کد خبر: 946464 A

دپارتمان تحقیقات و توسعه بازار گروه صنعتی سدید؛

برای اولین بار در 11 سال گذشته حجم واردات فولاد چین از صادرات در ماه ژوئن پیشی گرفت و این کشور وارد کننده خالص فولاد شد. این موضوع علی رغم شکست رکورد تولید روزانه در این ماه تحقق یافته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، این امر نشان دهنده میزان موفقیت بسته محرک اقتصادی چین است که از افزایش قیمت فولاد داخلی حمایت کرده است در حالی که هنوز هم سایر بازارها در پی همه گیری کرونا در حال بازگشت هستند.

طبق اعلام رسانه های دولتی چین با استناد به داده های گمرک که در تاریخ 25 ژوئیه منتشر شد ، چین در ماه ژوئن 2.48 میلیون تن محصولات نیمه تمام فولادی که عمدتا شامل  بیلت و اسلب بوده وارد کرده است. اگر به این میزان واردات، فولاد نهایی را اضافه کنیم، میزان واردات در ماه ژوئن به 4.358 میلیون تن میرسد که از میزان صادرات فولاد نهایی که  3.701 میلیون تن بوده، بیشتر است. این موضوع چین را برای اولین بار از نیمه اول سال 2009 به وارد کننده خالص فولاد تبدیل می کند.

تحلیل گران عقیده دارند: واردات فولاد نیمه تمام چین در ژوئیه و آگوست تقویت خواهد شد، در حالی که صادرات فولاد همچنان پایین خواهد ماند. این بدان معنی است که نقش چین به عنوان وارد کننده خالص فولاد ممکن است برای مدتی دیگر ادامه یابد.

داده های گمرک چین نشان می دهد که چین در سال 2009، 574 میلیون تن فولاد خام تولید کرد و 24.6 میلیون تن در آن  سال صادرات داشته است.

براساس داده های مرکز ملی آمار، در ماه ژوئن، میزان تولید روزانه فولاد خام چین به 3.053 میلیون تن در روز و میزان تولید  سالانه آن به 1.114 میلیارد تن رسیده  است. میزان بکارگیری ظرفیت کارخانه ها  در ماه ژوئن در حدود 91٪ تخمین زده می شود.

S&P Global Platts پیش بینی کرده است که تولید فولاد خام چین در سال 2020،  2٪ نسبت به سال گذشته  افزایش یابد.

در سال 2015، چین با ثبت رکورد 110 میلیون تنی صادرات  فولاد نهایی، فشار شدیدی بر قیمت جهانی فولاد وارد کرد. صادرات از سال 2016 روند کاهشی داشته است و به نظر می رسد چین در سال جاری فولاد کمتری نسبت به 65 میلیون تن سال گذشته،  صادر کند.

تا پایان ماه ژوئن، موجودی های فولاد نهایی  در کارخانه های تولید فولاد و در بازارهای نقدی  در 20 شهر تحت نظارت CISA ، حدود 10٪ بیشتر از سال گذشته بود که حاکی از فراوانی عرضه  فولاد است.

با این حال، افزایش واردات در حد انتظار بازار بود چرا که چین اولین کشوری بود که محدودیت های COVID-19 را لغو کرد و بنابراین بهبود اقتصادی و تقاضای فولاد آن به طور موقت از بازارهای خارج از کشور پیشی گرفت و به دنبال آن واردات فولاد فزونی یافت.

مهمتر از همه، سیاست های انبساطی اقتصاد و تسهیل در ارائه وام بانکی در نیمه اول سال 2020 ، موجب تقویت بخش زیرساخت و ساخت و ساز شده است.

 معامله گران فولاد در انتظار افزایش بیشتر نقدینگی که منجر به افزایش تقاضای دارایی و زیرساخت ها در نیمه دوم سال خواهد شد، شروع به  خرید سوداگرانه کرده اند.

این دو بخش بیش از 55 درصد از کل مصرف فولاد چین را به خود اختصاص داده اند. بازرگانان متمول بسیار تمایل دارند علیرغم افزایش موجودی فولاد، از بازارهای داخلی و خارجی خرید کنند. این موضوع انتظار افزایش قیمت ناشی ناشی از تقاضا برای مسکن و پروژه ای زیرساختی  را نشان می دهد.

با این حال، احتمال دارد حجم واردات فولاد چین به تدریج در سه ماهه چهارم کاهش یابد، نه تنها به این دلیل که احتمالاً تقاضای فولاد در بازارهای خارج از کشور بهبود می یابد ، همچنین به این دلیل که دولت چین به مقابله با افزایش قیمت مسکن پرداخته است.

منبع: پلتس

ترجمه و تدوین: دپارتمان تحقیقات و توسعه بازار گروه صنعتی سدید

 

https://www.spglobal.com/platts/en/market-insights/latest-news/metals/072720-china-becomes-net-steel-importer-first-time-in-11-years-in-june

 

 

 

 

چین فولاد گمرک واردات تراز تجاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر