با اولین ابرپروژه خود (پروژه رایز) در گذشته موجب افزایش کیفیت شیرهای تولیدی کشور شده بود، این بار تصمیم گرفته تا فاز دوم اقدامات «ایجاد ارزش مشترک» خود را در کشورمان، حول تغییر در چرخه مدیریت منابع آبی طراحی و طی همکاری با یکی از بزرگ‌ترین مزارع شیری و زراعی کشور اجرایی کند.

به ادعای نستله، مهم‌ترین دستاورد این ابرپروژه که پس از دو سال تلاش متخصصین نستله و مزرعه چالتاسیان در کنار کمک علمی دانشگاه برن سوییس حاصل شد، تغییر در نگرش حوزه دامی کشور نسبت به فضولات دامی از یک زباله به یک کالای اقتصادی است.

فعالیت مزارع تحت پوشش در این راستا، منجر به کاهش میزان مصرف آب تا 30 درصد، کاهش 70 درصدی استفاده از کودهای شیمیایی و نیز 20 درصد افزایش در بهره‌وری طبق استاندارهای جهانی شد.

نستله

شهریار صفاری، مالک این مگافارم دراین‌باره می‌گوید: «پس از تحقیقات مشترک و شناسایی نقاطی که نسبت به نُرم جهانی فاصله داشتند، در اولین گام سیستم مدیریت پساب در مزرعه ما احداث شد. با به‌کارگیری این سیستم و به طبع آن تغییر در نحوه جمع آوری، نگه‌داری، تصفیه، انبار و مصرف پساب و مصرف کودهای ارگانیک، استفاده از کودهای شیمیایی، نیتراته و فسفاته در مزارع زراعی ما تا ۷۰ درصد کاهش یافت؛ که شاهد اثرات بسیار مثبت آن در باروری خاک و هزینه‌های جاری هستیم.»

جوزپه کارلا، مدیرعامل نستله ایران با اشاره به دلایل شکل‌گیری این طرح اجتماعی گفت: «طبق آمار، حدود 90 درصد آب مصرفی کشور در حوزه کشاورزی است. بنابراین با توجه به اهمیت حفظ منابع آبی در موقعیت جغرافیایی کشور، برآن شدیم تا فاز دوم تلاشمان در راستای منبع‌یابی مسئولانه در جمهوری اسلامی ایران را در حوزه بهینه‌سازی مصرف آب عملیاتی کنیم.»

وی افزود: «به خود می‌بالیم که خروجی این طرح مشترک به حدی عظیم بود که موجب شد توجه سایر مزارع کشور نیز به اهمیت بهینه‌سازی مصرف و پایداری اقتصادی-زیست‌محیطی در بلندمدت معطوف شود. ما با انتشار این کتاب قصد داشتیم دانش بیش از 150 ساله خود را در اختیار متخصصین فعال در این حوزه بگذاریم تا درک عملی‌تری از تولید شیر با دستاوردهای جهانی داشته و تأثیرات چشمگیر نوسازی فعالیت‌ها در این صنعت را در کوتاه‌مدت و بلندمدت مشاهده کنند.»

نستله 1

این شرکت مواد غذایی و آشامیدنی اعلام کرده که پس از رونمایی آنلاین این کتاب، کارگروهی را برای بکار بستن نتایج این ابرپروژه در سطح ملی در نظر گرفته است. همچنین کتاب فوق ضمن پخش در سراسر زنجیره تأمین، برای انتقال تجربه و دانش در اختیار رسانه‌ها، متخصصین حوزه و همچنین مقامات بالا رتبه کشور قرار گرفته است.

بهبود منابع آبی و مدیریت پساب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر