کد خبر: 942537 A

دپارتمان تحقیقات و توسعه بازار گروه صنعتی سدید؛

رهبران اتحادیه اروپا برای دومین روز متوالی در بروکسل در حال تلاش برای تصویب بسته محرک 750 میلیارد یورویی (860 میلیارد دلار) بودند، در حالی که کشورهای شمالی که عموما طرفدار کاهش تورم هستند سعی کردند قدرت این بسته اقتصادی را کاهش دهند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، در حالی که دولت هلند از طرح پیشنهادی جدیدی مبنی بر کاهش میزان کمک های مالی این برنامه به 450 میلیارد یورو از 500 میلیارد یورو که صبح شنبه اعلام شد، استقبال کرده است، اتریش و فنلاند خواستار مذاکره برای کاهش این رقم به زیر 400 میلیارد یورو هستند .

به گزارش پایگاه خبری Ansa، نخست وزیر سوئد Stefan Lofven حداکثر میزان بسته محرک را  150 میلیارد یورو در نظر دارد. در این جلسه که اولین نشست حضوری رهبران اتحادیه اروپا در 5 ماه گذشته است اعضا به دنبال پاسخ قاطع این اتحادیه به بحران کرونا هستند. بیش از 100 هزار نفر از جمعیت این اتحادیه بر اثر ویروس کرونا جان باخته اند و اقتصاد آنها بر اثر قرنطینه دچار آسیب های جدی شده است.

هلند به همراه اتریش، دانمارک، سوئد و فنلاند حامی تصویب بسته کوچک‌تری از کمک‌ مالی به اقتصادهای آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا هستند ولی آلمان و فرانسه به عنوان قدرت‌های اصلی اتحادیه اروپا بر تصویب محرک مالی ۷۵۰ میلیارد یورویی تاکید دارند.

از جمله موضوعات مورد اختلاف میان سران کشورهای اروپا و چهار کشور اصلاحا «مقتصد»، مبلغ کمک مالی و همچنین شیوه بازپرداخت وام‌ها است. چهار مخالف طرح اصرار دارند که کشورهایی که مشمول چنین کمک‌هایی می‌شوند، باید بپذیرند که در قبال این پول، دست به انجام اصلاحات اساسی از جمله اصلاحات در بازارهای کار و در سیستم‌های بازنشستگی خود بزنند. در مقابل کشورهای جنوب از این موضوع نگرانند که در قبال دریافت این کمک‌ها مجبور به پذیرش مجموعه‌ای از برنامه‌های تحمیلی شوند.

مارک روته، نخست‌وزیر هلند که رهبری چهار کشور مخالف را بر عهده دارد، کلیدی‌ترین فرد این نشست محسوب می‌شود. او به همان اندازه نیز انعطاف ناپذیر است و بویژه خواستار کسب اتفاق آرا برای هر مرحله آزادسازی پول اتحادیه است.

علاوه بر مبلغ کلی اعطای کمک‌ها و بحث انجام اصلاحات، سران اتحادیه اروپا در موضوع «تخفیف» در سهم برخی کشورها اختلاف نظر دارند. این کشورها اعضایی هستند که بیش از مبلغ دریافتی از اتحادیه اروپا به آن کمک مالی می‌کنند. بر این اساس چهار کشور «مقتصد» خواستار دریافت تخفیف‌های بیشتر هستند به‌ویژه آنکه این کشورها سهم مهمی در تامین بودجۀ اتحادیه دارند.

منبع: بلومبرگ

ترجمه و تدوین: دپارتمان تحقیقات و توسعه بازار گروه صنعتی سدید

 

 

 

 

 

 

 

اتحادیه اروپا تورم دلار سوئد ویروس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر